Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

24. miesiąc życia

Gratulacje! Wasz maluszek kończy już dwa lata! Ma za sobą rok ciężkiej pracy i bardzo szybkiego rozwoju. Umie już biegać, mówić i samodzielnie jeść. Z niemowlaka zmienił się w całkiem dużego smyka.

 

2_latek_550

 

Dwuletnie dziecko każdego dnia uczy się nowych słów. Teraz zna ich znacznie więcej niż jeszcze miesiąc temu. Potrafi już wyrażać własne zdanie i doskonale komunikuje się z otoczeniem. Świadomie uczestniczy w życiu rodziny i coraz bardziej rozumie otaczający je świat.

 

Rozwój intelektualny

Dwulatek doskonale kojarzy fakty. Bez najmniejszych problemów wskazuje przedmioty, pokazuje obrazki w książce. Z łatwością zapamiętuje też gesty. Puszcza całuski, robi papa, naśladuje rybkę lub króliczka, cmoki itd.

Dwuletnie dziecko używa około 300 wyrazów. Coraz rzadziej mówi w swoim języku, a zaczyna składać 2-3 wyrazowe zdania. Niekiedy umie też odmieniać przez przypadki oraz stosuje przymiotniki i przysłówki.

Wasz maluszek zapewne nadal uwielbia rysować. Chętnie układa puzzle, buduje z klocków, a jego ciągle rozwijająca się wyobraźnia pozwala mu na wymyślanie coraz to nowych zabaw.

 

Rozwój fizyczny

Dwuletnie dziecko pewnie posługuje się sztućcami. A jego dłonie są już bardzo sprawne. Warto zatem rozwijać manualne zdolności dwulatka.

Smyk potrzebuje znacznie mniej snu niż kilka tygodni temu. W nocy śpi około 10 godzin, a w dzień wystarcza mu jedna, około 1,5 godzinna drzemka.

 

Rozwój społeczny

Malec zaczyna zauważać swoich rówieśników i coraz częściej włącza ich do zabawy. Jednakże dwuletnie dziecko nadal pilnuje swoich rzeczy i gdy ktoś próbuje wziąć jego samochodzik, czy szpadelek ze złością krzyczy 'to moje' i wyrywa zabawkę.

 

Rada na ten miesiąc

  • Wytłumaczcie dziecku czemu dzień urodzin jest taki ważny i z jakiego powodu będziecie świętować. Na pewno maluszek będzie bardzo szczęśliwy, że goście przyszli specjalnie dla niego.
  • Nie zapomnijcie wybrać się do przychodni na 'bilans dwulatka' podczas którego pediatra oceni, czy Wasz maluszek rozwija się prawidłowo.

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.