Data publikacji:

Ojciec na urlopie wychowawczym

Autor: Marek Pisarczyk

Urlop wychowawczy przysługuje pracującym rodzicom do momentu ukończenia przez ich dziecko 4. roku życia. Dlaczego warto o nim pomyśleć, choć jest to urlop bezpłatny i za spędzony na nim czas ojcu nie przysługuje wynagrodzenie?

 

ojciec na urlopie wychowawczym, urlop tacierzyński, urlop oj

 

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, ale jeśli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł netto, można ubiegać się o zasiłek.

 

Urlop wychowawczy – czas na nadgonienie zaległości

Czas urlopu może być dla ojca świetną okazją do pogłębienia relacji ze swoim dzieckiem i nadrobienia „zaległości” z czasu urlopu macierzyńskiego, gdy to dziecko spędzało niemal cały czas wyłącznie z mamą i w praktyce tylko z nią nawiązywało głęboką relację.


W okresie pracy zawodowej, czas poświęcony dziecku jest siłą rzeczy ograniczony przez długie godziny spędzane w pracy. Z kolei chwile poświęcone dziecku po powrocie do domu pozbawione są często intensywności i tej energii, jakiej dziecko i sam ojciec by oczekiwali. Pod tym względem urlop wychowawczy jest dobrodziejstwem pozwalającym mężczyźnie realizować się jako ojciec.

 

Ojciec na urlopie wychowawczym

Czas urlopu odpowiednio wykorzystany przynosi ogromne korzyści zarówno ojcu jak i dziecku. U ojca rodzi satysfakcję i spełnienie się w roli ojcowskiej, a dla dziecka ma znaczenie fundamentalne w rozwoju emocjonalnym i psychicznym. Chłopiec utożsamiając się z ojcem, dzięki wspólnej zabawie, rozwija swoją męską osobowość, pogłębia typowo męskie zainteresowania i ma na wyciągnięcie ręki wzorce postępowania, których mimowolnie poszukuje. Dla dziewczynki czas spędzony z ojcem ma ogromne znaczenie w procesie identyfikacji płciowej oraz budowaniu poczucia własnej wartości i wyjątkowości.

 

Jak się przygotować do urlopu wychowawczego?

Dobrze jest przed urlopem zastanowić się co chcemy z dzieckiem zrobić, gdzie pojechać i zanotować wszystkie pomysły zajęć i zabaw. Dobrze zaplanowany urlop wychowawczy może być czasem niepowtarzalnym – jedyną okazją by swoją uwagę skupić wyłącznie na dziecku. Wielką stratą byłoby go zmarnować na zajęciach czy zabawach, które nie pozostałyby w pamięci obojga na całe życie.

 

Właściwie wykorzystany urlop może zatem procentować w przyszłości piękną relacją ojciec – dziecko, opartą na głębokiej więzi i zdecydowanie pozytywnych emocjach.

 

Zdjęcia: Fotolia © Melissa Schalke


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
jak zameldować noworodka

Zameldowanie noworodka

2021-03-10
Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
urlop tacierzyński, urlop ojcowski

Urlop tacierzyński, czy ojcowski? Czy to dwa rożne urlopy? - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Niekiedy pojęcia urlop tacierzyński i ojcowski stosowane są zamiennie. Okazuje się jednak, że jest to błąd. Zobacz czym różnią się od siebie oba rodzaje urlopów...
zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-31
Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest pr...