Zabawy z rocznym dzieckiem – Edukacyjne i ruchowe

Data:

W czasie, gdy dziecko kończy pierwszy roczek, szczególnie zaznacza się wszechstronny rozwój wielu jego umiejętności – mowy, siadania, chodzenia, jedzenia, reagowania na osoby znajdujące się w pobliżu. Staje się ono towarzyskie, a równocześnie coraz mniej płacze i daje sobą kierować. Nie weszło jeszcze w okres stawiania prób oporu, który tak bardzo daje się we znaki tracącym cierpliwość rodzicom w późniejszym czasie jego wzrastania.

 

zabawy z rocznym dzieckiem

 

Rozwój rocznego dziecka

Z uwagi na to, że ruchy rocznego dziecka stają się bardziej skoordynowane, warto wykorzystać ten potencjał i zadbać o jego rozwój. Nic jednak nie wpływa na to lepiej, niż nauka poprzez zabawę. Po pierwszym roczku życia malucha najbardziej interesują czynności, dzięki którym daje on upust swojej aktywności. A zatem wszelkie gry z piłką polegające na jej chwytaniu, budowanie wieży z klocków, sortowanie zabawek (a także ich wyrzucanie - zwłaszcza, jeśli w pobliżu znajduje się ktoś uprzejmy i gotowy, by je podnieść).

 

Zabawy z dzieckiem - budowanie wieży z klocków

Zabawy z dzieckiem muszą być dostosowane do jego umiejętności. Dobrze, jeśli wielkość klocków, z których zbudujecie wieżę, pozwala na to, by dziecko było w stanie chwycić je jedną lub dwoma rączkami. Niech układa je ono jak chce – najprzyjemniejszym momentem prawdopodobnie będzie dla niego i tak zawalenie się budowli.

 

Zabawy z rocznym dzieckiem - Piłki

Jakiekolwiek piłki – plastikowe, piankowe, szmaciane – staną się hitem codziennych zabaw. Zadbaj o to, by nie były zbyt małe, tak by dziecko nie miało możliwości ich połknąć. Dzięki piłkom, odkryje ono przyjemną czynność ich popychania i odbijania.

 

Sortowanie zabawek

  1. Małe dzieci, od kiedy odkryją w sobie umiejętność ściskania przedmiotów, chętnie ją wykorzystują, np. kładąc na dłoniach rodziców różne rzeczy i ich nie wypuszczając. Oprócz tego, uwielbiają wkładanie i wyjmowanie zabawek z koszyka i rozdawanie ich ku wzajemnej uciesze mamy i taty. Trudno się dziwić wesołym reakcjom „widzów”, na które wpływ ma jeszcze większe zadowolenie ich pociechy.

Rysunki dziecka

Od pierwszego do drugiego roku życia warto zainwestować w kredki. Aby dziecku było łatwiej, kartkę można przykleić do podłogi taśmą klejąca, tak by się nie przesuwała. W przyjemnej czynności tworzenia możecie oczywiście towarzyszyć swojemu maluchowi – każda wspólna zabawa z dzieckiem jeszcze bardziej zbliża Was do siebie.

 

Książki z obrazkami

W miarę rozwoju, Wasz maluch pocznie interesować się coraz bardziej zaawansowanymi zabawkami, np. kolorowymi książeczkami, zawierającymi obrazki znanych przedmiotów i czynności. Przed ukończeniem drugiego roku, może już dumnie korzystać ze swojej biblioteki, wybierając i „studiując” jego ulubione pozycje do „przeczytania”. Nie odmawiajcie mu tej przyjemności i potowarzyszcie czytając, miłe dla ucha opowieści, tuż przed położeniem go do snu.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Andrii IURLOV All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
25-2-2015
Ocena:
@Celina123 Też tam byłam :) Bardzo fajna sprawa, ten teatr. i blisko nas, bo mieszkamy na starówce :)