W co się bawią dzieci w różnych stronach świata

Data:

Angielskie toys, niemieckie kinderspiel, francuskie jouets, czy nasze polskie zabawki – na to słowo wszystkie dzieci wszędzie reagują z ogromnym entuzjazmem. Radość jest ta sama, jednak czy we wszystkich zakątkach świata zabawki i zabawy wyglądają tak samo?

 


rangoliDzieci w Indiach spędzają wolny czas grając w kabaddi. Nazwa w języku hindi oznacza „utrzymać oddech” i podpowiada reguły gry. Dzieci dzielą się na dwa zespoły i ustawiają naprzeciwko siebie na prostokątnym boisku. Po sygnale wytypowany zawodnik wbiega na pole przeciwników i krzycząc jednym tchem: kabaddi musi dotknąć jak największą liczbę rywali. Zanim skończy okrzyk ma za zadanie wrócić na stronę swojej drużyny. Inną popularną zabawą w tym południowym zakątku Azji jest rangoli (na zdjęciu po prawej), tradycyjna sztuka tworzenia barwnych kompozycji na ziemi. Hindusi tworzą je z ziaren ryżu, piasku, zbóż, płatków kwiatów, czy malują je kredą. Wielobarwne ornamenty wznoszone są przed tradycyjnymi świętami, jednak maluchy potrafią godzinami leżeć na ziemi tworząc mozaiki bez żadnej okazji.

kubbW chłodnej Skandynawii tradycyjną zabawą jest kubb (na zdjęciu po lewej), gra plenerowa dla dwóch drużyn mająca wiele wspólnego z popularnymi kręglami. Kubb polega na strącaniu zbijakami obrońców przeciwnej drużyny w celu wyeliminowania króla stojącego na środku boiska. Wszystkie elementy służące w zabawie wykonane są z drewna, jednak nie bez powodu kubb nazywa się grą Wikingów, dla których Skandynawia była niegdyś areną ciągłych bitew i wojen.

pinataJeszcze inaczej bawią się dzieci w krajach latynoskich. Tam popularną zabawą jest piñata (na zdjęciu po prawej), taneczne pląsy organizowane najczęściej w czasie urodzinowych fiest. Dzieci przygotowują papierową kulę - piñatę, wypełnioną migdałami w słodkim lukrze, ciastkami i wszelkimi łakociami, którą potem wieszają na gałęzi drzewa. Solenizant z zawiązanymi oczami kręci się w kółko do rytmu muzyki, po czym przy użyciu specjalnego kija musi rozbić kulę i złapać jak najwięcej słodyczy. Ten zwyczaj ma bardzo bogatą tradycję i religijny charakter, a samo strącanie piñaty obrazowało walkę dobra ze złem.

A jak jest na naszym polskim podwórku? Dzieciaki uwielbiają bawić się w chowanego czy berka ledwo nadążając za własnymi pomysłami. Ciągle popularną zabawą, zwłaszcza wśród przedszkolaków, jest usypianie starego niedźwiedzia. Na pewno niewielu z nich wie, że w podobny sposób dzieci w Afryce zaczepiają hienę. Którego z maluchów nie zaciekawią takie różnice?

Kiedy skończą się pomysły na tradycyjne zabawy warto zaproponować dzieciom coś nowego. Co stoi na przeszkodzie, aby na chodniku przed domu stworzyć mozaikę przystrojoną mleczem i kamykami lub przemienić się w groźnego Wikinga. „Zabawy zaczerpnięte z różnych stron świata nie tylko urozmaicą letnie popołudnie, ale przede wszystkim pomogą rozbudzić w najmłodszych ciekawość innych kultur i świadomość różnorodności otaczającego je świata. Mogą być również pretekstem do uczenia tolerancji” - komentuje Rafał Piotrowski, przedstawiciel ds. marketingu polskiej firmy Wader-Woźniak, której zabawki przybliżają polską, dziecięcą tradycję po niemal wszystkich kontynentach. Dzięki temu dzieci w Chile, RPA czy Izraelu mogą same sprawdzić, co umila czas im polskim rówieśnikom.

 

Zabawowe zwyczaje dzieci różnią się od siebie w różnych zakątkach świata. Wypływają z tradycji i historii danego kraju, nie rzadko zależą od klimatu czy dostępu do bogactw naturalnych regionu. To cenna wiedza, którą warto zaszczepiać w maluchach od najmłodszych lat. A jak powszechnie wiadomo- najskuteczniejszą nauką jest sama zabawa. Więc do dzieła!


Tekst: Firma Wader–Woźniak

 

Zdjęcia:

Fotolia all rights reserved

Wikipedia by B Balaji CC 2.0.

Wikipedia by User Thegn CC3.0.

Flickr.com by quan ha CC 2.0.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2020
Ocena:
Ej w co bawią się dzieci w SOWIECKIEJ ROSJI??? Plis potrzebujem tego ^^
10-6-2016
Ocena:
Nic niekumam
8-6-2016
Ocena:
nic nie kumam
15-6-2015
Ocena:
ok juz wiem
15-6-2015
Ocena:
jakie zabawy mają dzieci w innych krajach, pliss na jutro tylko 3 nazwy
10-6-2015
Ocena:
nawet przydane, potrzebowałem info do szkoły
9-6-2015
Ocena:
I znowu mi ten portal pomógł !!!!!!!! ^_^ :>
8-6-2015
Ocena:
Dzięki tym informacjom znalazłam odpowiedź na zadanie szkole koffam ten portal ! :D