Data publikacji:

Czy zdecydować się na sesję zdjęciową lub film z porodu

Autor: Maria Szadkowska

Poród to niewątpliwie jeden z najbardziej niezapomnianych momentów naszego życia. Opowiadamy o nim wielokrotnie ciężarnym koleżankom, nawet po latach czule wracamy do pierwszego spotkania z naszym dzieckiem. Niektórzy rodzice tak bardzo pragną zachować te chwile w pamięci, że decydują się na więcej niż tylko wspomnienia. Coraz popularniejsze są filmy i zdjęcia z porodu.

 

film z porodu sesja zdjęciowa z porodu zdjęcia z porodu

 

Na początek sesja ciążowa

Obecnie coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się tak zwana „nowomoda ciążowa i porodowa”. Co mamy na myśli posługując się tym sformułowaniem? Otóż, kobiety i mężczyźni, którzy niebawem mają zostać rodzicami coraz częściej decydują się na to, by okres ciąży szczególnie upamiętnić poprzez zapisy foto lub video, bądź obydwa te środki razem wzięte. Mowa tu o sesjach z brzuszkiem oraz o filmach i zdjęciach z porodu.

O ile pierwszy pomysł, czyli sesje ciążowe, zdają się naprawdę fajną propozycją: powstałe podczas nich zdjęcia to profesjonalne portfolia, z zaaranżowane wcześniej scenariuszami przygotowanymi w studio i artystycznymi ujęciami gloryfikującymi kobiecy brzuszek oraz zbliżające się macierzyństwo. Jednak drugi pomysł, filmy i zdjęcia z porodu, budzi znacznie więcej kontrowersji.

 

A może zdjęcia z porodu?

Zdjęcia i film z porodu, podobnie ja sesje ciążowe, cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem wśród przyszłych mam i tatusiów. Mają równie wielu zwolenników co przeciwników. Ci, którzy decydują się na tego typu rozwiązanie, twierdzą, że nie ma w tym nic negatywnego. Chcą oni po prostu uwiecznić na zawsze to, co wywoływało początkowo tak wiele strachu, ale zakończyło się tak bardzo pozytywnie.

Przeciwnicy pamiątkowych zdjęć i filmów są nieugięci. Zarzucają, że jest to nie tylko mało estetyczny widok - krew, krzyk, ogromne zmęczenie na twarzy rodzącej, nie mówiąc już o ewentualnych komplikacjach, ale też nieco niebezpieczne i mało higieniczne rozwiązanie. W sali porodowej powinna znajdować się jedynie rodząca, lekarz i położona, względnie ojciec dziecka. Nie ma tam miejsca na kamerzystę.

 

Film z porodu - tak czy nie?

Tak naprawdę nie nam oceniać zalety i wady tych specyficznych pamiątek. Wszystko zależy przecież od ustaleń z personelem medycznym, indywidualnych potrzeb przyszłych rodziców oraz od tego, w jaki sposób chcą przeżyć ten najpiękniejszy w swoim życiu moment. Niektórzy mogą przecież czuć nieodpartą ochotę podzielenia się tą wyjątkową radością i dumą z innymi. Pozostali zaś wolą zachować tą chwilę jedynie w swojej pamięci. I jedni i drudzy mają do tego prawo, a my możemy jedynie sygnalizować, że tego typu rozwiązania są już dostępne. A co Wy o tym myślicie?

 

Zdjęcie: Fotolia by © Martin Valigursky All right reserved


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Nie wiem kto chciałby to oglądać i po co...
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.
plamienia w 5. tygodniu ciąży

Plamienia w 5. tygodniu ciąży: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-13
Plamienia w 5. tygodniu ciąży zawsze wzbudzają głęboki niepokój u przyszłej mamy, choć nie zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Pojawienie się różowej bądź brązowej wydzieliny może świadczyć o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy, może też wynikać z podrażnienia szyjki macicy podczas badania lekarskiego albo w czasie stosunku seksualnego. Sprawdź, kiedy plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą zwiastować poronienie i kiedy należy udać się do lekarza.
czy można pić kawę inkę w ciąży

Czy można pić kawę inka w ciąży?

2023-03-12
Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych. Zmiany te dotyczą również kawy. W ciąży można pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie. A co z kawą zbożową? Czy można pić kawę inka w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.