Top 6 aplikacji, czyli o smartfonach i tabletach dla dzieci

Data:

Kiedyś posiadanie telewizora było marzeniem. Dzisiaj chociaż płaski i kolorowy, staje się przestarzały. Co ciekawe nawet laptopy odchodzą w niepamięć, bo nadeszła era smartfonów i tabletów. Wiedzą o tym także nasze dzieci. Czy powinniśmy zabraniać używania dzieciom telefonów i tabletów? Czy może raczej, umiejętnie pokierować ich zainteresowaniem?

 

top aplikacje dla dzieci na smartfony i tablety, tablet, dziecko i tablet

 

Dorosłe zabawki naszych pociech

Dzieci fascynuje świat elektronicznych gadżetów i bardzo często podbierają nam dorosłym, nasze zabawki. Zaskoczeni, nie wierzymy własnym oczom, kiedy nasze dwuletnie maleństwo, które przecież dopiero co zaczęło chodzić i mówić – nagle, z uśmiechem na ustach, śmiga paluszkiem po dotykowym ekranie.

 

Zabawa w chowanego? To raczej nic nie da!

Chowanie przed dziećmi naszego telefonu, czy tabletu zwykle kończy się płaczem i niepotrzebnym stresem. Wystarczy przypadek, czy chwilowa nieuwaga (czyt. pozostawienie sprzętu na widoku malucha), a ten od razu go zainteresuje, pojawi się tajemnicza siła przyciągania, a łapki pójdą w ruch. Kiedy dziecko weźmie do ręki taki zakazany owoc, możecie być pewni, że łatwo go nie odda :)

 

Smartfon czy tablet może być pomocny w niektórych sytuacjach

Jeśli natomiast pozwolimy dziecku na zabawę się smartfonem od czasu do czasu, zyskujemy zazwyczaj chwilę, którą możemy wykorzystać np. na wstawienie prania lub posprzątanie mieszkania. To także dobry sposób na odwrócenie uwagi dziecka w kryzysowym momencie, czekając na obiad w restauracji, pod gabinetem lekarskim czy w czasie długiej podróży.


Ale uwaga: Oczywiście nie chodzi o to aby dzieciom pozwalać na wszystko. Ustalmy najważniejsze zasady korzystania z naszych zabawek: np. telefon dostajesz tylko za zgodą mamy, albo zagrać możesz gdy mama akurat nie używa tabletu. Korzystanie z dorosłych zabawek może też być formą nagrody za dobre zachowanie.
 

Zaplanuj, w jakie gry dziecko powinno grać

Pamiętajmy, że to my rodzice decydujemy o tym jak długo dziecko może bawić się gadżetem oraz w jakie gry, aplikacje może grać. Najlepszą metodą na to, aby nasz maluch umiejętnie korzystał z telefonu lub tableta jest zainstalowanie odpowiednich aplikacji i gier dedykowanych dzieciom. Najmłodsi zadowolą się samymi bajkami lub czytaniem książek. Dla starszych dzieci możemy ściągnąć bardziej wymagające aplikacje. Na szczęście darmowych gier dla dzieci jest mnóstwo więc warto szukać i pytać znajomych co się u nich sprawdza.


Gry możemy dobrać do wieku i zainteresowań naszego dziecka. Wiele z nich oferuje nie tylko czystą rozrywkę ale także naukę podczas zabawy, również w języku angielskim.

 

 

Najpopularniejsze aplikacje mobilne dla dzieci 18-36 miesięcy

Najpopularniejsze aplikacje dla dzieci to kolorowanki, opiekowanie się zwierzątkami oraz puzzle. Dla mniejszych dzieci dość popularne są wszelkie gry związane z dotykiem (dziecko dotyka zwierzątka, a to wydaje głos) My szczególnie polecamy:

  • TOUCH AND BORN MOVE to aplikacja nawet dla najmłodszych – z początku mamy biały ekran, po dotknięciu palcem zaczynają pojawiać się kolorowe sympatyczne robaczki

aplikacje dla dzieci android touch and born move

 

  • BABY VIEW to kolejna aplikacja dla maluszków, na ekranie wyświetlają się plansze z kształtami gwiazdek, kaczuszek, figur geometrycznych, motyli, biedronek, statków. Wszystko reaguje na dotyk i wydaje dźwięk

aplikacje dla dzieci na Androida Baby View

 

  • FORTEPIAN to aplikacja zarówno dla małych jak i starszych dzieci. Pierwsze kompozycje, wirtualne przebieranie paluszkami po klawiszach może odkryć w naszym dziecku wirtuoza ;)

aplikacje dla dzieci na Androida Fortepian

 

  • BABY GAME to gra, która ma zasadniczą zaletę – jest bez reklam. Bezpieczna i bardzo prosta, polega na przesuwaniu po ekranie uśmiechniętej buzi za elementami

Aplikacje dla dzieci Android Baby game

 

  • TALKING GINGER - czyli zabawa z wirtualnym zwierzakiem. Maluchy uwielbiają opiekować się nimi. W tej akurat grze jest uroczy, rudy kot, którego maluch może głaskać, kąpać i suszyć do woli

aplikacje dla dzieci na Android Talking Ginger

 

