Dania dla niemowląt po 4 miesiącu życia [PRZEPISY]

Jeśli Twoje dziecko właśnie skończyło 4 miesiąc życia, a Ty chciałabyś zacząć rozszerzać jego dietę, możesz przygotować mu pyszną zupę lub deser. Zaczynamy od najprostszych i najbezpieczniejszych warzyw i owoców. Na początek proponuję przepisy dla niemowląt z wykorzystaniem: marchewki, ziemniaka, brokuła, natki pietruszki, dyni i jabłuszka. Oto kilka z nich, które sprawdziły się u mnie, i które mogę polecić także Tobie. Zapraszam.

 

 

UWAGA! Rozszerzanie diety dziecka karmionego piersią rozpoczynamy w po 6. miesiącu życia, natomiast dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym po 4 – 5 miesiącu życia.

Zupki dla niemowląt


1. PIERWSZA ZUPKA: MARCHEWKOWA

Składniki:

 • 1 marchewka 60g
 • ½ ziemniaka 40g
 • ½ łyżeczki oliwy z oliwek
 • ½ szklanki wody źródlanej

Przygotowanie:
Marchew i ziemniaka dokładnie umyć i pokroić (krojenie warzyw skraca czas ich gotowania przez co zachowują więcej wartości odżywczych), wkładamy je do wrzątku i gotujemy pod przykryciem do miękkości ok. 20 minut. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek i wszystko dokładnie miksujemy. W razie potrzeby dolewamy wody źródlanej i zagotowujemy.

 

2.    ZUPKA JARZYNOWA

Składniki:

 • 1 marchewka 60g
 • ½ ziemniaka 40g
 • ½ korzenia pietruszki 20g
 • ½ łyżeczki oliwy z oliwek
 • 1 szklanka wody źródlanej

Przygotowanie:
Warzywa należy dokładnie umyć i obrać, następnie pokroić w grube talarki. Wkładamy wszystko do wrzątku i gotujemy pod przykryciem do miękkości ok. 20 minut. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek i wszystko dokładnie miksujemy. W razie potrzeby dodajemy wody źródlanej i zagotowujemy.

 

3. ZUPKA BROKUŁOWA

Składniki:

 • ½ marchewki 30g
 • ½ ziemniaka 30g
 • ½ korzenia pietruszki 30g
 • kilka różyczek brokułów 30g
 • ½ łyżeczki oliwy z oliwek
 • 1 szklanka wody źródlanej

Przygotowanie:
Warzywa należy dokładnie umyć i obrać następnie pokroić w grube talarki. Następnie marchewkę, ziemniaka i pietruszkę wkładamy do gorącej wody i gotujemy pod przykryciem 10 minut. Następnie dodajemy brokuły i gotujemy jeszcze kolejne 10 minut. Po tym czasie dodajemy oliwę z oliwek i wszystko dokładnie miksujemy. W razie potrzeby dodajemy wodę źródlaną i zagotowujemy.

 

4. ZUPKA DYNIOWA

Składniki:

 • Kawałek słodkiej dyni 50g
 • ½ słodkiej marchewki 30g
 • ½ korzenia pietruszki 30g
 • ½ ziemniaka 40g
 • ½ łyżeczki oliwy z oliwek
 • 1 szklanka wody źródlanej

Przygotowanie:
Warzywa dokładnie myjemy, obieramy i kroimy na kawałki. Następnie wkładamy do wrzątku i gotujemy pod przykryciem do miękkości ok. 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy oliwę z oliwek, wszystko dokładnie miksujemy. W razie potrzeby dolewamy wody źródlanej i zagotowujemy.

 

 

Najlepszy deser na start - przecier z jabłka

Myślę, że nikogo tu nie zdziwię. Od lat niezmiernie pierwszym proponowanym deserem są przetarte jabłka.
 

PRZECIER Z JABŁKA

Składniki:

 • 1 małe słodkie jabłko

Przygotowanie:
Jabłko należy umyć, obrać i zmiksować. Dla zagęszczenia można dodać kleik ryżowy (w późniejszym etapie).

