6 wskazówek jak przygotować się do ciąży? Jak zostać mamą?

Przygotowania do ciąży najlepiej rozpocznij na kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem. Zwróć większą uwagę na to co jesz i jaki tryb życia prowadzisz. Dowiedz się, które choroby zakaźne przechodziłaś w dzieciństwie.  Odwiedź stomatologa, zacznij łykać witaminy i spokojnie ciesz się faktem, że już niedługo zostaniesz mamą.

 

przygotowania_duze

 

Przygotowania do ciąży

  • Kwas foliowy - Zażywany regularnie, w dawce  0,4 mg dziennie, może uchronić Twoje dziecko przed poważnymi zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego. Wady cewy nerwowej powstają już w pierwszym miesiącu życia dziecka, dlatego tak istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę.
  • Badania - Nawet jeśli czujesz się zupełnie zdrowa, wykonaj podstawowe badania internistyczne i ginekologiczne. Rozpoczynając przygotowania do ciąży zrób morfologię i badanie moczu. Zbadaj poziom hormonów tarczycy oraz wykonaj badanie na obecność antygenu HBS, wirusa cytomegalii oraz HIV. Odwiedź ginekologa, wykonaj cytologię oraz USG narządów rodnych i piersi. Zrób też badanie w kierunku toksoplazmozy. Choć toksoplazmoza często przebiega bezobjawowo jest niezwykle groźna dla nienarodzonego dziecka. Sprawdź też czy jesteś odporna na różyczkę. Jeśli nie, koniecznie powinnaś poddać się szczepieniu. W przypadku gdy przyjmujesz jakieś lekarstwa upewnij się, czy nie zaszkodzą one dziecku. 
  • Ćwiczenia - Jeśli do tej pory miałaś mało ruchu, zmień to. Systematyczne ćwiczenia znacznie usprawnią Twoją kondycję fizyczną (co nie jest bez znaczenia podczas porodu) oraz rozruszają zastałe kości i stawy.
  • Wizyta u stomatologa - Podczas przygotowań do ciąży odwiedź też stomatologa. Wylecz wszystkie zęby, gdyż bakterie występujące w jamie ustnej i powodujące próchnicę, mogą prowadzić do zakażenia, a nawet wywołać przedwczesny poród. Warto też usunąć kamień nazębny i wykonać fluoryzację wzmacniającą zęby. Zapytaj dentysty jak dbać o zęby w czasie ciąży.
  • Dieta - Zmień sposób odżywiania. Dbaj o to, aby Twoja dieta była zbilansowana i bogata w składniki odżywcze oraz witaminy. Przecież rozwijające się dziecko czerpie z Twoich rezerw witaminowo-mineralnych. Ich brak może zaburzyć prawidłowy rozwój płodu. Już kilka miesięcy wcześniej powinnaś pomyśleć o tym co jesz. Twój organizm potrzebuje około trzech miesięcy, aby zgromadzić zapas witamin. Nie stosuj teraz drakońskich diet. Mogą one zaburzyć Twoją równowagę hormonalną, a nawet zahamować owulację. Unikaj alkoholu, papierosów i innych używek. Te toksyczne substancje utrzymują się w naszym organizmie przez długi czas i uzależniają dziecko jeszcze zanim się narodzi. Aby oczyścić organizm z toksyn pij dużo niegazowanej wody mineralnej. 
  • Antykoncepcja hormonalna - Na kilka miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę należy przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną. Aby cykl miesięczny kobiety odzyskał naturalną prawidłowość potrzeba czasu. Warto też wiedzieć, że zajście w ciążę w krótkim czasie po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zwiększa możliwość wystąpienia ciąży mnogiej.

 

Stan zdrowia przyszłego tatusia też ma wpływ na zdrowie dziecka. Jego tryb życia, sposób odżywiania oraz ewentualne nałogi wpływają na płodność mężczyzny, a w niektórych przypadkach mogą utrudniać zapłodnienie.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 17, 2016
Ja jeszcze przed staraniami, przez kilka miesiecy jak odtsawiłam tabsy, prowadziłam wykresy w ovufriend i właściwie to było najlepsze co mogłam zrobić. Dokladnie wiedzialam kiedy mam płodne i w pierwszym cyklu naszych starań zaszłam w ciążę!!! powodzenia staraczki