Ryzyko niepłodności wzrasta po trzydziestce

Data:

Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po 30 roku życia. W 2017 roku właśnie najwięcej dzieci urodziły mamy w wieku od 30 do 34 lat. Badania wykazują, że Polacy za najlepszy wiek dla kobiety na pierwszą ciążę uważają czas między 25 a 29 rokiem życia. Jak się okazuje nawet zwiększające się po trzydziestce ryzyko niepłodności nie zmienia trendu na coraz późniejsze rodzenie pierwszego dziecka.

ciąża po 30 roku życia

fot. Unsplash.com

 

W 2017 roku aż 134 tys. kobiet między między 30 a 34 rokiem życia urodziło dzieci. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, to największa grupa matek spośród wszystkich kobiet, które zostały mamami w 2017 roku. Drugą pod względem liczebności jest grupa wiekowa 20-24.

 

Polacy myślą, że najlepiej zajść w ciążę przed trzydziestką

W maju 2018 roku przeprowadzono ankietę na grupie 807 respondentów*. Zapytano ich, jaki wiek uważają za najlepszy na zostanie mamą. Ponad 45 proc. odpowiedziało, że że najlepszy czas na prokreację jest między 25 a 29 rokiem życia. Ponad połowa osób po pięćdziesiątce, uznała że optymalny wiek na urodzenie pierwszego dziecka, to 20-24 lata.

Podobnego zdania są lekarze ginekolodzy. Wskazują oni, że kobieta jest najbardziej płodna między 18 a 25 rokiem życia. Lepiej znosi ciążę, znacznie rzadziej cierpi na dolegliwości ciążowe takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, a ryzyko poronienia wynosi mniej niż 10 proc.

 

Szanse na zajście w ciążę znacznie maleją po 35. roku życia, dlatego jeśli po roku starań o dziecko, ciąży wciąż nie ma, warto udać się do specjalisty. Mówi się wtedy o problemie z płodnością, czyli niepłodności – komentuje dr n. med. Przemysław Binkiewicz, ginekolog położnik, ekspert programu "Droga do spełnienia"

Czytaj również:

Jak zwiększyć płodność kobiety

Niepłodność, czy ten problem mnie dotyczy?

W Polsce problem z płodnością dotyka blisko 1,5 miliona polskich par. Oznacza to, że na 100 par, które mogą zostać rodzicami, aż 15 z nich doświadcza niepłodności.

Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę, mimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych utrzymywanego przez 12 miesięcy. Problem niepłodności może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego bardzo ważna jest rzetelna diagnostyka oraz podjęcie odpowiedniego sposobu leczenia.

Należy pamiętać, że niepłodność nie oznacza bezpłodności. Bezpłodność to nieodwracalna, trwała niemożność posiadania potomstwa. Przyczyną bezpłodności u kobiet może być na przykład zahamowanie procesu jajeczkowania, czy usunięcie macicy w wyniku operacji. U mężczyzn jest to między innymi uszkodzenie nasieniowodów, utrata obu jąder lub efekt uboczny przebytych chorób zakaźnych (np. świnka). Niepłodność nie jest utratą szansy na posiadanie potomstwa, to doświadczenie kłopotów z płodnością.

 

*Badanie zostało zrealizowane w dniu 29-30.05.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI), na podstawie 807 ankiet.

Czytaj również:

Badanie na HIV w ciąży - dlaczego trzeba je zrobić

 


Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-1-2019
Ocena:
Mój przyjaciel i ja staramy się o dziecko już ponad siedem lat, mieliśmy płodności klinice w ciągu wielu lat, zanim ktoś powiedział mi, aby skontaktować się z rzucającego to zaklęcie, który jest tak potężny, nazywa Agbazara świątynia dla niego, aby mi pomóc zajść w ciążę,i cieszę się, że zwróciliśmy się do lekarza AGBAZARA, bo jej ciąża zaklęcie umieścić nas w spokoju, i szczerze wierzę mu, uprawnienia i bardzo pomógł nam również, jestem wdzięczny za wszystko, co zrobił. skontaktuj się z nim przez e-mail: ( a g b a z a r a @ g m a i l . c o m ) lub WHATSAPP; ( +234 810 410 2662 ) jeśli próbujesz dostać się do dziecka, ma uprawnienia, aby to zrobić.
16-11-2018
Ocena:
Dzisiaj ciąża po 30 to już powoli norma, a problem niepłodnośc będzie coraz wiekszy.