Swim up - test migracji plemników

Badanie nasienia to jeden z podstawowych sposobów aby ocenić płodność mężczyzny. Do sprawdzenia jakości plemników możemy zastosować między innymi test Swim up (test migracji plemników). Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie zdolności plemników do opuszczenia płynu nasiennego, przechodzenia do śluzu i wędrówki w śluzie szyjkowym.

swimup_duze

 

Najważniejsza jakość nasienia!

W ciągu ostatnich lat ilość, ruchliwość oraz jakość nasienia znacznie się obniżyła. Aż w około 40% przypadków niepłodność u mężczyzn jest wynikiem zmniejszonej produkcji spermy, bądź jej kiepskich parametrów. Podczas badań nasienia oceniana jest m.in ilość 'żołnierzyków', ich ruchliwość oraz kształt. Jednak nie liczba świadczy o ich 'mocy', ale przede wszystkim zdolność do ruchu postępowego i zdolność do migracji.

 

Test Swim up - podstawowe cechy

Test Swim up od innych badań nasienia różni się tym, że w przypadku niepłodności męskiej może być wykorzystywany w technikach wspomaganego rozrodu. Nasienie pozyskuje się drogą masturbacji. W następnej kolejności 1 ml nasienia umieszczany jest w probówce i przykrywany około 2 ml podłoża. Przez godzinę probówka leżakuje w 37˚C w inkubatorze CO2.

 

Sprawne i silne plemniki płyną do góry. Po godzinie liczba plemników, które dotarły do podłoża jest porównywalna do tych, które zostały w znajdującym się na dnie probówki nasieniu.

 

Wspomaganie rozrodu

Supernatant - górna warstwa wydzielona w probówce z badaną spermą może zostać użyty do inseminacji domacicznej w dwojaki sposób: bezpośrednio lub po odpowiednim przygotowaniu - wirowaniu i wymieszaniu.

 

Koszt badania jakości nasienia w zależności od kliniki waha się w granicach 100-300 zł.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przyczyny niepłodności u mężczyzn, Niepłodność chorobą cywilizacyjną?

 

Zdjęcie: Fotolia © olly All rights reserved

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu