Urlop tacierzyński - ojcowski

Data:

Warto wiedzieć, że urlop ojcowski i tacierzyński to dwa różne pojęcia i nie należy ich ze sobą mylić. To co je łączy, to fakt, że przysługują ojcu, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem. Czym się w takim razie różnią? Sprawdźmy.

 

urlop tacierzyński, urlop ojcowski

 

W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że urlop tacierzyński zależy od matki i tego, czy wróci do pracy, rezygnując z części urlopu macierzyńskiego, a ojcowski udzielany jest niezależnie od urlopu macierzyńskiego. 

 

Podobieństwa urlopów dla ojców

Zarówno w przypadku urlopu tacierzyńskiego, jak i ojcowskiego, sprawa dotyczy  wyłącznie tatusiów-pracowników w rozumieniu Kodeksu Pracy, czyli ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, bądź umowy zlecenia nie mogą o takie urlopy wnioskować.

Oba urlopy gwarantują ojcom możliwość opieki nad dzieckiem bez obawy o utratę pracy. Oba też udzielane są na pisemny wniosek pracownika.

 

Różnice między urlopem tacierzyńskim, a ojcowskim

Urlop ojcowski nie ma związku z urlopem macierzyńskim, czyli jest udzielany niezależnie od niego. Inaczej jest w przypadku urlopu tacierzyńskiego, bowiem ten jest ściśle powiązany z urlopem przysługującym matce dziecka i może być udzielony wyłącznie wówczas, gdy kobieta zrzeknie się części swojego urlopu macierzyńskiego.

Różne są także wymiary obu urlopów – ojcowski to 2 tygodnie, a tacierzyński w zależności od tego ile urlopu wykorzystała matka.

Co ważne, pojęcia urlop tacierzyński nie znajdziesz w Kodeksie Pracy – jest to jedynie część urlopu macierzyńskiego niewykorzystana przez matkę dziecka, a przejmowana przez ojca. Pamiętaj, że matka musi wykorzystać minimum 14 tygodni swojego urlopu i dopiero wtedy może zrezygnować z pozostałej części

 

Wniosek o udzielenie urlopu tacierzyńskiego powinien zawierać:

  • oświadczenie, że to ojciec opiekuje się dzieckiem
  • datę urodzenia dziecka
  • oświadczenie w jakim wymiarze matka wykorzystała urlop macierzyński, z zaświadczeniem z zakładu pracy kobiety
  • akt urodzenia dziecka.

 

 

Podstawę prawną znajdziesz w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r., w Kodeksie Pracy oraz w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. A wiesz, że to  nie jedyne urlopy przysługujące rodzicom?

 

Zdjęcie: pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
14-5-2018
Ocena:
Przydatne informacje. Dziękuję za wyjaśnienie.