Trzeci trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

27_tydzien-kalendarz-ciazy550

 

Miewasz dziwne sny? Twoja głowa wypełniona jest tysiącami myśli związanymi ze zbliżającym się porodem? Mieszanka strachu, emocji, ekscytacji i burzy hormonów sprawia, że umysł płata Ci senne psikusy.

W trzecim trymestrze zdecydowanie zaczyna przeszkadzać Ci brzuch. Proste, codzienne czynności stają się nie lada wyczynem. Samodzielne zawiązanie sznurówek i pomalowanie paznokci u stóp może graniczyć z cudem. A to dopiero 27. tydzień ciąży.

 

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży - rozwój dziecka

 • Twoje maleństwo otworzyło oczy. Teraz maluch obserwuje otoczenie. Jeśli na brzuch skierujesz strumień światła dziecko zmruży powieki.
 • W ciągu dnia maluch śpi, a w nocy rozrabia. Gdy ruszasz się płyn owodniowy kołysze i usypia szkraba. Gdy zaśniesz bujanie ustaje i maluch budzi się.
 • Mózg dziecka nadal intensywnie rozwija się.
 • Ucho wewnętrzne, które kształciło się od czwartego miesiąca, jest już w pełni rozwinięte. W 27. tygodniu ciąży smyk słyszy bicie Twojego serca, przelewający się płyn owodniowy i stłumione odgłosy z zewnątrz.
 • W 27. tygodni u ciąży dziecko ma około 33cm i waży mniej więcej 900g.

 

Robiąc zakupy lepiej nie nosić niczego ciężkiego. Upewnij się, że nawet mały ciężar jest równomiernie rozłożony.

 

   

  Ciąża mnoga - dwudziesty siódmy tydzień ciąży

  Bliźniaki osiągnęły ¼ masy porodowej. Maluchy obserwują siebie nawzajem. Gdy Twoją macice rozświetli strumień światła dzieci są zachwycone. Widok braciszka jest niezwykle interesujący.

   

   
  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Ocena:
  Październik 15, 2017
  Hej wszystkim
  Jaki rozmiar ubranek kupujecie na szpitalna wyprawke?
  Ocena:
  Wrzesień 20, 2017
  Hej kobitki, moja mała to będzie chyba taką łobuziarą, że hoho... jest bardzo ruchliwa :D
  Ocena:
  Sierpień 24, 2017
  Hej mamusie!Jestem w 27 tygodniu ciąży mój synek jest najbardziej aktywny w nocy i po zjedzeniu słodyczy. Waży już 1050g. Już się go nie mogę doczekać.
  Ocena:
  Sierpień 8, 2017
  Część dziewczyny zauważyłam że synek jest bardzo ruchliwy nawet w dzień a wcześniej spał budził się wieczorem trudności sprawiają mi takie jak zakładanie butów mycie pod prysznicem stóp robienie podnoszenie się z łóżka zakupów i sięganie z półek towarów co mi dokucza zgaga opuchlizna ale tylko z prawej strony puchnie mi ręka i noga tak to czujemy się świetnie pozdrawiam.
  Ocena:
  Październik 11, 2016
  Witam, jestem w swojej pierwszej ciąży :) 27tc obecnie :) Razem z mężem czekamy na córeczkę :):):) Mała jest teraz bardzo ruchliwa - zwłaszcza w nocy :P kopniaczki daje coraz silniejsze :) Ogólnie czuję się dobrze, jednak codzienne czynności stają się coraz trudniejsze (np. buty musi mi wiązać mąż :)) i trochę dyskomfort przy chodzeniu - mam wrażenie, że brzusio zaraz "wybuchnie" - takie rozciąganie od wewnątrz :P Pozdrawiam stycznióweczki!!!!
  Ocena:
  Wrzesień 7, 2016
  Mam brzuch wielkości afrykańskiego arbuza a to jeszcze 2,5 miesiąca O_o
  Czuję się świetnie a mały perkusista daje czadu przed snem :-)
  Ocena:
  Lipiec 4, 2016
  Witam panie czy ktoras mamusia także jest tutaj w tym tygodniu jak sie czujecie . My dobrze synek jest bardzo ruchliwy zwłaszcza przed snem mamy, za tydzień polozna nas odwiedzi i posłuchamy tętna synka przygotujemy się do porodu.