Szczepienia w ciąży

Data:

Szczepienia budzą wiele emocji. Z jednej strony chronią przed wieloma, do tej pory nawet śmiertelnymi, chorobami, z drugiej, jak każdy lek, mogą mieć działanie niepożądane. Z tego względu szczepienie kobiet w ciąży budzi szczególnie dużo obaw, gdyż nie do końca wiadomo, czy i jeśli tak, to jaki wpływ mają one na dziecko.

 

szczepienia w ciąży, szczepienie w ciąży, szczepionka w ciąży

 

Szczepienie na trzy sposoby

Szczepienia w ciąży są dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę, że szczepionka to preparat, który jest przygotowany z odpowiednio dobranych ilości chorobotwórczych drobnoustrojów. Ich podanie sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, ale nie choruje. Kiedy zetknie się z nimi w rzeczywistości, gotowe już przeciwciała mogą rozpocząć walkę, co pozwala uniknąć zachorowania.

Najłagodniejsze są szczepionki inaktywowane, czyli takie, w których bakteria lub wirus zostały zabite bądź pozbawione możliwości rozmnażania się. Drugi typ szczepień to podanie bakterii i wirusów o zmniejszonej aktywności, a trzeci z anatoksynami (toksynami pozbawionymi zjadliwości, lecz prowadzącymi do wytworzenia przeciwciał). W ciąży dopuszczalne jest podanie szczepionki z grupy pierwszej, natomiast pozostałe dwie są zdecydowanie przeciwwskazane.

 

Kiedy i na co szczepić?

Zastosowanie szczepienia w ciąży należy starannie rozważyć. Koniecznie trzeba też skonsultować się z ginekologiem. Jeżeli przebieg ciąży jest prawidłowy, to decyzja ta jest łatwiejsza. Nie ma też wątpliwości, gdy trzeba podać szczepionki ratujące życie: przeciwko wściekliźnie, a w uzasadnionych przypadkach także przeciw tężcowi. Rozważyć można szczepienie przeciwko grypie i jeśli przyszła mama jest bardzo narażona na zarażenie nią (praca w służbie zdrowia, ale też np. sklepie), a w dodatku należy do grupy o podwyższonym ryzyku (astma, cukrzyca, zaburzenia odporności).

Zanim jednak podejmiemy decyzję o szczepieniu należy także wziąć pod uwagę etap ciąży. Najlepiej ze szczepieniem poczekać do drugiego trymestru, gdyż to w czasie pierwszych 3. miesięcy życia płodowego dziecko jest najbardziej zagrożone powstaniem wad rozwojowych. Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest również tą z wirusów inaktywowanych. Warto o niej pomyśleć jeżeli planowane jest cesarskie cięcie, o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań. Kobiety, które nie szczepiły się przeciwko różyczce, nie chorowały też na nią, powinny zadbać o szczepienie przed planowaną ciążą – w ciąży jest ona absolutnie zabroniona, a zachorowanie na różyczkę może być groźne dla dziecka.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Lauren Ingro

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.