Przyczyny porodów przedwczesnych

Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat przed upływem 37 tygodnia ciąży. Jednakże szczególną grupę stanowią dzieci urodzone przed 32 tygodniem.

Termin porodu

Gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży zapewne będziesz chciała znać datę spodziewanego porodu. Łatwo samemu wyznaczyć ten dzień posługując się zasadą Naegelego.

Poród w wodzie

Z roku na rok rośnie liczba kobiet decydujących się na immersję wodną, czyli poród w wodzie. Ciepła woda łagodzi· bóle porodowe, działa rozluźniająco, odprężająco i przyspiesza kolejne fazy porodu.

Golenie krocza

Golenie krocza przed porodem może obejmować okolicę całego krocza wraz ze wzgórkiem łonowym, same krocze, lub tylko wargi sromowe, a decyzja o jego wykonaniu zostawiana jest kobiecie rodzącej.

Lewatywa przed porodem

Enema czyli lewatywa przed porodem ma swoich· zwolenników jak i przeciwników. Decyzja o wykonaniu lewatywy należy do Ciebie. Dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej, aby dokonać świadomego wyboru.

ZZO - płatne czy bezpłatne?

Nadal w wielu szpitalach za znieczulenie zewnątrzoponowe trzeba płacić. Placówki tłumaczą to brakiem refundacji znieczulenia. Tymczasem NFZ twierdzi, że znieczulenie zostało uwzględnone w kosztach porodu.

Nacięcie krocza

Stosowane podczas porodu nacięcie ma uchronić kobietę przed samoistnym pęknięciem krocza. Bo choć tkanki w okolicach pochwy są bardzo rozciągliwe zdarza się, że nie wytrzymują porodu.

ZZO - znieczulenie zewnątrzoponowe

Dzięki rozwojowi medycyny, a zwłaszcza anestezjologii poród już nie musi kojarzyć się z bólem. Nowoczesne formy znieczulenia (zwłaszcza znieczulenie zewnątrzoponowe), są bezpieczne dla mamy i dziecka oraz oszczędzają rodzącej kobiecie niepotrzebnego stresu.

Sztuka pakowania, czyli co zabrać do szpitala

Najlepiej już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletuj wszystkie niezbędne rzeczy. Dokładnie zastanów się co zabrać do szpitala. Spakuj dwie torby. Jedną z ubraniami i akcesoriami dla dziecka, a drugą z tym co będzie niezbędne Tobie.