Ojciec na urlopie wychowawczym

Data:

Urlop wychowawczy przysługuje pracującym rodzicom do momentu ukończenia przez ich dziecko 4. roku życia. Dlaczego warto o nim pomyśleć, choć jest to urlop bezpłatny i za spędzony na nim czas ojcu nie przysługuje wynagrodzenie?

 

ojciec na urlopie wychowawczym, urlop tacierzyński, urlop ojcowski

 

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, ale jeśli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł netto, można ubiegać się o zasiłek.

 

Urlop wychowawczy – czas na nadgonienie zaległości

Czas urlopu może być dla ojca świetną okazją do pogłębienia relacji ze swoim dzieckiem i nadrobienia „zaległości” z czasu urlopu macierzyńskiego, gdy to dziecko spędzało niemal cały czas wyłącznie z mamą i w praktyce tylko z nią nawiązywało głęboką relację.


W okresie pracy zawodowej, czas poświęcony dziecku jest siłą rzeczy ograniczony przez długie godziny spędzane w pracy. Z kolei chwile poświęcone dziecku po powrocie do domu pozbawione są często intensywności i tej energii, jakiej dziecko i sam ojciec by oczekiwali. Pod tym względem urlop wychowawczy jest dobrodziejstwem pozwalającym mężczyźnie realizować się jako ojciec.

 

Ojciec na urlopie wychowawczym

Czas urlopu odpowiednio wykorzystany przynosi ogromne korzyści zarówno ojcu jak i dziecku. U ojca rodzi satysfakcję i spełnienie się w roli ojcowskiej, a dla dziecka ma znaczenie fundamentalne w rozwoju emocjonalnym i psychicznym. Chłopiec utożsamiając się z ojcem, dzięki wspólnej zabawie, rozwija swoją męską osobowość, pogłębia typowo męskie zainteresowania i ma na wyciągnięcie ręki wzorce postępowania, których mimowolnie poszukuje. Dla dziewczynki czas spędzony z ojcem ma ogromne znaczenie w procesie identyfikacji płciowej oraz budowaniu poczucia własnej wartości i wyjątkowości.

 

Jak się przygotować do urlopu wychowawczego?

Dobrze jest przed urlopem zastanowić się co chcemy z dzieckiem zrobić, gdzie pojechać i zanotować wszystkie pomysły zajęć i zabaw. Dobrze zaplanowany urlop wychowawczy może być czasem niepowtarzalnym – jedyną okazją by swoją uwagę skupić wyłącznie na dziecku. Wielką stratą byłoby go zmarnować na zajęciach czy zabawach, które nie pozostałyby w pamięci obojga na całe życie.

 

Właściwie wykorzystany urlop może zatem procentować w przyszłości piękną relacją ojciec – dziecko, opartą na głębokiej więzi i zdecydowanie pozytywnych emocjach.

 

Zdjęcia: Fotolia © Melissa Schalke

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.