Data publikacji:

Szczepienia w ciąży

Autor: Joanna Górnisiewicz

Szczepienia budzą wiele emocji. Z jednej strony chronią przed wieloma, do tej pory nawet śmiertelnymi, chorobami, z drugiej, jak każdy lek, mogą mieć działanie niepożądane. Z tego względu szczepienie kobiet w ciąży budzi szczególnie dużo obaw, gdyż nie do końca wiadomo, czy i jeśli tak, to jaki wpływ mają one na dziecko.

 

szczepienia w ciąży, szczepienie w ciąży, szczepionka w ciąż

 

Szczepienie na trzy sposoby

Szczepienia w ciąży są dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę, że szczepionka to preparat, który jest przygotowany z odpowiednio dobranych ilości chorobotwórczych drobnoustrojów. Ich podanie sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, ale nie choruje. Kiedy zetknie się z nimi w rzeczywistości, gotowe już przeciwciała mogą rozpocząć walkę, co pozwala uniknąć zachorowania.

Najłagodniejsze są szczepionki inaktywowane, czyli takie, w których bakteria lub wirus zostały zabite bądź pozbawione możliwości rozmnażania się. Drugi typ szczepień to podanie bakterii i wirusów o zmniejszonej aktywności, a trzeci z anatoksynami (toksynami pozbawionymi zjadliwości, lecz prowadzącymi do wytworzenia przeciwciał). W ciąży dopuszczalne jest podanie szczepionki z grupy pierwszej, natomiast pozostałe dwie są zdecydowanie przeciwwskazane.

 

Kiedy i na co szczepić?

Zastosowanie szczepienia w ciąży należy starannie rozważyć. Koniecznie trzeba też skonsultować się z ginekologiem. Jeżeli przebieg ciąży jest prawidłowy, to decyzja ta jest łatwiejsza. Nie ma też wątpliwości, gdy trzeba podać szczepionki ratujące życie: przeciwko wściekliźnie, a w uzasadnionych przypadkach także przeciw tężcowi. Rozważyć można szczepienie przeciwko grypie i jeśli przyszła mama jest bardzo narażona na zarażenie nią (praca w służbie zdrowia, ale też np. sklepie), a w dodatku należy do grupy o podwyższonym ryzyku (astma, cukrzyca, zaburzenia odporności).

Zanim jednak podejmiemy decyzję o szczepieniu należy także wziąć pod uwagę etap ciąży. Najlepiej ze szczepieniem poczekać do drugiego trymestru, gdyż to w czasie pierwszych 3. miesięcy życia płodowego dziecko jest najbardziej zagrożone powstaniem wad rozwojowych. Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest również tą z wirusów inaktywowanych. Warto o niej pomyśleć jeżeli planowane jest cesarskie cięcie, o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań. Kobiety, które nie szczepiły się przeciwko różyczce, nie chorowały też na nią, powinny zadbać o szczepienie przed planowaną ciążą – w ciąży jest ona absolutnie zabroniona, a zachorowanie na różyczkę może być groźne dla dziecka.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Lauren Ingro


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
Progesteron w ciąży. Jakie normy?

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

2021-08-14
O tym, czy ciąża będzie rozwijała się prawidłowo, decydują nie tylko geny, ale również hormony – między innymi progesteron. Sprawdź, jaką dokładnie rolę odgrywa progesteron w ciąży, o czym świadczy jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom i czy można go wyrównać.
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
USG genetyczne

USG genetyczne w ciąży - jak przebiega, kiedy je zrobić

2019-04-26
Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pyt...