  • TODDLER CARS aplikacja szczególnie polecana dla chłopców, ale nie tylko. Wystarczy dotknąć zdjęcia, a dziecko usłyszy dźwięk samochodu oraz pozna nazwę maszyny

aplikacje dla dzieci na android toddler cars

 

Przy takiej różnorodności dostępnych fajnych, rozwojowych gier, nie warto na siłę zabierać i zabraniać dziecku korzystania ze smartfonu lub tableta. Prędzej czy później i tak wpadnie na tego typu gadżety, a wówczas czas poświęcony zabawie może znacznie się wydłużyć, a nawet przynieść negatywne skutki. W końcu „zakazany owoc smakuje najlepiej” :)

 

Zdjęcie: Fotolia.pl, zdjęcia aplikacji play.google.com/store/apps

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
18-11-2016
Ocena:
U nas królują dwie aplikacje: Dermaveel oraz Masza i Niedźwiedź :)
6-10-2016
Ocena:
Ja polecam kolorowanki #HoliColoring! Nie tylko dla dzieci świetne, ale nam też się coś należy :D
13-9-2016
Ocena:
Fajna, bo dziecko może grać bez pomocy dorosłego, uczy kształtów i kolorów na Androida od Kiddo de Middo. Zajmuje dzieci na jakieś 20 min:)
30-8-2016
Ocena:
U mnie ostatnimi tygodniami królują dwie aplikacje: Dermaveel i kameleon Derek oraz Akinator! Aplikacje dla dzieci umiejących już czytać.
20-8-2016
Ocena:
Moje dziecko lubi aplikacje, ale uważam, że ważne jest, żeby nie zostawiać samego dziecka z nimi. Teraz znalałam grę Kids Learn: Explore and Match, która uczy dziecka skojarzeń. Też fajna więc polecam.
24-6-2016
Ocena:
Fajna i bezpieczna aplikacja dla dzieci, to Dermaveel z kameleonem Derkiem :) Bawi, ale też uczy, za co ma u mnie duży plus. Oczywiście jest darmowa.
1-6-2016
Ocena:
A My polecamy Magic Finger Coloring Book. To kreatywna gra edukacyjna dla małych dzieci i przedszkolaków rozwijająca zmysł artystyczny. Aplikacja została przygotowana w taki sposób, aby zachęcać dzieci do twórczej pracy podczas kolorowania, malowania i rysowania obrazków.
30-5-2016
Ocena:
Ja ze swojej strony mogę jeszcze dodać Tabletowe Przedszkole - fajne, zróżnicowane zadania dla dzieciaków w różnym wieku. Mają różne abonamenty, ale sprawdziłam ze swoim maluchem i naprawdę warto na to wydać te pieniądze ;)
15-3-2016
Ocena:
Trzeba dziecku pomóc w wybraniu odpowiednich aplikacji bo samo raczej sie nie odnajdzie ... Mój mąż jest oczywiście od tego :) Ale jeśli chodzi o rodzinne appki to zachęcam do świata Baby fame :) Bo to już wkręca całą rodzinkę
14-1-2016
Ocena:
ale to nie tylko do tableta, nawet mozna łaćzyć sie tą kostką z telefonem, tak jak napisałaś najważniejszy jest titaj system.
25-11-2015
Ocena:
Kostka pasuje do każdego tableta, który ma system android, mój syn ją ma i bardzo fajnie gra się tą kostką a i gry też są fajne, sama nie raz dosiadam się ;)
2-11-2015
Ocena:
Fajna rzecz, nawet nie słyszałam o tej kostce, ale mój syn także lubi takie gadżety i na pewno ucieszy się z takiego prezentu. A czy to pasuje do każdego tableta?
28-10-2015
Ocena:
Można do tej kostki ściągnąć fajną aplikację i wtedy mamy dostęp do większej ilości ciekawych gier.
7-10-2015
Ocena:
Ja tez dużo wcześniej robię prezenty gwiazdkowe, a ta kostka wydaje się być fajnym pomysłem na prezent.
27-9-2015
Ocena:
Nie słyszałam o tej kostce ale brzmi ciekawie, zaraz trzeba będzie myśleć o prezentach gwiazdkowych :)
15-9-2015
Ocena:
Potwierdzam, kostka do tableta to dobry pomysł, samo granie nią jest bardzo fajne, fajne są też gry, jest to coś zupełnie nowego, innego.
8-9-2015
Ocena:
Warto jest dokupić do tablet interaktywną kostkę Dice+ można dzieki niej grać w planszowe gry, super rzecz.
18-8-2014
Ocena:
Mój synek polubił Akuku, gdzie jestem? Szuka zwierząt, poznaje światy i matematykę :)
6-6-2014
Ocena:
Też jestem za różnymi aplikacjami dla dzieci. Nie można ograniczać i zabraniać dzieciom, bo później będą się czuły gorsze przy rówieśnikach.
24-5-2014
Ocena:
To ja jeszcze mogę polecić aplikację Befit. Mojemu dziecku bardzo się ona podoba. Coś w stylu tamagochi, tylko że tutaj opiekuje się takim wirtualnym warzywem lub owocem, które podaje dziecku przydatne porady odnośnie żywienia. Dzięki temu dzieci, a przynajmniej mój syn chętniej jedzą owoce i warzywa.