Trzeci trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

34 tydzień ciąży

34-tydzien-kalendarza-ciazy-550x350

 

Wiesz co powinnaś zabrać do szpitala? Masz już wszystko? 34. tydzień ciąży to najwyższy czas, aby zacząć prać i prasować ubranka dla dziecka oraz pakować torby.

 

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • W 34. tygodniu ciąży dziecko rusza się znacznie mniej. Spokojnie to normalnie. Przecież jest coraz większe i zaczyna być mu ciasno. W związku z jego gabarytami czujesz teraz każdy ruch. Zapewne bez problemu rozpoznajesz 'wystające' z Twojego brzucha części ciała maluszka.
  • Choć oczy maleństwa teraz są niebieskie to kilka tygodni po porodzie kolor tęczówki najprawdopodobniej ulegnie zmianie. Ostateczny proces pigmentacji rozpocznie się dopiero po zetknięciu oka ze światłem.
  • Dzidziuś ma około 48cm i waży 2200g.

 

 

Ciąża mnoga - trzydziesty czwarty tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to dobry czas na przyjście na świat wieloraczków. Być może postanowią zostać w brzuszku jeszcze przez pewien czas. Jednakże przeciętnie rodzą się właśnie w tym tygodniu.

Ponieważ bliźniaki ważą zwykle około 2000g są idealnymi kandydatami do naturalnego porodu. W ciąży pojedynczej w większości przypadków dziecko przed porodem układa się główką w dół. W ciąży mnogiej sytuacja wygląda nieco inaczej. Pierwsze rodzi się dziecko znajdujące się bliżej wyjścia kanału rodnego.

 

Dołącz do klubu mam, które oczekują na swoje maleństwo!
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 10, 2016
Witajcie.Mam pytanie czy po pobraniu wymazu z pochwy w 34 tc ciąży może lecieć krew?
Ocena:
Październik 22, 2015
W przypadku gdy macie mały brzuszek tak jak w moim przypadku ruchy odczuwa się znacznie mocniej. Brzuch jest trochę obolały od kopania dzidziusia. Często zaczyna się proces, w którym pojawia się mleko - tak jest w moim przypadku. jest to dość uciążliwe i bolesne, piersi są bardziej wrażliwe i napuchnięte. Można odczuwać stałe uczycie pełnego pęcherza, lecz nie zawsze tak jest. Po prostu maluszek ma mało miejsca i uciska go coraz mocniej. Co wieczór pojawia się zgaga, nie potrafię tego wytłumaczyć, ponieważ nigdy wcześniej nie miałam jej. Palący przełyk i gardło mocno doskwiera przy próbie zaśnięcia. Często także budzę się w nocy ze skurczami w nogach i kręgosłupie. Jest to chwilowe lecz bardzo bolesne. Poza tym euforia przed zbliżającym się końcem jest o wiele większa niż same dolegliwości :D Jedna sprawa, która mnie niepokoiła do niedawna to czkawka maluszka. Na początku myślałam iż to bicie serduszka lecz to na pewno czkawka. Pojawia się w moim przypadku co wieczór i co rano. Jest to dziwne uczucie lecz przeczytałam w poradniku, że to całkiem normalny proces. Maluszek uczy się połykania.