Data publikacji:

Krew pępowinowa i komórki macierzyste

Autor: Joanna Górnisiewicz

Kiedy dziecko przychodzi na świat, pozostaje ostatnia fizyczna więź łącząca noworodka i matkę – pępowina, a w niej krew o specjalnych właściwościach, które mimo wielu lat badań wciąż nie do końca są poznane. Tym bardziej obiecująco wygląda wizja przechowania ich i wykorzystania później, gdy dziecko będzie starsze i być może będzie ich potrzebować.

 

krew pępowinowa i komórki macierzyste

 

Krew pępowinowa – źródło komórek macierzystych

Krew pozostająca w łożysku i pępowinie po odcięciu pępowiny i wydaleniu łożyska przez matkę jest źródłem komórek macierzystych. Czemu są one tak niezwykłe? Mają duże zdolności namnażania się po przeszczepieniu. Są to nie tylko komórki krwiotwórcze, to znaczy takie, które mogą przekształcić się w miarę potrzeb w krwinki białe, czerwone lub płytki krwi, ale także takie komórki, które mogą dać początek komórkom innych tkanek: nerwowych, kostnych, mięśniowych, także tych tworzących mięsień serca. Komórki te występują także w szpiku kostnym, jednak pozyskanie ich stamtąd jest znacznie bardziej inwazyjne, a dobranie odpowiedniego dawcy trudniejsze. Komórki macierzyste można wykorzystać w leczeniu białaczek, niedokrwistości, chorób związanych z zaburzeniami lub brakiem funkcji enzymów, chorób układu odpornościowego, nowotworów, a lista ta stopniowo się rozszerza, w miarę jak badacze znajdują dla nich coraz to nowe zastosowania.

 

Pobranie krwi i jej przechowywanie

Pobranie krwi jest stosunkowo łatwe, a jego przeprowadzenie nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Po przecięciu pępowiny położna nakłuwa naczynie krwionośne sznura pępowiny i za pomocą odpowiedniego zestawu pobiera krew. Jest ona następnie umieszczana w specjalnej kasecie i zbiorniku chłodzonym ciekłym azotem, gdzie może pozostawać nawet kilkadziesiąt lat. Przechowywanie krwi wiąże się z opłatami dla rodziców. W Polsce istnieją zarówno publiczne, jak i prywatne banki krwi pępowinowej. Koszty są dość wysokie, bowiem trzeba wnieść opłatę jednorazową za pobranie, a potem co roku uiszczać opłatę abonamentową. Ceny te sprawiają, że mimo ogromnych zalet przechowywania krwi pępowinowej, usługa ta wciąż cieszy się stosunkowo niewielkim zainteresowaniem.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © PHB.cz


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
Bardzo ciekawy artykuł
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.
pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

2021-03-31
Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
wielowodzie w ciąży

Wody płodowe - wielowodzie

2021-03-11
W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarskich cięć?

2021-03-10
Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.
jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

2021-03-09
Niedługo ma się zacząć poród, a ty nie wiesz jak go rozpoznać? Sprawdź jakie objawy są przy porodzie pozornym, a jakie przy rozpoczęciu się prawdziwego porodu.