Ryzyko niepłodności wzrasta po trzydziestce

Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po 30 roku życia. W 2017 roku właśnie najwięcej dzieci urodziły mamy w wieku od 30 do 34 lat. Badania wykazują, że Polacy za najlepszy wiek dla kobiety na pierwszą ciążę uważają czas między 25 a 29 rokiem życia. Jak się okazuje nawet zwiększające się po trzydziestce ryzyko niepłodności nie zmienia trendu na coraz późniejsze rodzenie pierwszego dziecka.

ciąża po 30 roku życia niepłodność po 30

fot. Unsplash.com

 

W 2017 roku aż 134 tys. kobiet między między 30 a 34 rokiem życia urodziło dzieci. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, to największa grupa matek spośród wszystkich kobiet, które zostały mamami w 2017 roku. Drugą pod względem liczebności jest grupa wiekowa 20-24.

 

Polacy myślą, że najlepiej zajść w ciążę przed trzydziestką

W maju 2018 roku przeprowadzono ankietę na grupie 807 respondentów*. Zapytano ich, jaki wiek uważają za najlepszy na zostanie mamą. Ponad 45 proc. odpowiedziało, że że najlepszy czas na prokreację jest między 25 a 29 rokiem życia. Ponad połowa osób po pięćdziesiątce, uznała że optymalny wiek na urodzenie pierwszego dziecka, to 20-24 lata.

Podobnego zdania są lekarze ginekolodzy. Wskazują oni, że kobieta jest najbardziej płodna między 18 a 25 rokiem życia. Lepiej znosi ciążę, znacznie rzadziej cierpi na dolegliwości ciążowe takie jak nadciśnienie czy cukrzyca, a ryzyko poronienia wynosi mniej niż 10 proc.

 

Szanse na zajście w ciążę znacznie maleją po 35. roku życia, dlatego jeśli po roku starań o dziecko, ciąży wciąż nie ma, warto udać się do specjalisty. Mówi się wtedy o problemie z płodnością, czyli niepłodności – komentuje dr n. med. Przemysław Binkiewicz, ginekolog położnik, ekspert programu "Droga do spełnienia"

Czytaj również:

Jak zwiększyć płodność kobiety

Niepłodność, czy ten problem mnie dotyczy?

W Polsce problem z płodnością dotyka blisko 1,5 miliona polskich par. Oznacza to, że na 100 par, które mogą zostać rodzicami, aż 15 z nich doświadcza niepłodności.

Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę, mimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych utrzymywanego przez 12 miesięcy. Problem niepłodności może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego bardzo ważna jest rzetelna diagnostyka oraz podjęcie odpowiedniego sposobu leczenia.

Należy pamiętać, że niepłodność nie oznacza bezpłodności. Bezpłodność to nieodwracalna, trwała niemożność posiadania potomstwa. Przyczyną bezpłodności u kobiet może być na przykład zahamowanie procesu jajeczkowania, czy usunięcie macicy w wyniku operacji. U mężczyzn jest to między innymi uszkodzenie nasieniowodów, utrata obu jąder lub efekt uboczny przebytych chorób zakaźnych (np. świnka). Niepłodność nie jest utratą szansy na posiadanie potomstwa, to doświadczenie kłopotów z płodnością.

 

*Badanie zostało zrealizowane w dniu 29-30.05.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI), na podstawie 807 ankiet.

Czytaj również:

Badanie na HIV w ciąży - dlaczego trzeba je zrobić

 

Komentarze
Dodaj komentarz
2-1-2019
Ocena:
Mój przyjaciel i ja staramy się o dziecko już ponad siedem lat, mieliśmy płodności klinice w ciągu wielu lat, zanim ktoś powiedział mi, aby skontaktować się z rzucającego to zaklęcie, który jest tak potężny, nazywa Agbazara świątynia dla niego, aby mi pomóc zajść w ciążę,i cieszę się, że zwróciliśmy się do lekarza AGBAZARA, bo jej ciąża zaklęcie umieścić nas w spokoju, i szczerze wierzę mu, uprawnienia i bardzo pomógł nam również, jestem wdzięczny za wszystko, co zrobił. skontaktuj się z nim przez e-mail: ( a g b a z a r a @ g m a i l . c o m ) lub WHATSAPP; ( +234 810 410 2662 ) jeśli próbujesz dostać się do dziecka, ma uprawnienia, aby to zrobić.
16-11-2018
Ocena:
Dzisiaj ciąża po 30 to już powoli norma, a problem niepłodnośc będzie coraz wiekszy.