Kiedyś posiadanie telewizora było marzeniem. Dzisiaj chociaż płaski i kolorowy, staje się przestarzały. Co ciekawe nawet laptopy odchodzą w niepamięć, bo nadeszła era smartfonów i tabletów. Wiedzą o tym także nasze dzieci. Czy powinniśmy zabraniać używania dzieciom telefonów i tabletów? Czy może raczej, umiejętnie pokierować ich zainteresowaniem?
Dzieci fascynuje świat elektronicznych gadżetów i bardzo często podbierają nam dorosłym, nasze zabawki. Zaskoczeni, nie wierzymy własnym oczom, kiedy nasze dwuletnie maleństwo, które przecież dopiero co zaczęło chodzić i mówić – nagle, z uśmiechem na ustach, śmiga paluszkiem po dotykowym ekranie.
Chowanie przed dziećmi naszego telefonu, czy tabletu zwykle kończy się płaczem i niepotrzebnym stresem. Wystarczy przypadek, czy chwilowa nieuwaga (czyt. pozostawienie sprzętu na widoku malucha), a ten od razu go zainteresuje, pojawi się tajemnicza siła przyciągania, a łapki pójdą w ruch. Kiedy dziecko weźmie do ręki taki zakazany owoc, możecie być pewni, że łatwo go nie odda :)
Jeśli natomiast pozwolimy dziecku na zabawę się smartfonem od czasu do czasu, zyskujemy zazwyczaj chwilę, którą możemy wykorzystać np. na wstawienie prania lub posprzątanie mieszkania. To także dobry sposób na odwrócenie uwagi dziecka w kryzysowym momencie, czekając na obiad w restauracji, pod gabinetem lekarskim czy w czasie długiej podróży.
Ale uwaga: Oczywiście nie chodzi o to aby dzieciom pozwalać na wszystko. Ustalmy najważniejsze zasady korzystania z naszych zabawek: np. telefon dostajesz tylko za zgodą mamy, albo zagrać możesz gdy mama akurat nie używa tabletu. Korzystanie z dorosłych zabawek może też być formą nagrody za dobre zachowanie.
Pamiętajmy, że to my rodzice decydujemy o tym jak długo dziecko może bawić się gadżetem oraz w jakie gry, aplikacje może grać. Najlepszą metodą na to, aby nasz maluch umiejętnie korzystał z telefonu lub tableta jest zainstalowanie odpowiednich aplikacji i gier dedykowanych dzieciom. Najmłodsi zadowolą się samymi bajkami lub czytaniem książek. Dla starszych dzieci możemy ściągnąć bardziej wymagające aplikacje. Na szczęście darmowych gier dla dzieci jest mnóstwo więc warto szukać i pytać znajomych co się u nich sprawdza.
Gry możemy dobrać do wieku i zainteresowań naszego dziecka. Wiele z nich oferuje nie tylko czystą rozrywkę ale także naukę podczas zabawy, również w języku angielskim.
Najpopularniejsze aplikacje dla dzieci to kolorowanki, opiekowanie się zwierzątkami oraz puzzle. Dla mniejszych dzieci dość popularne są wszelkie gry związane z dotykiem (dziecko dotyka zwierzątka, a to wydaje głos) My szczególnie polecamy:
Przy takiej różnorodności dostępnych fajnych, rozwojowych gier, nie warto na siłę zabierać i zabraniać dziecku korzystania ze smartfonu lub tableta. Prędzej czy później i tak wpadnie na tego typu gadżety, a wówczas czas poświęcony zabawie może znacznie się wydłużyć, a nawet przynieść negatywne skutki. W końcu „zakazany owoc smakuje najlepiej” :)
Zdjęcie: Fotolia.pl, zdjęcia aplikacji play.google.com/store/apps
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.