Data publikacji:

Badania prenatalne - Test podwójny

Autor: Sylwia Wanowicz

Dzięki szybkiemu postępowi medycyny, dostępnych jest dziś wiele badań, które pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia wad chromosomowych u płodu. Jednym z nich jest podwójne badanie markerowe. Test podwójny wykonuje się u kobiet, które zdecydowały się na dziecko nieco później, tj. po 35 roku życia, a zarazem z różnych powodów nie wykonały na wcześniejszych etapach ciąży testu PAPP-A.

 

podwójne badanie markerowe w ciąży, badanie w ciąży, badania

 

Czym jest test podwójny?

Testem podwójnym nazywamy jednoczesne badanie stężeń białka PAPP-A i beta-HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) we krwi. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, a więc całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Wykonuje się je między 14 a 16 tygodniem ciąży. Choć test podwójny nie wykazuje wysokiej czułości (60%), okazuje się dobrą alternatywą dla kobiet, które wcześniej nie zdążyły wykonać testu PAPP-A. Stosuje się go do wykrywania wad genetycznych płodu, szczególnie zespołu Downa i zespołu Edwardsa.

 

Przeprowadzenie testu podwójnego, podobnie jak w przypadku innych badań prenatalnych, obejmuje szczegółową analizę ginekologiczną, a następnie pobranie i analizę parametrów biochemicznych krwi pacjentki. Do objaśnienia wyników ciężarnej zobligowany jest lekarz prowadzący.

 

 

Czułość testu podwójnego

Wspomniane 60% (na 10 płodów chorych wykrywa się 6) czułości testu nie oznacza, że wobec pozostałych badań, które wykazują większą wartość, jest on mało skuteczny. Dla porównania test PAPP-A ma wyższą skuteczność (90%), ale należy go wykonać odpowiednio wcześniej. Ważny jest zatem tydzień ciąży, w którym kobieta decyduje się na wykonanie badania prenatalnego.

 

Jeśli okaże się, że wyniki są w normie, oznacza to, że ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jest bardzo niskie. Jeśli jednak wynik badania wykaże nieprawidłowości, wskazują one na wysokie ryzyko wystąpienia choroby u dziecka. W takim przypadku lekarz zaleci wykonanie kolejnego testu, który na ogół pozwala ostatecznie potwierdzić diagnozę. Zazwyczaj polecanym badaniem jest amniopunkcja.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Jyn All right reserved


Autor

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
To badanie jest bezpłatne?
13-11-2017
Ocena:
witam jestem w 7 tyg ciąży lekarz kazał zrobić mi badanie prenatalne . ale boję się bo nie wiem na czym te badanie polega . może któraś z pań mogła by mi napisać na czym to polega
28-02-2017
Ocena:
Panorama jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem prenatalnym. Można je wykonać od 9 tygodnia ciąży ze względu na obecność odpowiedniej ilości DNA płodu w krwi matki.est to metoda nieinwazyjna. Do badania wystarczy krew matki pobrana standardowo z żyły przedramienia.
25-01-2017
Ocena:
Ja rownież zastanawiam sie nad wykonaniem badania prenatalnego Panorama. JEst to nowe badanie w Polsce. Z tego co mi wiadomo jako jedyne wykrywa zespol DiGeorge’a.
29-11-2016
Ocena:
Ze wzgledu na wiek imozliwosc wystapienia wady genetycznej ginekolog zaproponowal wykonanie badania IONA ze wzgledu j]na jego wysoką wiarygodność. Czy ktoś już robił to badanie? Warto?
Progesteron w ciąży. Jakie normy?

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

2021-08-14
O tym, czy ciąża będzie rozwijała się prawidłowo, decydują nie tylko geny, ale również hormony – między innymi progesteron. Sprawdź, jaką dokładnie rolę odgrywa progesteron w ciąży, o czym świadczy jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom i czy można go wyrównać.
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
USG genetyczne

USG genetyczne w ciąży - jak przebiega, kiedy je zrobić

2019-04-26
Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pyt...
karta ciąży, karta przebiegu ciąży, książeczka ciąży

Karta ciąży bez tajemnic

2017-12-18
Karta przebiegu ciąży to podstawowy dokument, który jako przyszła mama otrzymasz podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa. Od tego momentu powinnaś mieć j...