Krew pępowinowa i komórki macierzyste

Data:

Kiedy dziecko przychodzi na świat, pozostaje ostatnia fizyczna więź łącząca noworodka i matkę – pępowina, a w niej krew o specjalnych właściwościach, które mimo wielu lat badań wciąż nie do końca są poznane. Tym bardziej obiecująco wygląda wizja przechowania ich i wykorzystania później, gdy dziecko będzie starsze i być może będzie ich potrzebować.

 

krew pępowinowa i komórki macierzyste

 

Krew pępowinowa – źródło komórek macierzystych

Krew pozostająca w łożysku i pępowinie po odcięciu pępowiny i wydaleniu łożyska przez matkę jest źródłem komórek macierzystych. Czemu są one tak niezwykłe? Mają duże zdolności namnażania się po przeszczepieniu. Są to nie tylko komórki krwiotwórcze, to znaczy takie, które mogą przekształcić się w miarę potrzeb w krwinki białe, czerwone lub płytki krwi, ale także takie komórki, które mogą dać początek komórkom innych tkanek: nerwowych, kostnych, mięśniowych, także tych tworzących mięsień serca. Komórki te występują także w szpiku kostnym, jednak pozyskanie ich stamtąd jest znacznie bardziej inwazyjne, a dobranie odpowiedniego dawcy trudniejsze. Komórki macierzyste można wykorzystać w leczeniu białaczek, niedokrwistości, chorób związanych z zaburzeniami lub brakiem funkcji enzymów, chorób układu odpornościowego, nowotworów, a lista ta stopniowo się rozszerza, w miarę jak badacze znajdują dla nich coraz to nowe zastosowania.

 

Pobranie krwi i jej przechowywanie

Pobranie krwi jest stosunkowo łatwe, a jego przeprowadzenie nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Po przecięciu pępowiny położna nakłuwa naczynie krwionośne sznura pępowiny i za pomocą odpowiedniego zestawu pobiera krew. Jest ona następnie umieszczana w specjalnej kasecie i zbiorniku chłodzonym ciekłym azotem, gdzie może pozostawać nawet kilkadziesiąt lat. Przechowywanie krwi wiąże się z opłatami dla rodziców. W Polsce istnieją zarówno publiczne, jak i prywatne banki krwi pępowinowej. Koszty są dość wysokie, bowiem trzeba wnieść opłatę jednorazową za pobranie, a potem co roku uiszczać opłatę abonamentową. Ceny te sprawiają, że mimo ogromnych zalet przechowywania krwi pępowinowej, usługa ta wciąż cieszy się stosunkowo niewielkim zainteresowaniem.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © PHB.cz

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-11-2018
Ocena:
Bardzo ciekawy artykuł