Zimowe zabawy na śniegu i nie tylko

Data:

Zima w pełni, w niektórych miastach już zaczęły się ferie. Wszyscy liczą na to, że spadnie śnieg i zacznie się prawdziwa zima. Dla dzieci im więcej śniegu, tym lepiej, jest wtedy o wiele więcej sposobów na dobrą zabawę, prawda?

 

zimowe zabawy dla dzieci na śniegu

 

1. Robimy bałwana

Klasyczna zabawa, która pierwsza przychodzi do głowy, to bałwan. Sposobów na bałwana jest całe mnóstwo, ale ja zachęcam do odrobiny kreatywności. Zamiast klasycznej postaci z kilku kul możemy stworzyć figury zwierząt, budynków, czy... pojazdów. Tutaj jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

 

2. Budujemy igloo

Tutaj potrzeba duuuużych ilości śniegu. Ale budowa własnego domku ze śniegu może być świetną zabawą. Wymaga przy tym zwykle "trochę" więcej siły i uporu, ale też daje nam więcej satysfakcji i radości w dodatku nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Przy okazji w domu po albo przed zabawą możemy z dziećmi porozmawiać o zwyczajach eskimosów ;)

 

3. Jedziemy na sankach, a może zorganizujemy kulig

zjężdżanie z górki na sankachDzieci bardzo lubią zjeżdżanie z górki na sankach. Dla maluchów najbezpieczniejsze będą te z podparciem dla pleców. Starsze dzieci mogą już zjeżdżać na bardziej różnorodnych modelach. Idąc dalej tym tropem możemy dzieciom zorganizować coś ekstra - kulig. Kulig to jest coś, co dzieciaki naprawdę lubią, ale musimy pamiętać o bezpieczeństwie takiej zabawy. Nie możemy przywiązać przecież kilku czy nawet kilkunastu sanek do samochodu i w ten sposób robić kulig. Choć i o takich pomysłach bywa głośno w telewizji. Ale już wynajęcie dużych sań, które ciągnięte będą przez konia, to świetny pomysł na bardzo fajne spędzenie czasu.

 

W wersji mini lub gdy akurat nie mamy do dyspozycji konia ;), wystarczy mama czy tata. Dłuższy sznurek przywiązujemy do sanek, a sami wchodzimy do środka, tak aby sznurek opierał się na naszym brzuchu. I jedziemy (Uwaga! Dzieciom bardzo podoba się ta zabawa).

 

4. Stara dobra bitwa na śnieżki

Chyba każdy z nas kiedyś rzucał się śnieżkami. I co z tego, że się trochę się zmoczymy, czy może nawet spocimy. To świetna zabawa, która może dać nam mnóstwo frajdy. Oczywiście warto wcześniej uzgodnić zasady (np. nie rzucamy w twarz), by naprawdę każdy z uczestników czerpał z takiej zabawy tylko radość.

 

5. Kto wywinie orła?

Kto nie zrobił na śniegu ani jednego "orzełka"? robimy orła na śnieguChyba nie ma takiej osoby. Wystarczy położyć się na plecach a potem pomachać rękami i nogami, by na śniegu został ślad.  I tak naprawdę jest to wstęp do prawdziwej zabawy - w śniegu można przecież wydeptać dowolny kształt lub napis. Przy tej zabawie możemy stać się prawdziwymi artystami i stworzyć dowolny (niemal) rysunek na śniegu. A może razem poszukamy innych śladów pozostawionych na śniegu.

 

 Te wszystkie zabawy są dobrymi pomysłami, gdy zima wokół nas jest "prawdziwa", śnieżna. Niestety obecna pogoda nie nastraja zbyt optymistycznie tych, którzy planowali zabawę ze śniegiem. Ale na szczęście jego brak nie wyklucza wyjścia z domu. Jakie zabawy sprawdzą się gdy na dworze nie ma śniegu?

 

Spacer bez śniegu

Na przykład można pójść na spacer. Oczywiście, ciężko będzie namówić dziecko na "zwykły" spacer. Ale w czasie spaceru możemy na przykład liczyć, ile widzieliśmy przedmiotów na dowolną, ustaloną wcześniej literkę - sposobów, na to, by nasze dziecko czujnie się rozglądało wokół jest naprawdę mnóstwo.

Trochę gry w piłkę, czemu nie

A może piłka? Nie chodzi oczywiście o to, by zorganizować mecz piłki nożnej. Ale nawet przy zerowej temperaturze możemy strzelać "karne" albo rzucać piłką do koszykówki "za trzy". Będzie to świetna zabawa, a my musimy tylko pamiętać o ciepłym ubraniu.

 

Tak naprawdę niezależnie od pogody warto spędzić zimowy czas aktywnie. Lepiej nie chować się w domu i czekać na pierwsze wiosenne, ciepłe dni. Tym bardziej, że wiosna może przyjść mocno spóźniona ...

 

Zdjęcie: Fotolia by © Amie Schroeder

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
18-10-2018
Ocena:
Tylko gdzie ten śnieg?