Data publikacji:

Jak wybrać szpital do porodu

Autor: Klaudia Kierzkowska

Miejsce, w którym urodzi się dziecko powinno zapewnić kobiecie poczucie bezpieczeństwa i fachową opiekę medyczną. Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?

jak wybrać porodówkę

 

Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?

Kilkanaście tygodni przed wyznaczonym terminem porodu, warto rozpocząć poszukiwania szpitala, w którym dziecko przyjdzie na świat. Wbrew pozorom to trudna do podjęcia decyzja, która wielu przyszłym mamom spędza sen z powiek. Wybierając szpital do porodu należy zwrócić uwagę na wiele elementów.

 

Szpital położniczy - najlepiej blisko domu


Podczas wyboru szpitala do porodu zwraca się przede wszystkim uwagę na jego odległość od miejsca zamieszkania. Najistotniejsza w tym przypadku jest droga jaką należy pokonać - ilość skrzyżowań, świateł, ewentualnych utrudnień, a nie ilość kilometrów. Przedzieranie się przez korki, duże skrzyżowania, objazdy może niepotrzebnie spotęgować pojawiający się w tym dniu stres.  Chociaż w większości przypadków poród trwa kilka godzin, to do szpitala należy udać się jak najszybciej, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
 

Poród z osobą towarzyszącą

Prawo gwarantuje kobiecie możliwość rodzenia w szpitalu na terenie całej Polski. Niemalże w każdej placówce możliwy jest poród rodzinny, jednak na etapie wyboru warto zapoznać się z zasadami panującymi w danym miejscu np. kto może być obecny na sali porodowej, ile czasu po porodzie bliska osoba może towarzyszyć matce i dziecku. Warto dowiedzieć się, z czego może skorzystać osoba towarzysząca, a za co musi ponieść dodatkowe koszty (np. ubranie szpitalne).

 

Stopień referencyjności w szpitalu do porodu


Niezwykle istotną kwestią, czasami pomijaną bądź zapominaną przez kobiety spodziewające się dziecka, jest stopień referencyjności szpitala. Wszystkie szpitale położnicze zostały podzielone ze względu na trzy stopnie referencyjności. Placówka o I stopniu referencyjności opiekuje się kobietami, których ciąże przebiegały prawidłowo, a poród nastąpił w terminie. W szpitalach o II stopniu znajduje się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków, a personel zajmuje się ciążami zagrożonymi. Ostatni, najwyższy stopień referencyjności świadczy najwyższy poziom opieki. W tego rodzaju placówce odbierane są porody zagrożone, o patologicznym przebiegu.
 

Opinie o szpitalu


Przed wyborem szpitala do porodu warto zasięgnąć opinii kobiet, które ostatnio rodziły w danej placówce. Jednak zamiast czytać w internecie, lepiej popytać rodziny i znajomych. A zamiast pytać o ogólne wrażenia, najlepiej zadawać konkretne pytania na interesujące nas tematy. Na przykład: czy umożliwiono rodzenie w dowolnej pozycji, czy respektowano plan porodu,czy dziecko miało kontakt skóra do skóry z mamą przez dwie godziny po porodzie, 

 

Wyposażenie porodówki

Na ocenę szpitala składa się również jego wyposażenie. Nowoczesny sprzęt jest niezbędny w razie ewentualnych komplikacji. Nowoczesna sala porodowa, zadbane sale na oddziale położniczym – to wszystko ma znaczenie.

 

Zasady panujące w danym szpitalu

Poród to stresujące wydarzenie w życiu rodziny. Dlatego też w dniu porodu powinno unikać się niepotrzebnego stresu związanego z szukaniem parkingu czy  izby przyjęć. Kilka tygodni przed terminem warto wybrać się do placówki, obejrzeć salę porodową, porozmawiać z personelem. Ważne jest również to, jak wygląda procedura przyjęcia, w jakich godzinach istnieje możliwość odwiedzin.

 

Czy w szpitalu jest szkoła rodzenia

Kobiety planujące uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w szkole rodzenia, powinny także ten aspekt wziąć pod uwagę wybierając szpital do porodu. Bardzo często, choć nie zawsze, przy danej placówce prowadzona jest szkoła rodzenia, w której przyszła mama poszerzy swoją wiedzę dotyczącą porodu, pozna techniki łagodzenia bólu, a także otrzyma cenne wskazówki związane z  opieką nad noworodkiem.

 

Poradnia laktacyjna przy szpitalu

Okazuje się, że dostępność poradni laktacyjnej jest niezwykle istotna. Chociaż większość szpitali gwarantuje młodej mamie pomoc i wsparcie przy karmieniu piersią, to z całą pewnością na element ten także powinno się zwrócić uwagę.

Należy pamiętać, że szpital z powodu braku miejsc, może odesłać pacjentkę do innej placówki. Choć takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, to należy być przygotowanym na każdą ewentualność. W takiej sytuacji personel szpitala powinien pomóc znaleźć kobiecie najbliższą placówkę, do której może się udać. Dlatego też w wybierając szpital do porodu warto wziąć pod uwagę także inne, pobliskie miejsca.
 
Czytaj również:
 
 

noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.