Data publikacji:

Co z tym Halloween, kreatywny poradnik dla zmęczonych rodziców

Autor: Agnieszka Kołodziej

Jesień w pełni, na dworze w większości szaro-buro, a nam jedyne co się naprawdę chce, to spać. Tymczasem nasze pociechy skaczą z radości gdyż już za chwilę nadejdzie długo oczekiwany Halloween. Co prawda, my w tym czasie raczej myślimy o 1. listopada, ale młodsze pokolenie domaga się swojej porcji uwagi i zabawy. Jak z tego kreatywnie wybrnąć?

 

lampion na Halloween

 

Halloween'owa zabawa w domu? Czemu nie :)

Nic nam nie przychodzi do głowy, a już ostatnie, na co mamy ochotę, to jakieś skomplikowane akty plastycznego tworzenia. Ale dzieci są coraz bardziej aktywne, zdecydowanie chcą coś zrobić. Zanim wykradną się z koszyczkiem i zaczną same chodzić „po sąsiadach”, śpiewając piosenki za cukierki (ten zwyczaj nie zagnieździł się jeszcze w naszej obyczajowości), może lepiej zatrzymać je w domu i zorganizować prawdziwy, mroczny Halloween?

 

Halloween

 

Przyjęcie Halloween z przymrużeniem oka

Przy odrobinie kreatywności i szczypcie wyobraźni, możemy przemienić nasze mieszkanie w mroczną halloween'ową grotę. Nie musi to być wcale aż tak trudne, jakby się mogło wydawać. Zdjęcia, które zamieszczam są moimi pomysłami. Jeśli mnie zapytacie, zabawa udała się wyśmienicie ;)

 

Będą nam potrzebne :

- biała i czarna krepina, ew. pomarańczowa;

- kilka kartek z bloku technicznego;

- białe prześcieradła, apaszki lub pieluszki;

- biała (najlepiej tania i niewybielająca!) pasta do zębów;

- krwisto-czerwona szminka;

- stare ciemne podkoszulki/bluzki – jak nie ma starych, mogą być nowsze, pasta do zębów dość dobrze się spiera ;);

- czarne worki na śmieci;

- farby plakatowe, flamastry;

- biała kredka do malowania twarzy (jeśli nie ma, to inne „bielidło”);

- dynie (niekoniecznie);

- inne rekwizyty znalezione w domu (czarny kot ;), świeczki, kubki, sznurki, słoiki, czarne parasolki itp. ;)

 

halloween

 

Budowanie nastroju odpowiedniego dla Halloween

Mroczny nastrój powstanie dość szybko, jeśli w domu będzie ciemno. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, wystarczy szyby zasłonić czarnym brystolem lub czarnymi workami foliowymi (np. tymi na śmieci). Można je dodatkowo „upiększyć” duszkami lub pająkami. Na stoliku przyda się mała dekoracja – na czas przyjęcia obrus zastępują rozprute worki foliowe (oczywiście w kolorze czarnym), na nich stawiamy słoiki obklejone pomarańczową krepiną lub wydrążone dynie, w środku zapalone świeczki.

 

halloween_24

 

Ozdoby wcale nie muszą być jakoś strasznie skomplikowane, ani materiały do ich stworzenia. Robimy proste dekoracje: robale i pająki powstaną z worków na śmieci. W tym celu wypełniamy worki papierem, do powstałych kuli przyklejamy podstawki – nogi wycięte z brystolu i pomalowane farbami. Oczywiście dzieciaki, w miarę możliwości, robią to same. Co się da w pokoju, obwieszamy duszkami z białej krepiny, białymi prześcieradłami lub apaszkami – tu dbałość o formę w ogóle nie obowiązuje. A może znajdziemy stary czarny parasol, którego jeszcze nie wyrzuciliśmy – można na nim namalować pastą sieć pajęczą i przytwierdzić jednego z pająków.

 

Nasze zjawy i potwory

Potwory i upiory rodem ze Scooby-Doo czy Upiornego Straszyceum powoli opanowują nasz dom. Zobaczycie jak szybko dzieci przejmą inicjatywę i same zaczną się przystrajać. Białe twarze z odrobiną czerwonej szminki – to idealny przepis na zombie i wampirki. Gdzieniegdzie warto dodać trochę zielonej zgnilizny. Uprzednio można przygotować różnorodne stroje tematyczne lub do szybkiej przemiany wykorzystać zwykłe czarne t-shirty pomalowane białą pastą do zębów. Dozwolone jest wszystko – od czaszek i kości, po skomplikowane symbole magiczne.

No i nie ma to jak ostatnio modny czarny i zielony lakier do paznokci!!!

 

 

halloween_25

 

Wersja maxiplus

Zróbmy dzieciom masę na ciasteczka. Z masy dzieciaki mogą lepić co tylko chcą, ale najlepiej niech to będą wypieki w stylu Halloween, a więc na przykład insekty. Koniecznie z „krwawym” dodatkiem w postaci konfitur lub dżemu. Po upieczeniu dzieci schrupią je na deser.

