Data publikacji:

Urlop tacierzyński - ojcowski

Autor: Katarzyna Moryc

Warto wiedzieć, że urlop ojcowski i tacierzyński to dwa różne pojęcia i nie należy ich ze sobą mylić. To co je łączy, to fakt, że przysługują ojcu, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem. Czym się w takim razie różnią? Sprawdźmy.

 

urlop tacierzyński, urlop ojcowski

 

W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że urlop tacierzyński zależy od matki i tego, czy wróci do pracy, rezygnując z części urlopu macierzyńskiego, a ojcowski udzielany jest niezależnie od urlopu macierzyńskiego. 

 

Podobieństwa urlopów dla ojców

Zarówno w przypadku urlopu tacierzyńskiego, jak i ojcowskiego, sprawa dotyczy  wyłącznie tatusiów-pracowników w rozumieniu Kodeksu Pracy, czyli ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, bądź umowy zlecenia nie mogą o takie urlopy wnioskować.

Oba urlopy gwarantują ojcom możliwość opieki nad dzieckiem bez obawy o utratę pracy. Oba też udzielane są na pisemny wniosek pracownika.

 

Różnice między urlopem tacierzyńskim, a ojcowskim

Urlop ojcowski nie ma związku z urlopem macierzyńskim, czyli jest udzielany niezależnie od niego. Inaczej jest w przypadku urlopu tacierzyńskiego, bowiem ten jest ściśle powiązany z urlopem przysługującym matce dziecka i może być udzielony wyłącznie wówczas, gdy kobieta zrzeknie się części swojego urlopu macierzyńskiego.

Różne są także wymiary obu urlopów – ojcowski to 2 tygodnie, a tacierzyński w zależności od tego ile urlopu wykorzystała matka.

Co ważne, pojęcia urlop tacierzyński nie znajdziesz w Kodeksie Pracy – jest to jedynie część urlopu macierzyńskiego niewykorzystana przez matkę dziecka, a przejmowana przez ojca. Pamiętaj, że matka musi wykorzystać minimum 14 tygodni swojego urlopu i dopiero wtedy może zrezygnować z pozostałej części

 

Wniosek o udzielenie urlopu tacierzyńskiego powinien zawierać:

  • oświadczenie, że to ojciec opiekuje się dzieckiem
  • datę urodzenia dziecka
  • oświadczenie w jakim wymiarze matka wykorzystała urlop macierzyński, z zaświadczeniem z zakładu pracy kobiety
  • akt urodzenia dziecka.

 

 

Podstawę prawną znajdziesz w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r., w Kodeksie Pracy oraz w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. A wiesz, że to  nie jedyne urlopy przysługujące rodzicom?

 

Zdjęcie: pexels.com

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Przydatne informacje. Dziękuję za wyjaśnienie.
co po urlopie macierzyńskim

Co po urlopie macierzyńskim? Ile trwa? Przepisy

2021-11-03
Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca i nie wiesz, co dalej? W podobnej sytuacji co roku są tysiące kobiet. Sprawdź, jakie masz możliwości i czy jest możliwe przedłużenie urlopu macierzyńskiego.
kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
jak zameldować noworodka

Zameldowanie noworodka

2021-03-10
Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-31
Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest pr...