Imię dla dziecka jak filtr z Instagrama? To nie jest niemożliwe.

Data:

Największy amerykański portal internetowy BabyCenter, poświęcony dzieciom i rodzicom zbadał, że w tym roku imiona nadawane noworodkom są łudząco podobne do nazw filtrów popularnego serwisu społecznościowego Instagram. Na dowód tego portal przedstawia wyniki ankiety, która potwierdza, że imiona Lux i Valencia królują wśród imion wybieranych przez amerykańskich rodziców. 

 

imiona dla dzieci na instagramie

 

Trudny wybór

Wybór imienia dla dziecka nie jest prosty. Kiedyś wystarczyło spojrzeć do kalendarza i wybrać imię, które najbardziej przypadło rodzicom do gustu. Dawniej mówiło się też, że dzieci same sobie wybierają imię np. rodząc się w imieniny Jana, otrzymywały właśnie to imię. Obecnie jedni rodzice idą za trendami i wybierają najpopularniejsze imiona z danego lub poprzedniego roku. Drudzy wracają do tradycyjnych, starodawnych imion co w ostatnich latach poskutkowało wzrostem popularności imienia Stanisław czy Antonina. Jeszcze inna grupa szuka oryginalnego i wyjątkowego imienia dla swojego dziecka. Teraz na świecie zapanowała nowa moda na nadawanie imion pochodzących od nazw instagramowych filtrów. Portal BabyCenter ustalił jakie imiona są najpopularniejsze dzięki zebraniu danych od ponad 340 tys. rodziców na całym świecie zarejestrowanych w aplikacji Instagram.

Nietypowy trend 

instagram zrzut ekranuWśród imion dla chłopców popularność zyskuje Lux (75 proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku), następny jest Ludwig (+42 proc.) a trzeci w kolejce jest Amaro (+26 proc.). Pozostałe imiona są już mniej wyszukane - Reyes (+10 proc.), Hudson (+4 proc.) czy Kelvin (+3 proc., imię, które jest już zarejestrowane nawet w Polsce). Jeśli zaś chodzi o dziewczynki to największą popularnością cieszy się imię Valencia (wzrost o 26 proc. w stosunku do ubiegłego roku), następnie Juno (+30 proc.) i Willow (+13 proc.). Niestety w ankiecie nie podano konkretnych liczb i nie wiadomo ilu rodziców przy wyborze imienia dla dziecka zainspirowało się Instagramem.

 

Czy jest to możliwe w Polsce?

Dzięki przyjętej ustawie w 2015 roku, od 1 marca jest możliwość nadawania w Polsce imion, które są obcego pochodzenia. Nie jest też ważne jakiej narodowości są rodzice dziecka, w związku z tym moda na imiona z instagrama może przyjść także do Polski. Z danych z maja 2015 roku podanych przez urząd stanu cywilnego wynika, że z możliwości nadania oryginalnego imienia skorzystało 400 rodziców. Odnotowano rejestrację imienia wcześniej wspomnianego Kelvina, a także Carmen, Elena, Jessica, Mike czy Natan. W Polsce instagram nie jest na tyle popularny, aby w 2016 roku nastąpił wysyp imion nadawanych dzieciom, które brzmiałyby łudząco podobnie do filtrów używanych w aplikacji. Jednak światowy TOP 10 imion w przyszłym roku może się znacząco zmienić. 

 

U nas na szczęście nadal dominują tradycyjne imiona. Warto przypomnieć, że najpopularniejszymi imionami w 2014 roku były: dla dziewczynek Lena i Zuzanna, a dla chłopców Jakub i Kacper. Jeśli wy stoicie przed wyborem imienia dla swojego malucha to polecamy zajrzeć do Bazy Imion Dzidziusiowa, gdzie znajdziecie ponad 700 różnych imion, tych mniej i bardziej popularnych!

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
16-11-2018
Ocena:
Przypadek? Nie sądzę... dobrze, ze Stany sa daleko za oceanem ;)