Jak wybrać szpital do porodu

Data:

Miejsce, w którym urodzi się dziecko powinno zapewnić kobiecie poczucie bezpieczeństwa i fachową opiekę medyczną. Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?

jak wybrać porodówkę

 

Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu?

Kilkanaście tygodni przed wyznaczonym terminem porodu, warto rozpocząć poszukiwania szpitala, w którym dziecko przyjdzie na świat. Wbrew pozorom to trudna do podjęcia decyzja, która wielu przyszłym mamom spędza sen z powiek. Wybierając szpital do porodu należy zwrócić uwagę na wiele elementów.

 

Szpital położniczy - najlepiej blisko domu


Podczas wyboru szpitala do porodu zwraca się przede wszystkim uwagę na jego odległość od miejsca zamieszkania. Najistotniejsza w tym przypadku jest droga jaką należy pokonać - ilość skrzyżowań, świateł, ewentualnych utrudnień, a nie ilość kilometrów. Przedzieranie się przez korki, duże skrzyżowania, objazdy może niepotrzebnie spotęgować pojawiający się w tym dniu stres.  Chociaż w większości przypadków poród trwa kilka godzin, to do szpitala należy udać się jak najszybciej, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
 

Poród z osobą towarzyszącą

Prawo gwarantuje kobiecie możliwość rodzenia w szpitalu na terenie całej Polski. Niemalże w każdej placówce możliwy jest poród rodzinny, jednak na etapie wyboru warto zapoznać się z zasadami panującymi w danym miejscu np. kto może być obecny na sali porodowej, ile czasu po porodzie bliska osoba może towarzyszyć matce i dziecku. Warto dowiedzieć się, z czego może skorzystać osoba towarzysząca, a za co musi ponieść dodatkowe koszty (np. ubranie szpitalne).

 

Stopień referencyjności w szpitalu do porodu


Niezwykle istotną kwestią, czasami pomijaną bądź zapominaną przez kobiety spodziewające się dziecka, jest stopień referencyjności szpitala. Wszystkie szpitale położnicze zostały podzielone ze względu na trzy stopnie referencyjności. Placówka o I stopniu referencyjności opiekuje się kobietami, których ciąże przebiegały prawidłowo, a poród nastąpił w terminie. W szpitalach o II stopniu znajduje się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków, a personel zajmuje się ciążami zagrożonymi. Ostatni, najwyższy stopień referencyjności świadczy najwyższy poziom opieki. W tego rodzaju placówce odbierane są porody zagrożone, o patologicznym przebiegu.
 

Opinie o szpitalu


Przed wyborem szpitala do porodu warto zasięgnąć opinii kobiet, które ostatnio rodziły w danej placówce. Jednak zamiast czytać w internecie, lepiej popytać rodziny i znajomych. A zamiast pytać o ogólne wrażenia, najlepiej zadawać konkretne pytania na interesujące nas tematy. Na przykład: czy umożliwiono rodzenie w dowolnej pozycji, czy respektowano plan porodu,czy dziecko miało kontakt skóra do skóry z mamą przez dwie godziny po porodzie, 

 

Wyposażenie porodówki

Na ocenę szpitala składa się również jego wyposażenie. Nowoczesny sprzęt jest niezbędny w razie ewentualnych komplikacji. Nowoczesna sala porodowa, zadbane sale na oddziale położniczym – to wszystko ma znaczenie.

 

Zasady panujące w danym szpitalu

Poród to stresujące wydarzenie w życiu rodziny. Dlatego też w dniu porodu powinno unikać się niepotrzebnego stresu związanego z szukaniem parkingu czy  izby przyjęć. Kilka tygodni przed terminem warto wybrać się do placówki, obejrzeć salę porodową, porozmawiać z personelem. Ważne jest również to, jak wygląda procedura przyjęcia, w jakich godzinach istnieje możliwość odwiedzin.

 

Czy w szpitalu jest szkoła rodzenia

Kobiety planujące uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w szkole rodzenia, powinny także ten aspekt wziąć pod uwagę wybierając szpital do porodu. Bardzo często, choć nie zawsze, przy danej placówce prowadzona jest szkoła rodzenia, w której przyszła mama poszerzy swoją wiedzę dotyczącą porodu, pozna techniki łagodzenia bólu, a także otrzyma cenne wskazówki związane z  opieką nad noworodkiem.

 

Poradnia laktacyjna przy szpitalu

Okazuje się, że dostępność poradni laktacyjnej jest niezwykle istotna. Chociaż większość szpitali gwarantuje młodej mamie pomoc i wsparcie przy karmieniu piersią, to z całą pewnością na element ten także powinno się zwrócić uwagę.

Należy pamiętać, że szpital z powodu braku miejsc, może odesłać pacjentkę do innej placówki. Choć takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często, to należy być przygotowanym na każdą ewentualność. W takiej sytuacji personel szpitala powinien pomóc znaleźć kobiecie najbliższą placówkę, do której może się udać. Dlatego też w wybierając szpital do porodu warto wziąć pod uwagę także inne, pobliskie miejsca.
 
Czytaj również:
 
 
Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.