Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

Małe dziecko uwielbia obserwować swoje ciało. Ręce, nogi są bardzo interesującymi obiektami. Można nimi fantastycznie ruszać, wkładać je do buzi i trącać różne przedmioty. Zabawy z dzieckiem do 3. miesiąca życia powinny polegać na obracaniu, delikatnym masowaniu i zapoznawaniu malucha z otaczającymi go przedmiotami.

 

zabawy z dzieckiem

 

Zobacz również:

Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy

 

Zabawy z niemowlakiem - poznawanie ciała

 • Połóż dziecko na plecach, weź w dłoń jego dłoń i pogładź nią dziecięcy policzek. Opowiadaj mu o tym jakie ma ładne rączki. Dziecko bardzo szybko zacznie kojarzyć przyjemne muskanie twarzy z oglądaniem swoich dłoni. Ucząc się tym samym czym jest dotyk.
 • Leżąc na plecach połóż dziecko na swoim brzuchu. Mówiąc do niego zachęcaj, aby podniosło główkę i spojrzało na Ciebie. Za każdym razem, gdy mu się uda chwal go. Następnym krokiem będzie układanie dziecka na podłodze. Wówczas pokazując mu zabawkę namawiaj do podniesienia główki. Chwal, chwal i jeszcze raz chwal. Bowiem nic nie działa tak mobilizująco jak słowa uznania.
 • Połóż brzdąca na plecach. Recytując jakiś wierszyk delikatnie poruszaj jego rączkami i nóżkami w rytm rymowanki. Zginaj je i rozprostowuj. W ten sposób Twoje dziecko uczy się gimnastykować.
 • Małe dzieci uwielbiają kopać. Aby rozwijać w nim tą umiejętność kładź mu w zasięgu nóżek zabawki, które po kopnięciu wydają dźwięk (niektóre maty edukacyjne są wyposażone w taki dodatek). Niemowlak bardzo szybko zacznie zauważać zależność pomiędzy kopnięciem, a grającą muzyczką i bardzo mu się to spodoba.
 • Podczas przewijania mów do dziecka: 'Kocham twój nosek' i cmoknij go w nosek, 'Kocham twój brzuszek' i cmoknij go w brzuszek itd. Zachwycony maluch będzie czuł Twoją bliskość i poznawał swoje części ciała.
 • Usiądź wygodnie i weź dziecko w ramiona. Paluszkiem udawaj fruwającą pszczółkę. Bzykaj przy tym i zataczaj palcem kółeczka. Maluszek będzie wodził wzrokiem za pszczołą. Posadź owada na dziecku delikatnie go smykając. Powtarzaj zabawę. Potem weź paluszek dziecka i rób nim pszczółkę. Pozwól jej wylądować na swoim policzku.

 

Zabawy z dzieckiem - turlanie

 • Z pewnością maluszek najpierw nauczy się przewracać z plecków na brzuszek. Odwrotnie jest już znacznie trudniej. Aby ułatwić mu fikanie ćwicz z nim, pomagając przewracać się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Po takim treningu dziecko szybko opanuje tą umiejętność.
 • Zabawy z niemowlakiem nie mogą być skomplikowane. Połóż szkraba na na plecach. Unieś nad jego główką zabawkę. Gdy zostanie zauważona przesuń ją na bok. Wykonuj ten ruch bardzo powoli i zachęcaj dziecko do chwycenia zabawki. Jeśli maluszek przewróci się na bok daj mu w nagrodę zabaweczkę do ręki. Powtórz czynność przesuwając zabawkę w drugą stronę. Gdy dziecko przewróci się tylko częściowo pomóż mu delikatnie popychając. Im częściej będziecie tak ćwiczyli tym szybciej maluch zrozumie, że samodzielnie może się przekręcać i łapać zabawki.

Zabawy dla dzieci - pierwsze dźwięki

 • Opowiadaj dziecku o tym co dzieje się dookoła. Możesz mówić o swoim śnie, o tym co właśnie robisz lub po prostu opowiedzieć mu film, który wczoraj oglądałaś. Pamiętaj, że im więcej rozmawiasz z maluszkiem tym szybciej zaczyna gaworzyć. Oprócz słów bardzo ważny jest dotyk. Dlatego co jakiś czas swoją opowieść wzbogacaj głaskaniem bobaska.
 • Po skończeniu karmienia trzymaj dziecko na kolanach i baw się z nim potrząsając grzechotką. Najpierw bardzo delikatnie ,następnie trochę mocniej. Początkowo z jednej strony główki, potem z drugiej. Maluch będzie szukał oczkami źródła dźwięku, a gdy zareaguje pochwal go. W ten sposób maluch szybciutko uczy się rozpoznawać dźwięki.
 • Gdy dziecko zaczyna gaworzyć rób to razem z nim. Naśladuj jego dźwięki i pokazuj mu nowe, aby mogło Ciebie naśladować. Jeśli maluch zauważy, że podoba Ci się jego gaworzenie będzie z siebie zadowolone i będzie gaworzyć coraz więcej. Takie wspólne rozmowy sprzyjają wczesnemu rozwojowi języka i mowy.
 • Posadź dziecko na kolanach. Weź w rękę piszczącą zabawkę. Naciśnij, aby wydała dźwięk. Potem wsadź ją dziecku w rączkę. Odruchowo ją ściśnie i będzie bardzo zaskoczony, że wydaje dźwięki. Będziesz zdumiona jak szybko zrozumie, że to jego rączka sprawia, że zabawka piszczy.

