Pasja lepienia

Data:

Każdy ma jakiegoś bzika, a jak nie to z pewnością niedługo będzie miał. Życie z pasją bywa ciekawe i przyjemne, a robótki ręczne dają wiele możliwości. Do wyboru mamy: hafty krzyżykowe, scrapbooking, wyroby z różnych mas plastycznych, zdobienia techniką decoupage, tworzenie kartek okolicznościowych, tworzenie biżuterii, świec i lampionów. Warto zapoznać się z każdą techniką i stwierdzić, że to banalnie proste i kto wie może znajdziemy coś wprost idealnie dla siebie. Dziś przybliżę temat dotyczący masy solnej.

 

aniolki_550

 

Skąd się wzięło lepienie

Lepienie ozdób z masy solnej było już znane w starożytności. Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie składali z solnych przedmiotów hołdy bóstwom. Natomiast w XIX wieku w niektórych krajach robiono z masy solnej ozdoby choinkowe. Szczególnie było to rozpowszechnione w Niemczech. Obecnie sztuka tworzenia z masy solnej staje się coraz bardziej popularna i jest idealnym sposobem na przyjemne spędzenie czasu nie tylko z dziećmi.

 
Z masy solnej można stworzyć niepowtarzalne przedmioty: figurki, ramki do zdjęć, ozdoby na ścianę w formie koszyczków. Wszystko to, co podpowiada nam wyobraźnia i sprawne palce.
 
 

Jak zrobić masę solną?

 Aby zrobić masę solną wystarczą nam 3. składniki dostępne absolutnie w każdej kuchni:

 • mąka
 • sól
 • woda

 

Według mnie dobrze się sprawdza użycie składników pół na pół.
Czyli dajemy taką samą ilość mąki, jak i soli. Wodę  dolewamy stopniowo, tak aby wyszła nam jednolita, łatwo odchodząca od dłoni  masa.
Co niektórzy dodają jeszcze trochę mąki ziemniaczanej, inni znowu kleju do tapet, bądź kleju winylowego.
Tu trzeba trochę pokombinować by zobaczyć, co się u Was sprawdzi najlepiej.
 
 
 

Gdy już mamy wyrobioną masę zabieramy się do lepienia. Proszę uwierzyć, że to naprawdę nic trudnego. Gdy masy zrobimy za dużo, możemy ją przechować w foliowej torebce i ponownie wykorzystać.


Mogą się przydać przedmioty do modelowania:

 • nóż
 • wałek do ciasta
 • wyciskacz do czosnku - wychodzą z niego świetne włosy
 • spinacze
 • druciki - niezbędne do zrobienia zawieszek
 • foremki do ciasta i wszelkie przedmioty od których można wycisnąć wzorki
 • koraliki, kwiatki, sznurki czy guziki

Oraz do pokrywania kolorem i malowania wzorów:

 • farby akrylowe,  plakatowe lub  do ceramiki
 • pięknie też wyglądają prace pomalowane lakierami do paznokci
 • lakier najlepiej akrylowy do drewna, bądź ewentualnie bezbarwny lakier  do paznokci
Mozliwości są nieograniczone, a wszystko zależy od naszej inwencji twórczej i od tego co chcemy ulepić. Możemy na przykład zrobić pięknego anioła.


anioly-1

anioly-2
anioly-3

 

Suszenie masy solnej

Są dwa sposoby. Albo suszymy na wolnym powietrzu, czyli odkładamy ozdobę i ona sobie samoistnie schnie. Oczywiście to trwa bardzo długo. Albo suszymy w piekarniku. Ale tu znowu musimy to robić w niskiej temperaturze, około 50 - 70 stopni przy otwartych drzwiach piekarnika. I co jest minusem, takie suszenie w piekarniku trwa ok 5 godzin. Więc moim zdaniem jednej ozdoby się nie opłaca w ten sposób suszyć, najlepiej wtedy hurtowo nalepić i ciach do pieca. I co jeszcze, wyroby czasem nam w tym piekarniku się powykręcają, popuchną albo i popękają. Także, sposób znacznie szybszy ale musimy to uważnie robić. Osobiście suszę na wolnym powietrzu. Ten sposób sprawdza się idealnie gdy są upały. Wystarczy prace wystawić na balkon i w słońcu schną szybciej.
 
Po wyschnięciu mój ulubiony punkt programu czyli malowanie. Praca nabiera zupełnie innego wizerunku. Na koniec tylko lakierowanie. Ozdoby się pięknie błyszczą. Ozdobią każde wnętrze oraz idealnie nadadzą się na upominek. Warto pamiętać, że ten zrobiony ręcznie jest szczególnie zapamiętany.
 
 
ZOBACZ TEŻ:
Zdjęcie: Wikipedia.org by Batet 78 Creative Commons 3.0
 
Więc Drogie Panie i Panowie ruszamy do kuchni i zaczynamy przygodę z masą solną
 
życzę powodzenia
Aleksandra
 
Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
Od jakiego wieku dziecka polecacie zabawy z masą solną?