Spędź kreatywnie czas ze swoim dzieckiem! 7 niezawodnych zabaw dla dwulatka
Dwuletnie dziecko potrafi już bardzo wiele. Samodzielnie umie wchodzić i schodzić po schodach. Umiejętnie wznosi coraz to bardziej skomplikowane budowle z klocków. Poza tym dwulatek to ktoś, kto domaga się udostępnienia mu kartki papieru oraz kredek by mógł popisać się swoją twórczością plastyczną.
Nasz dwulatek posługuje się już przynajmniej 300 różnymi wyrazami. Uczy się okazywać uczucia oraz sam się ich domaga. Potrafi określić swoją własność oraz walczyć umiejętnie o nią. Poza tym, rozpoznaje rzeczy innych osób i uczy się szanować cudzą własność. Nie bardzo potrafi bawić się z innymi dziećmi, ale również nie unika kontaktów z nimi. Największą atrakcją dla malucha w tym wieku jest jeszcze nadal zabawa z jego rodzicami.
W co się bawić z dwulatkiem?
Zabawy z dwulatkiem mogą przyjąć różne postacie. Dla dwuletnich dzieci najbardziej wskazane są zabawy na świeżym powietrzu. Nie tylko sprawiają one wiele radości ale również wpływają na dotlenienie mózgu i pobudzają koordynację ruchową. Propozycje najłatwiejszych zabaw z dwulatkiem na dworze:
- Zabawy dla dzieci na placu zabaw: prócz tradycyjnych huśtawek czy karuzel oraz piaskownicy możemy też wykorzystać wszelkiego rodzaju drabinki oraz linowe czy drewniane mosty i huśtawki bujane. Przy huśtaniu czy bujaniu można bawić się w pokazywanie śmiesznych min. Poza tym, można pobawić się też w skakanie do piaskownicy – oczywiście asekurując malucha trzymając go za ręce;
- Zabawy dla dzieci dobrze jest przenieść na łąkę lub do lasu: te miejsca idealnie nadają się do zabawy w maszerowanie. Dwulatki chętnie naśladują swoich rodziców. Z przyjemnością będą więc powtarzały za nimi chodzenie w różnym: tempie, kierunku, sekwencji kroków;
- Zabawy na placu przed blokiem: w tym celu, możemy wykorzystać na przykład kolorową kredę i wraz z dzieckiem coś rysować; możemy też grać z nim w piłkę lub w kręgle; nadal atrakcyjne jest puszczanie baniek mydlanych: dziecko może je usiłować złapać lub też samodzielnie uczyć się je puszczać.
Nie zawsze jednak zabawa na świeżym powietrzu jest możliwa. Wtedy pozostają zabawy w domu. Najprostsze zabawy dla dzieci to:
- Gry typu memo – polegające na dobieraniu takich samych elementów narysowanych na kartonikach;
- Zabawa w grzybobranie – na podłodze rozkłada się klocki lub inne elementy a zadaniem dziecka jest ich dokładne pozbieranie;
- Zabawa w chowanego;
- Wspólne zabawy plastyczne: rysowanie, malowanie farbami, wyklejanie itp.
Zdjęcie: Pixabay.com