 

Pamiętajcie, aby wszystkie używane do przepisów warzywa i owoce były z jak najlepszych źródeł. Oczywiście idealnie, jeśli będą pochodziły z działki lub przydomowego ogródka. Jeśli nie mamy takiej możliwości spróbujmy znaleźć lokalnego dostawcę warzyw i owoców lub mały sklepik, może być eko, który dba o źródło swoich dostaw. Powodzenia w rozszerzaniu diety niemowlęcia  :-)

 

Przeczytaj również:

Jak przygotowywać warzywa? >>>

Dania dla niemowląt po 5 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 6 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 8 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 9 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

Dania dla niemowląt po 10 i 11 miesiącu życia [PRZEPISY] >>

 

Zdjęcie: Fotolia All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 20, 2018
wypadałoby dodać również autora przepisów. Wszystkie pochodzą z książki Marty Jas-Baran "U malucha na talerzu". Skopiowane prawie co do słowa.
Ocena:
Marzec 13, 2018
Kwestia rozszerzania diety niemowlaka to nie tylko aspekt osiągnięcia wieku 17 tygodni czy karmienie piersią/ mlekiem modyfikowanym.
Wg badań między 17 a 26 tygodniem życia dziecka jest tzw okno tolerancji. dlatego też wprowadzanie posiłków nie powinno nastąpić przed 17 tygodniem ani po 26. Nie ma też znaczenie czy dziecko jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym. Przede wszystkim należy obserwować swoje dziecko czy jest już gotowe na to aby podać mu coś nowego do jedzenia, a więc kwestie rozwojowe maja kluczowe znaczenie. Mianowicie to czy dziecko siedzi bądź "zbiera "się do siadania, czy wykazuje zainteresowanie jak ktoś dorosły przy nim je. Kolejną rzeczą to to czy dziecko wkłada przedmioty do buzi oraz czy robi ustami tak jakby coś gryzł.
Ocena:
Styczeń 26, 2018
Dorota ma racje. Są nowe wytyczne.
Ocena:
Styczeń 25, 2018
Dorota, dietę rozszerza się po 6 miesiącu przy wyłącznym karmieniu piersią... Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym dietę zaczyna rozszerzać się po 17 tygodniu życie - nie później niż do 24 bądź 26 tygodnia, tutaj nie pamiętam dokładnie. Nikt nikogo nie wprowadza w błąd
Ocena:
Styczeń 12, 2018
Dietę należy rozszerzac po 6 miesiącu, zapoznajcie się z wytycznymi who i ptp, wprowadzacie w błąd!
Ocena:
Grudzień 15, 2016
Ja osobiście swojej Malince miksuję głównie marchewkę z takimi lekkimi warzywkami lub jabłkami itd. Nie gotuję, ale miksuję w podwyższonej temperaturze w blenderze takim specjalnym ronica, bo jednak trochę się boję bakterii.
Ocena:
Grudzień 1, 2016
Jak przygotowuje zupki dla swoich bobasów to najpierw gotuje warzywa, potem wrzucam je do mojego blendera, zdecydowałam się na Ronica, bo mąż mówił, że ma dobrą moc - kilka sekund i danie gotowe
Ocena:
Listopad 11, 2016
Osobiscie ja swojemu 4 miesiecznemu dziecku dodawalam kawaleczek cielecinki albo krolika.
Ocena:
Sierpień 17, 2016
na pewno skorzystam z tych przepisów, właśnie takich prostych zupek szukałam. na szczęście mam zupowar, więc mam nadzieję, że gotowanie dla mojej Zosi będzie sprawnie szło. swoją drogą wszystkim mamom polecam, świetny sprzęt!! (ja mam akurat z Morphy Richards)
Ocena:
Luty 16, 2016
Z tego co czytałam obecnie są nowe wtyczne dotyczące rozszerzania diety i został zniesiony podział na dzieci karmione piersią oraz te karmione mlekiem modyfikowanym. Teraz wszystkie maluchy są równe;)