Jak szczęśliwie przetrwać ciążę partnerki

Data:

Wielu ojców bardzo dobrze wspomina ciążę partnerki. Inni, choć niewątpliwie był to dla nich trudny okres, także wspominają go całkiem nieźle. Gdyby jednak zapytać obecne matki o ich wspomnienia z okresu ciąży ... sprawa mogłaby wyglądać znacznie gorzej. Usłyszeć moglibyśmy odpowiedzi: „Już nigdy więcej!”, „Lepiej nie mówić”, „Wolę o tym nie pamiętać” i tym podobne. Skąd taka rozbieżność opinii?

 

przyszli rodzice ze zdjęciem USG

 

Dziwny ciąży czas …

Z męskiego (mojego) punktu widzenia, czas ciąży jest zaledwie kilkumiesięcznym okresem nadzwyczajnej mobilizacji sił, cierpliwości, opanowania i zimnej krwi. Z drugiej strony to nie my mężczyźni przybieramy na wadze 20 kg, nie my miewamy huśtawki nastrojów, to nie nas mdli, gdy poczujemy zapach jedzenia czy smak pasty do zębów. To nie mężczyzna musi porzucić swoje ulubione spodnie czy sweter, bo się w nich zwyczajnie nie mieści i „na gwałt” kombinować co miesiąc inne ubranie. Nie miewa zgagi, skurczów w nogach, duszności, nie jest zmuszony do kilkumiesięcznej (co ja mówię - kilkunastomiesięcznej - w końcu jeszcze okres karmienia piersią) abstynencji od piwa itd. itd... Przykładów można by jeszcze mnożyć. Jak to piszę, to tak sobie myślę, że jednak dobrze, że natura wybrała panie do noszenia ciąży ;). Wiedziała, co robi... Ale do rzeczy.

 

Dlatego jedno jest pewne – to facet jest stroną uprzywilejowaną i pozostając sobą, ma większe szanse i możliwości trzymania steru. Nawet więcej – ma obowiązek panować nad sytuacją i sprawić by ciężarna partnerka czuła się piękna.

 

Jak przetrwać ciążę partnerki?

Ciąże bywają różne i wcale nie muszą być wspominane tragicznie. Na pewno trzeba sobie uświadomić i się z tym pogodzić, że stopień „uciążliwości ciąży dla kobiety”, trudny jest do jednoznacznego określenia i kompletnie niemożliwy do wcześniejszego przewidzenia. Najlepiej być gotowym na wszystko. No bo, coś, co dotąd nie stanowiło problemu, jednego dnia staje się problemem nadrzędnym, a to z czym kobieta zmagała się przez długie tygodnie, pewnego dnia znika bezpowrotnie jak kamfora. W czasie bardzo dynamicznych zmian pomoc kobiecie wymaga od mężczyzny olbrzymiej elastyczności, delikatności i wrażliwości.

 

Przy tym wszystkim nie dajmy się zwariować. Przyszły tatuś też musi odpocząć. W końcu po ciąży czekają nas tygodnie bezsennych nocy. Musimy zatem zadbać także o własną równowagę psychiczną, pamiętając o chwilach odpoczynku i relaksu. W tym szczególnym okresie nie zapominajmy od czasu do czasu znaleźć moment na rozwijanie swojej pasji, czy spotkania z kolegami ;).

 

Zdjęcie: Fotolia © Rido All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.