 

Rozwój niemowlaka - kolory, dźwięki i różne powierzchnie

 • Niemowlęta bardzo lubią jaskrawe kolory oraz urozmaicone kształty i wzory. Do szczebelków łóżeczka poprzyczepiaj ciekawe obrazki. Zrób je sama lub kup gotowe. Co kilka dni zmieniaj ich położenie. To bardzo prosta zabawa, a doskonale stymuluje rozwój dziecka. Przywieszaj też rysunki w różnych częściach domu przewieszając je w inne miejsca co kilka dni.
 • Maluchy stale potrzebują stymulacji wzrokowej. Załóż mu na nóżkę kolorową skarpetkę lub specjalną opaskę na rzepy z pluszakiem. Gdy niemowlak zauważy zabawkę będzie zachwycony. Początkowo zatrzyma na niej wzrok tylko przez chwilkę. Z czasem nauczy się koncentrować swoją uwagę na dłużej.
 • Baw się z dzieckiem różnymi pluszakami. Udawaj, że zabawka mówi do dziecka. Naśladuj głosy. Najlepiej, aby zabawki różniły się wielkością, rodzajem powierzchni i kształtem. Zabawa ta doskonale rozwija zdolności motoryczne i słuchowe maluszka.
 • W ciepłe dni ułóż się z dzieckiem na kocyku na trawie. Zerwij źdźbło trawki i smyraj nim malucha. Potem połóż dziecko na brzuszku tak, aby w zasięgu rączki miało trawę. Będzie próbowało chwycić rączkami źdźbła. Dzięki tej zabawie niemowlak pozna kolejny rodzaj powierzchni.
 • Dziecko poprzez dotyk poznaje świat. Aby nauczyło się rozróżniać powierzchnie zadbaj by zabawki miały różną strukturę. Świetnie sprawdzają się te uszyte z kilku rodzaju materiałów, szeleszczące i z plastikowymi wstawkami. Czym bardziej zróżnicowane tym lepiej.
 • Pokaż dziecku zabawkę, a potem daj mu do rączki. Gdy upuści podaj mu ponownie. Zmieniaj zabawki. Dawaj mu miękkie, twarde, włochate, gładkie i zimne. Zobaczysz jak szybko maluszek sam nauczy się zaciskać rączki w uścisku. Pamiętaj, aby zmieniać rączki w które podajesz mu zabawki.

 

Zaufanie dziecka

 • Kąp się razem z dzieckiem. Ciepła woda i bliskość mamy to dla niego to duża frajda. Śpiewaj mu, mów do niego i przytulaj do siebie. Wspólna kąpiel wzmacnia więzi emocjonalne pomiędzy mamą, a dzieckiem.
 • Najprostszym ćwiczeniem jest branie dziecka na rączki i mówienie do niego. Bardzo szybko maluch zaczyna rozpoznawać Twój ton głosu, ciepło i zapach Twojego ciała. Staraj się być konsekwentna w tym jak do niego mówisz i jak go trzymasz. Budujesz wówczas więź zaufania. Dziecko okaże Ci je radośnie uśmiechając się i gruchając na Twój widok.

 

Dziecko poznaje świat

 • Noś dziecko na rączkach tak, aby widziało otoczenie. Spaceruj z nim po domu i zatrzymuj się przy ciekawych przedmiotach. Daj mu się nim przyjrzeć. Kładąc dziecko do łóżeczka sprawdź czy ma coś ciekawego w zasięgu wzroku. W ten sposób Twoje dziecko uczy się ciekawości świata.
 • Niemowlęta uwielbiają naśladować ruchy i miny dorosłych. Wytknij język wydając przy tym jakiś dźwięk. Dziecko będzie próbowało to powtórzyć otwierając buzie i wysuwając język. Następnie spróbuj poruszać językiem w górę, w dół, na boki i obserwuj co robi maluszek.
 • Załóż na palec pacynkę. Mów nią do dziecka. Ruszaj w górę, dół, na boki i obserwuj czy dziecko ją widzi. Gdy opanuje umiejętności podążania za nią wzrokiem zmieniaj ruchy zabawki. W ten wyćwiczysz w dziecku umiejętności obserwacji.

 

Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy

Zdjęcie: Fotolia by © Melissa Schalke All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 18, 2016
Całkowicie sie zgadzam z Patrycją, dodam jeszcze że takie zabawy w wodzie pomagają rozwijać mięśnie dziecka i pomagają w koordynacji ruchowej.
Ocena:
Wrzesień 1, 2016
Akurat z komentarzem Kasi dot.kąpieli się nie mogę zgodzić. Moja córka ma 3 miesiące i kąpiemy się razem już z 2 miesiące ? I jakoś nie ma najmniejszego problemu, jest nawet wygodniej niż w wanience, tylko tyle że narzeczony wyciąga ją z wanny żebym przypadkiem wstając z nią się nie poslizgnela, potem ją wyciera, kremuje itd a ja w tym czasie mam chwilę żeby się umyć :) więc naprawdę polecam kąpiel z dzieckiem :) córka przyzwyczaja się do wody, nigdy nie było płaczu w czasie kąpieli czy niezadowolenia
Ocena:
Sierpień 11, 2016
Niektóre fajne a niektóre absurdalne jak to z kąpielą matki z dzieckiem. Gdzie dziecko jeszcze nie stabilne jest
Ocena:
Maj 31, 2016
Ciekawe pomysły.