 

+ Dla wiecznie spragnionych łakoci smyków zorganizujcie wyprawę po cukierki. Potwory na chwilę wychodzą do innego pomieszczenia, a my w tym czasie chowamy po mieszkaniu różnorodne słodycze. Dzieci będą miały sporo frajdy znajdując je. Warto wcześniej przygotować dla nich specjalne pojemniki na znalezione skarby – mogą być w kształcie dyni.

 

Uwaga na efekt uboczny. Gwarantuję, że za rok dzieci znów upomną się o potworne przyjęcie halloweenowe!!!

 

Życzę uuuuupiornej zabawy.

 

Zdjęcia: Agnieszka Kołodziej

basen z kulkami

Basen z kulkami w domu – kiedy warto go kupić?

2025-03-12
Basen z kulkami to produkt, która coraz częściej pojawia się w domach rodzin z dziećmi. Jeśli zastanawiasz się, czy warto go kupić oraz jakie ma korzyści, zapoznaj się z poniższym artykułem. Przyjrzymy się w nim, kiedy warto zdecydować się suchy basen z kulkami i dlaczego może stać się on ulubionym miejscem zabaw twojego dziecka.
piłka dla 2-latka

Jaka piłka do skakania dla 2-latka? Czy warto kupić?

2025-03-05
Piłki do skakania to doskonała forma aktywności, która wspiera rozwój koordynacji ruchowej i równowagi u maluchów. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto poznać odpowiedni rozmiar piłki dla tak małego dziecka oraz zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas zabawy. Jaka piłka do skakania dla 2-latka będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy, jak znaleźć idealną zabawkę dla Twojego dziecka.
stolik interaktywny

Jaki stolik interaktywny dla dzieci wybrać? 

2025-03-03
Stolik interaktywny to świetne narzędzie edukacyjne, które wspiera rozwój dzieci przez zabawę. Wybór odpowiedniego modelu może być wyzwaniem, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci podjąć decyzję. Sprawdź najważniejsze informacje, na co zwrócić uwagę przed zakupem, oraz przegląd dostępnych opcji.
zabawy z 3 latkiem w domu

Kreatywne zabawy z 3-latkiem w domu: pomysły na rozwijające aktywności dla maluchów

2024-03-13
Rozkwitająca wyobraźnia, ciekawość świata i niepowtarzalna energia trzylatków stanowią doskonałe źródło inspiracji do kreatywnych zabaw w domu. W tym artykule odkryjemy pomysły na rozwijające aktywności, które nie tylko dostarczą maluchowi radości, ale również wspomogą jego rozwój umiejętności. Zabawy te są dostosowane do przestrzeni domowej, pozwalając rodzicom na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, kształtując jednocześnie jego zdolności poznawcze, społeczne i motoryczne. Gotowi na pełne uśmiechu przygody? Zapraszamy do zapoznania się naszymi propozycjami na zabawy z 3-latkiem w domu! Na pewno znajdziecie pomysły odpowiednie dla swojego dziecka.
zabawki dla 6-latków

Jakie zabawki dla sześciolatków wybrać?

2024-03-06
Zabawki stanowią kluczowy element rozwoju dziecka. Dla sześciolatków, a więc dzieci znajdują się w wieku, kiedy ich umiejętności rozwijają się w zawrotnym tempie, wybór odpowiednich produktów jest niezwykle istotny. Warto zadbać o to, by zabawki dla sześciolatków były zarówno edukacyjne, jak i dostosowane do wieku oraz płci dziecka. Sprawdź, jakie zabawki dla dzieci, dla sześciolatków warto wybrać, biorąc pod uwagę propozycje dla chłopców i dziewczynek.
ranking zabawek dla 5-latka

Ranking najlepszych zabawek dla 5-latka. Jakie wybrać?

2024-02-16
Kiedy zbliżają się piąte urodziny dziecka, rodzice często zastanawiają się, jakie zabawki wybrać, aby dostarczyć maluchowi nie tylko radość, ale także rozwijające doświadczenia. Wybór zabawek dla 5-latka może być trudny, biorąc pod uwagę różnice między chłopcami a dziewczynkami oraz różnorodność dostępnych opcji na rynku. Warto więc sprawdzić ranking zabawek dla 5-latka oraz propozycje prezentów zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Poznaj popularne zabawki edukacyjne oraz chętnie wybierane kategorii produktów, które cieszą się uznaniem w tej grupie wiekowej.
Rozwijające zajęcia dla 3-latka

Rozwijające zajęcia dla 3-latka: ciekawe propozycje

2024-02-14
Dodatkowe zajęcia dla 3-latka to doskonały pomysł - dzięki nim dziecku nawiązuje nowe przyjaźnie, staje się bardziej odważne, a także rozwija się na różnych płaszczyznach. Sprawdź, jakie zajęcia rodzice wybierają dla swoich pociech najczęściej i jakie płyną z nich korzyści.