Data publikacji:

Jak wybrać szpital do porodu

Autor: Klaudia Kierzkowska

Miejsce, w którym urodzi się dziecko powinno zapewnić kobiecie poczucie bezpieczeństwa i fachową opiekę medyczną. Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?

jak wybrać porodówkę

 

Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?

Kilkanaście tygodni przed wyznaczonym terminem porodu, warto rozpocząć poszukiwania szpitala, w którym dziecko przyjdzie na świat. Wbrew pozorom to trudna do podjęcia decyzja, która wielu przyszłym mamom spędza sen z powiek. Wybierając szpital do porodu należy zwrócić uwagę na wiele elementów.

 

Szpital położniczy - najlepiej blisko domu


Podczas wyboru szpitala do porodu zwraca się przede wszystkim uwagę na jego odległość od miejsca zamieszkania. Najistotniejsza w tym przypadku jest droga jaką należy pokonać - ilość skrzyżowań, świateł, ewentualnych utrudnień, a nie ilość kilometrów. Przedzieranie się przez korki, duże skrzyżowania, objazdy może niepotrzebnie spotęgować pojawiający się w tym dniu stres.  Chociaż w większości przypadków poród trwa kilka godzin, to do szpitala należy udać się jak najszybciej, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
 

Poród z osobą towarzyszącą

Prawo gwarantuje kobiecie możliwość rodzenia w szpitalu na terenie całej Polski. Niemalże w każdej placówce możliwy jest poród rodzinny, jednak na etapie wyboru warto zapoznać się z zasadami panującymi w danym miejscu np. kto może być obecny na sali porodowej, ile czasu po porodzie bliska osoba może towarzyszyć matce i dziecku. Warto dowiedzieć się, z czego może skorzystać osoba towarzysząca, a za co musi ponieść dodatkowe koszty (np. ubranie szpitalne).

 

Stopień referencyjności w szpitalu do porodu


Niezwykle istotną kwestią, czasami pomijaną bądź zapominaną przez kobiety spodziewające się dziecka, jest stopień referencyjności szpitala. Wszystkie szpitale położnicze zostały podzielone ze względu na trzy stopnie referencyjności. Placówka o I stopniu referencyjności opiekuje się kobietami, których ciąże przebiegały prawidłowo, a poród nastąpił w terminie. W szpitalach o II stopniu znajduje się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków, a personel zajmuje się ciążami zagrożonymi. Ostatni, najwyższy stopień referencyjności świadczy najwyższy poziom opieki. W tego rodzaju placówce odbierane są porody zagrożone, o patologicznym przebiegu.
 

Opinie o szpitalu


Przed wyborem szpitala do porodu warto zasięgnąć opinii kobiet, które ostatnio rodziły w danej placówce. Jednak zamiast czytać w internecie, lepiej popytać rodziny i znajomych. A zamiast pytać o ogólne wrażenia, najlepiej zadawać konkretne pytania na interesujące nas tematy. Na przykład: czy umożliwiono rodzenie w dowolnej pozycji, czy respektowano plan porodu,czy dziecko miało kontakt skóra do skóry z mamą przez dwie godziny po porodzie, 

 

Wyposażenie porodówki

Na ocenę szpitala składa się również jego wyposażenie. Nowoczesny sprzęt jest niezbędny w razie ewentualnych komplikacji. Nowoczesna sala porodowa, zadbane sale na oddziale położniczym – to wszystko ma znaczenie.

 

Zasady panujące w danym szpitalu

Poród to stresujące wydarzenie w życiu rodziny. Dlatego też w dniu porodu powinno unikać się niepotrzebnego stresu związanego z szukaniem parkingu czy  izby przyjęć. Kilka tygodni przed terminem warto wybrać się do placówki, obejrzeć salę porodową, porozmawiać z personelem. Ważne jest również to, jak wygląda procedura przyjęcia, w jakich godzinach istnieje możliwość odwiedzin.

 

Czy w szpitalu jest szkoła rodzenia

Kobiety planujące uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w szkole rodzenia, powinny także ten aspekt wziąć pod uwagę wybierając szpital do porodu. Bardzo często, choć nie zawsze, przy danej placówce prowadzona jest szkoła rodzenia, w której przyszła mama poszerzy swoją wiedzę dotyczącą porodu, pozna techniki łagodzenia bólu, a także otrzyma cenne wskazówki związane z  opieką nad noworodkiem.

 

Poradnia laktacyjna przy szpitalu

Okazuje się, że dostępność poradni laktacyjnej jest niezwykle istotna. Chociaż większość szpitali gwarantuje młodej mamie pomoc i wsparcie przy karmieniu piersią, to z całą pewnością na element ten także powinno się zwrócić uwagę.

Należy pamiętać, że szpital z powodu braku miejsc, może odesłać pacjentkę do innej placówki. Choć takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, to należy być przygotowanym na każdą ewentualność. W takiej sytuacji personel szpitala powinien pomóc znaleźć kobiecie najbliższą placówkę, do której może się udać. Dlatego też w wybierając szpital do porodu warto wziąć pod uwagę także inne, pobliskie miejsca.
 
Czytaj również:
 
 

łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.