Dzieci mają ogromną potrzebę poznawania otaczającego nas świata. I bardzo dobrze. Inna sprawa, że podczas tego poznawania zadają miliony pytań, na które my, dorośli, nie zawsze jesteśmy w stanie w odpowiedzieć. Dlaczego? Czasami dlatego, że jedyne sensowne wyjaśnienie opiera się, według nas, na skomplikowanych prawach fizyki, czy czymś równie naukowym. A czasami po prostu dlatego, że w dorosłym życiu nie przyszło nam do głowy, że coś nie jest oczywiste i można się nad tym zastanawiać. Co zrobić w takich sytuacjach? Przecież dziecko pytać może, a rodzic powinien zaspokoić jego wiedzę. Całe szczęście, z pomocą przychodzą Rafał Klimczak i jego Kropeczka.
Kim jest Kropka? Główna bohaterka książeczek z serii „Poznaję świat i kropka” to bardzo ciekawska kropeczka, która zadaje mnóstwo pytań swoim przyjaciołom – maskotce sowie Klarze, śwince-skarbonce Pelagii i dziewczynce Asi. A o co pyta? Dosłownie o wszystko!
Z piątej już książki z serii o przygodach Kropeczki, dowiemy się co nieco o tym jak woda zamienia się w lód, jak mierzy się czas i jak robiło się to kiedyś, jak działają zegary, dlaczego nie wszystkie miesiące mają tyle samo dni i jak to w ogóle jest z tym kalendarzem. A co ważne, nawet trudne pytania nie pozostają bez odpowiedzi.
Do tego, owe odpowiedzi dostosowane są do młodych czytelników, przedstawiono je obrazowo, a ciekawy tekst uzupełniają kolorowe ilustracje Ilony Brydak.
Całość, za którą stoi Wydawnictwo Skrzat, jest bardzo ładnie wydana: to 96 stron w twardej oprawie.
[...]
- A może wiadomo, jak to się dzieje, że na kałuży, stawie czy nawet całym jeziorze tworzy się twarda lodowa płyta?
- Poniekąd tak – przyznała świnka. – Mogę Ci to wyjaśnić. – Jak wiesz, lód powstaje z zamarzającej wody. Najpierw pojawiają się drobne kryształki, a następnie igły lodowe. Trochę później robią się plamy z lodu, a te z kolei łączą się w powłokę. Z czasem ta powłoka grubieje i wykształca się twarda płyta lodowa. Im większy mróz i dłużej trzyma, tym jest ona grubsza.
- Ale dlaczego nie opada? Przecież musi być ciężka?
- To bardzo ciekawe pytanie – zachwyciła się Pelagia. – Chętnie ci na nie odpowiem. Na szczęście woda, zamarzając, zwiększa swoją objętość i dzięki temu lód zawsze pływa.
- To znaczy, że woda grubieje, gdy zamarza? – upewniła się Kropka.
- Ty masz pomysły – zaśmiała się świnka. – Muszę przyznać, że nikt by tego lepiej nie wytłumaczył. Zgadza się co do joty. Woda, zamarzając, robi się grubsza. Gdyby nie to, lód nie pływałby na jej powierzchni, tylko tonął.
[…]
W skład serii wchodzi 5 książeczek:
Jeśli zastanawiacie się dla kogo seria o Kropeczce nadaje się najbardziej, odpowiedź jest prosta. Przygody i pytania Kropki powinny zainteresować wszystkie ciekawe świata dzieciaki, poczynając od 5-latków. Nawet stosunkowo trudne zagadnienia przedstawione są w przystępny i całkiem przyjemny sposób.
Jeżeli Wasze dzieci są dociekliwymi małymi odkrywcami, ta książka, jak i cała seria o Kropeczce, będzie doskonałym uzupełnieniem codziennych zmagań i „sesji” pytań. Dzięki niej, dzieciaki poznają odpowiedzi na nurtujące je pytania, a Wy będziecie w stanie wybrnąć nawet z trudniejszych sytuacji. I kropka! :)
Zdjęcia: dzidziusiowo.pl
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl