Gry świąteczne dla dzieci

Data:

Dopiero co zaczął się grudzień, ale w wielu miastach, a zwłaszcza centrach handlowych oraz innych „komercyjnych” miejscach tego rodzaju mogliśmy już nierzadko nawet wcześniej niż od połowy listopada podziwiać różnego rodzaju świąteczne dekoracje, jak porozwieszane wszędzie światełka, gwiazdy betlejemskie sztuczne choinki i tak dalej. Teraz, gdy święta Bożego Narodzenia rzeczywiście są za pasem, a my głowimy się jakie prezenty przygotować dla naszych najbliższych i przyjaciół, nie możemy oczywiście zapomnieć w żadnym wypadku o naszych pociechach.

 

gry dla dziecka poki

 

Mowa tutaj nie tylko o wyjątkowych niespodziankach, które może ona znaleźć pod choinką, a których wybór mamy obecnie w sklepach ogromny: począwszy od wszelkiego rodzaju klocków, lalek, przez gry planszowe aż po, prawdopodobnie najpopularniejsze obecnie, wszelkiej maści świąteczne gry komputerowe przeznaczone właśnie dla najmłodszych odbiorców – wszak każdy z „dziecięcego” pokolenia graczy z pewnością spędzi mile nieco wolnego czasu przed komputerem ze swoimi ulubionymi postaciami, na przykład ze świątecznych produkcji filmowych Disney'a, kreskówek i tak dalej. Zwłaszcza w erze gier komputerowych, te przeznaczone dla najmłodszych cieszą się nierzadko bardzo dużą popularnością.

W kwestii elektronicznej rozrywki, możemy także pokazać naszemu dziecku coś z grupy gier przeznaczonych na przeglądarki internetowe, w które możemy grać, jak sama nazwa wskazuje, z poziomu przeglądarki a gry te dostępne są w niemal każdym serwisie z produkcjami tego rodzaju, jak na przykład Poki, gdzie znajdziemy sporo różnych gier online wszelkiego rodzaju. Przyjrzyjmy się teraz kilku z nich, utrzymanych w świątecznej konwencji, które mogą najbardziej zaciekawić młodego gracza. Są to produkcje głównie o charakterze edukacyjnym lub po prostu pozwalające dobrze się bawić bez przemocy czy niewskazanej dla odbiorców w młodym wieku wirtualnej agresji.

gry pokiPierwszą grą jaką warto zaprezentować naszemu dziecku jest Snow Line – bardzo prosta, ale jednocześnie wciągająca gra logiczna, nawet dla starszego gracza, w której naszym zadaniem jest narysowanie przy pomocy magicznego śniegu trasy, po której poruszać się będzie Święty Mikołaj. Drogę musimy zaplanować w taki sposób, aby zebrać wszystkie rozmieszczone na danym poziomie prezenty, dostać się do mety oraz uniknąć wszelkich przeszkód, jak na przykład ogień – w takim przypadku musimy stworzyć swojego rodzaju rampę, która pozwoli Mikołajowi przeskoczyć nad niebezpieczeństwem i kontynuować podróż. Mechanika zabawy jest bardzo prosta: kiedy już narysujemy śniegowe linie, po których będzie poruszał się nasz brodaty bohater, wystarczy wcisnąć przycisk startu, aby uruchomić rozgrywkę: wówczas Mikołaj zaczyna się poruszać ze swojego miejsca startu kierując się praktycznie wyłącznie siłą przyciągania oraz poślizgu. Rozgrywka kończy się kiedy Mikołaj dostanie się do flagi lub ulegnie wypadkowi – możemy również zakończyć podróż i powrócić do trybu tworzenia trasy wciskając przycisk oznaczony kwadratem. Podsumowując, Snow Line to jedna z ciekawszych świątecznych gier tego rodzaju, a jej spora liczba poziomów, w których na prawie każdym możemy natknąć się na nowe przeszkody wymagające sprytu i inteligencji oraz zadania do wykonania, obok głównego celu zebrania wszystkich prezentów.

Inną ciekawą produkcją z Mikołajem jest Santa Rider – w tej grze tytułowy bohater porzuca sanie i zaprzęg reniferów na rzecz motocrossa i pokonuje różnorakie ekstremalne trasy starając się dotrzeć do mety oraz zebrać wszystkie prezenty na etapie. Produkcja jest całkiem podobna do tej opisanej wyżej, z tym że w tym wypadku mamy pełną kontrolę nad postacią, a nie rysujemy jedynie trasy, którą ma ona podążyć. Santa Rider to raczej typowa zręcznościówka – naszym motocyklem sterujemy przy pomocy klawiszy strzałek i musimy umiejętnie manewrować podczas jazdy pełnej ramp, wzgórz i innych przeszkód terenowych, tak, aby nie stracić panowania nad pojazdem i nie upaść. Za każdy dodatkowy prezent oraz brak uszkodzeń podczas jazdy, po zakończeniu każdego z etapów otrzymujemy bonusowe punkty.

W wielu serwisach, w działach z grami świątecznymi i bożonarodzeniowymi znajdziemy także całe mnóstwo pozycji adresowanych przede wszystkim do żeńskiej części odbiorców: są to wszelkiego rodzaju „ubieranki”, w których możemy przystroić naszą bohaterkę w zestaw wybranych przez siebie świątecznych ubrań, wybrać dla niej fryzurę, makijaż oraz biżuterię. Gry świąteczne znalezione na Poki powinny przypaść do gustu dziewczynkom zarówno tym najmłodszym, jak też nieco starszym – niekiedy nawet taka niewymagająca produkcja może okazać się świetnym narzędziem do kształtowania kreatywności w umyśle dziecka oraz wytwarzania w nim pewnego poczucia oryginalnego stylu. Do gustu może też im przypaść tytuł „My New Xmas Room”, w którym zadaniem gracza jest udekorowanie swojego pokoju na święta Bożego Narodzenia wykorzystując w tym celu bardzo szeroki wachlarz różnorakich ozdób, mebli oraz innych obiektów, jak kominek czy choinka.

gry poki

Jest to tylko kilka przykładów wybranych w serwisie Poki – wszystkie z nich nawiązują bezpośrednio do świątecznej tematyki i są całkowicie odpowiednie oraz bezpieczne dla naszych pociech. Możemy dzięki nim spędzić nieco czasu z dziećmi pokazując im odpowiednią dla nich zawartość oraz wspólnie rywalizować w produkcjach pozwalających na wspólną rozgrywkę dwóm graczom przy jednym komputerze albo próbując pobić rekord poprzednika, na przykład w grze Smarty Bubbles X-Mas Edition; jest to prosta, ale bardzo przyjemna gra zręcznościowo – logiczna utrzymana w świątecznej konwencji, w której celem gracza jest wystrzeliwanie kolorowych kulek w taki sposób, aby tworzyć przynajmniej składające się z trzech elementów ciągi. Jest to ich minimalna liczba powodująca, że pękają a gracz otrzymuje punkty – jak z pewnością łatwo się domyślić, im dłuższy łańcuch tym więcej punktów. Z każdą wypuszczoną kulką, pozostałe opadają o jeden rząd niżej – jeśli osiągną pewien krytyczny punkt, gra kończy się a nam zostaje przedstawiony nasz wynik zawierający, między innymi, procent trafień, czyli takich strzałów, które powodowały pęknięcie łańcucha przez przyłączenie się do niego kulki w danym kolorze, czas przez jaki zdołaliśmy się utrzymać i tak dalej.

Podsumowując, jeśli nasza pociecha już od najmłodszych lat interesuje się grami komputerowymi, to warto wybrać coś odpowiedniego dla jego stopnia rozwoju zarówno emocjonalnego jak i intelektualnego, a przy okazji świąt – możemy zdecydować się na jedną z gier wymienionych wyżej. Warto jednak pamiętać, że nic nie zastąpi nam osobistego kontaktu z dzieckiem i czy lepszym wyjściem nie byłby spacer czy bardziej „klasyczne” zimowo – świąteczne czynności, jak lepienie bałwana czy bitwa na śnieżki (choć biorąc pod uwagę ostatnie zmiany klimatyczne, możliwe, że będziemy zmuszeni na te atrakcje nieco poczekać).

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
24-1-2016
Ocena:
Gra, którą pokazałam mojej córce w święta.. trzyma ją do dzisiaj :) Otóż dzień po Wigilii, kiedy objedzone wspólnie odpoczywałyśmy i się relaksowałyśmy, włączyłam jej jedną z typu, w których trzeba ubrać modelkę. Jak już pisałam, aż do dziś często ubiera sobie modelkę, choć znalazła już kilka innych o innej tematyce :)
12-12-2015
Ocena:
Ja własnie dziś kupiła maluchowi pod choinkę chodzik. Czas zacząć się uczyć chodzić :) Ale tez w wielu sklepach właśnie jest dużo promocji na gwiazdy betlejemskie bo dziś podobno dzień poinsencji :)