Kobieta ciężarna w podróży

Data:

Wiosna zadomowiła się już na dobre, a wraz z nią nadeszły ciepłe i słoneczne dni, które zachęcają do organizowania weekendowych wypadów za miasto. Co jednak, gdy w naszym brzuchu rozwija się maleństwo? Oto kilka wskazówek dotyczących podróżowania w ciąży!

 

podróżowanie w ciąży wyjazd wakacyjny w ciąży

 

Zaplanuj czas podróży i ilość postoi

Po pierwsze nie planujmy długich i męczących podróży, a jeśli koniecznie musimy udać się w daleką drogę, podzielmy trasę na etapy. Zarezerwujmy sobie czas na odpoczynek, ale nie za długi. Nie warto przesadzać - zbyt długie oczekiwanie (np. na przesiadkę), może być także uciążliwe.

 

Na który etap ciąży zaplanować podróż?

Po drugie przed wyjazdem upewnijmy się, jaka pomoc medyczna dostępna jest po drodze. Optymalny czas na podróżowanie to drugi trymestr ciaży, gdyż w tym czasie kobieta czuje się najlepiej. W ostatnim trymestrze z podróżowaniem trzeba być wyjątkowo ostrożnym - pod koniec ciąży zwiększa się bowiem ryzyko nadciśnienia lub przedwczesnego porodu.

Jeśli masz wybór - najdogodniejszym środkiem lokomocji jest pociąg - daje możliwość ruchu, odpoczynku, wyciągnięcia nóg. A jak sprawa wygląda z innymi rodzajami transportu?

 

A może samochodem?

Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, weźmy pod uwagę, że kobiety ciężarne powinny podróżować na tylnym siedzeniu, a jeśli chcą usiąść z przodu, siedzenie musi być odsunięte tak daleko, by poduszka powietrzna miała miejsce się rozłożyć. Pas musi być zapięty - jego dolna część powinna znajdować się pod brzuchem. Można także zakupić specjalny adapter do pasów, który sprawia, że pas nie naciska na brzuch i macicę. Jeśli udajemy się w kilkugodzinną podróż, nie zapominajmy o postojach co ok. 2 h - rozprostowanie nóg jest konieczne.

 

Samolotem nie lataj pod koniec ciąży

Podróże samolotowe nie są wskazane jedynie pod koniec ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu - od 32. tygodnia ciąży jest to ryzykowne, a podczas ostatnich czterech tygodni zakazane. Najlepiej wybrać miejsce na środku kabiny - tam będzie najmniej trzęsło. Podczas podniebnej podróży pamiętajmy, żeby dużo pić (suche powietrze), a także raz na godzinę wstać i rozruszać nogi.

 

A zatem ciężarówki, sezon wakacyjny uważamy za rozpoczęty :)

 

Zdjęcie: © Vitaliy Hrabar

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
16-11-2018
Ocena:
Wszystko zalezy do tego jak sie znosi ciaze. U mnie nie było jakis wiekszych dolegliwosci, wiec z podrozowaniem było ok.