Mądre zabawki

Data:

W dzisiejszych czasach w sklepach, zarówno stacjonarnych jak i wirtualnych, znajdziemy mnóstwo produktów i akcesoriów dla dzieci – w tym również zabawki. Firmy prześcigają się w pomysłach na ich wygląd oraz możliwości techniczne. Niektóre z nich są tak naszpikowane elektroniką, że zaczynamy się zastanawiać czy takie zabawki bardziej rozwijają czy może bardziej ograniczają rozwój dziecka?


jak-wybrac-zabwki-dziecko-550x350

 

Dlatego warto zwrócić uwagę na zabawki o mniej skomplikowanej budowie?

Warto zastanowić się najpierw, które zabawki możemy nazwać „mądrymi”. Czy są to takie, które na naciśnięcie klawisza odpowiadają określonym dźwiękiem czy może takie, które pozwalają dziecku ten dźwięk wydobyć samodzielnie? Czy mądra zabawka to ta, która sama się porusza, czy raczej ta, którą dziecko może poruszać? I na końcu dlaczego dzieci godzinami bawią się garnkami mamy, kamyczkami, spinaczami do bielizny itd. a super zabawką nudzą się po kilku dniach. Moim zdaniem najmądrzejsze zabawki to te, które pozwalają malcowi rozwijać swoją wyobraźnię, charakter, emocje, mowę, zdolności ruchowe.

 

Klocki

Kto z nas nie miał klocków? Wszystko jedno czy były to klocki drewniane czy plastikowe, duże czy małe. Klocki to doskonała zabawka dla dzieci w każdym wieku, począwszy od niemowlęcia, aż po nastolatka. Zabawa nimi rozwija wyobraźnię maluszka (również przestrzenną). Sami rodzice z pewnością to potwierdzą kiedy nagle sterta klocków prawie magicznie staje się zamkiem, smokiem albo słoniem. Budowanie z kloców ćwiczy zdolności manualne szkraba oraz jego charakter. Do korzystania z tej zabawki konieczna jest bowiem cierpliwość i dokładność (dlatego nierzadko budowanie wieży kończy się wybuchami złości i płaczu).

 

 

Lalki i misie

Lalki i wszelkie pluszaki to zabawki, które rozwijają w dzieciach umiejętność okazywania uczuć. Ile to razy widzimy malca, który przytula misia, bierze lalkę na spacer, daje im jeść i pić. Dodatkowo takie zabawki wprowadzają dziecko w świat powiązań społecznych i umożliwiają naukę przez naśladownictwo. Zaczyna ono rozumieć kim jest mama i tata, co robi lekarz, a czym zajmuje się pani w sklepie. Brzdąc naśladując znane mu osoby poznaje i wypróbowuje tajniki ich zawodów – leczy lalkę, misiowi sprzedaje lody itp. Pluszaki mają jeszcze jedną wielką zaletę – dzieci je kochają.

 

Wszystko inne

Pewne zabawki dzieci są trudne do określenia. Są to najczęściej przedmioty codziennego użytku, które mogą spełniać różnorakie role. Dzięki wyobraźni dziecka garnek staje się hełmem, domkiem lub stawem dla kaczek, a łyżeczka strzykawką, różdżką, mieczem itp. To wszyscy rodzice znają z autopsji. Kiedy patrzymy na szkraba ciągnącego za sobą rurę od odkurzacza, bo właśnie gasi groźny pożar, albo latającego na miotle, gdyż jest czarownicą, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że do zabawy nie są konieczne super zabawki na baterie. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, a więc zabawki na baterie również, ale nie dajmy się zwariować. :)

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © emese

Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
Najlepsze są klocki Lego, tylko te ceny...