Pregoreksja - anoreksja ciążowa

Data:

Kolorowe magazyny, kobiece portale i wszechobecne reklamy chętnie pokazują smukłe sylwetki kobiet, które zaledwie kilka tygodni po porodzie dumnie prezentują swoje nienaganne ciała. Niczym modelki na wybiegu kuszą doskonałą figurą i naprawdę trudno uwierzyć w to, że są świeżo upieczonymi mamami.

 

pregoreksja anoreksja ciążowa

 

Pregoreksja, czyli anoreksja ciążowa zrodziła się w Stanach Zjednoczonych. Chcące zachować nieskazitelny wygląd gwiazdy sceny za wszelką cenę starały się zminimalizować wpływ bycia w ciąży na swój wygląd zewnętrzny. Dziś pregoreksja dotarła również do Europy. Szacuje się, że co dwudziesta ciężarna Brytyjka zmaga się z anoreksją ciążową. Coraz większą liczbę zachorowań odnotowuje się także w naszym kraju.

 

Przyczyny pregoreksji

Anoreksja ciążowa dotyka głównie osoby publiczne oraz kobiety wykonujące zawody w których wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie. Na pregoreksję narażone są także dziewczyny, które w przeszłości cierpiały na zaburzenia łaknienia. Brak akceptacji zmieniającego się ciała, obawa przed zatraceniem swojej seksualności oraz strach przed utratą pracy sprawiają, że kobiety stawiają sobie bardzo wysokie wymagania. Nie mogą pogodzić się z myślą, że zmiana proporcji ciała i przybieranie na wadze są nieodłącznymi, fizjologicznymi elementami stanu błogosławionego.

 

Objawy anemii ciążowej

Dieta kobiet w ciążycierpiących na anoreksję nie pokrywa zapotrzebowania na witaminy, białko i mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. W takiej sytuacji, aby zaspokoić swoje potrzeby dziecko czerpie niezbędne składniki odżywcze z organizmu matki, prowadząc tym samym swoją żywicielkę do osteoporozy, niedokrwistości i wielu innych zaburzeń wynikających z braku składników odżywczych.
W parze z ubogą dietą często idą intensywne ćwiczenia fizyczne, które zwiększają ryzyko powikłań ciąży np. niedotlenienia płodu lub odklejenia łożyska.

 

Skutki pregoreksji:

  • przedwczesny poród;
  • niska waga urodzeniowa dziecka;
  • niski wynik w skali APGAR;
  • deformacje, a nawet śmierć dziecka;
  • mniejszy obwód głowy dziecka;
  • problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego;
  • opóźniony rozwój dziecka;
  • zaburzenia w rozwoju układu kostnego;
  • w przyszłości zaburzenia psychiczne, trudności z uczeniem się i koncentracją;
  • zaburzenia łaknienia.

Nosząc w sobie dziecko należy mieć na uwadze, że dieta kobiet w ciąży powinna być odpowiednio zbilansowana. Jej głównym zadaniem jest bowiem dostarczenie odpowiednich składników niezbędnych do sprawnego funkcjonowania organizmu matki oraz prawidłowego rozwoju płodu. Oczywiście nie chodzi o to, aby jeść za dwoje, ale by jeść mądrze. Prawidłowa dieta kobiet w ciąży oraz dostosowane do możliwości przyszłych mam ćwiczenia fizyczne pozwolą zachować sprawność, zdrowie i dobrą formę. A te kilka dodatkowych kilogramów na pewno uda się zrzucić po porodzie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Hannes Eichinger All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-11-2018
Ocena:
Na szczęście to chyba niezbyt częste przypadki?
13-11-2018
Ocena:
Tere fere. Kobieta powinna sie dobrze odzywiac, nie stresowac i bla bla bla. A co jak nie ma pieniedzy? A co jak jest sama? Ma pojsc do sklepu, wziac z polki i powiedziec do ekspedientki- alez prosze pani ja musze sie dobrze odzywiac? I kogo to niby obchodzi? Czlowiek jest sam i kupuje to na co usklada z tych groszy co mu jeszcze zostaly i lyka witaminy w nadzieji, ze to wystarczy do porodu, gdy juz beda jakies swiadczenia chociaz. Tak bo zycie to nie bajka. Nie wszystkie ciaze sa planowane. I kobieta chocby nie wiem jak bardzo chciala dobrze dla swojego dziecka, nie przeskoczy okolicznosci w jakich zyje. A w takiej sytuacji zlote rady o nie stresowaniu sie i urozmaiconym zywieniu zakrawaja na kpine!
1-10-2015
Ocena:
jak wiekszosc kobiet poczatkowo schudlam, ale pozniej gdy juz lezalam plackiem na supermami poduszce i nawet jadlam na lezaco to przybieralam na wadze sukcesywnie