Kołysko – huśtawka stymulująca rozwój dziecka

Data:

„Od kołyski do huśtawki” to projekt multisensorycznej kołyski stymulującej rozwój dziecka już od pierwszych miesięcy życia, aż do ukończenia przez dziecko wieku 5 lat. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji kołyska rośnie wraz z dzieckiem, wydłużając w ten sposób okres kołysania i umożliwiając bujanie także dzieciom w wieku przedszkolnym.

 

kolyska_duza


Kołysko - huśtawka składa się z 3 elementów odpowiadających trzem etapom rozwoju dziecka: kołyski dla dziecka leżącego, bujawki dla dziecka siedzącego i huśtawki dla dziecka już chodzącego. Przekształcanie elementów jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu.


Etap I Od 0-6mc życia dziecka jest kołyską.

 

0-6

 

Etap II Od 6mc do ok 1 roku lub dopóki dziecko samodzielnie nie wstaje, jest bujawką. Dziecko jest dodatkowo zabezpieczone dzięki rozszerzonej kubaturze kołyski, co zabezpiecza je przed ryzykiem wypadnięcia. Bujawkę przygotowuje się dzięki rozpięciu suwaków - mechanizm jak w walizkach.

 

6-1_-511

 

Etap IIIOd roku do pięciu lat jest nisko zawieszoną huśtawką. Przygotowujemy ją poprzez odpięcie kosza kołyski.

 

1-5-511

 

Jakie są zalety kołysko – huśtawki?

  • Projekt kołyski stymuluje rozwój dziecka poprzez dostarczanie mu różnorodnych bodźców: dotykowych, wzrokowych i ruchowych (podwieszane zabawki edukacyjne). Umożliwia różnorodne kołysanie i zmianę jego natężenia.
  • Całość składa się na płasko i chowa do pokrowca.
  • Jest wygodna dla rodziców, gdyż bujać można zdalnie: z kanapy, z łóżka, a nawet w trakcie gotowania posiłku. Wystarczy tylko dłuższa linka – tego sposobu używali już nasi pradziadkowie.
  • Zastosowany system pasów nośnych uniemożliwia skręcanie się obiektu.
  • Kołyska wisząca jest w stanie najbardziej wspomóc rozwój dziecka przez naturalne dostosowanie kołysania do jego potrzeb. Oprócz tradycyjnego bujania przez rodziców, dziecko w takiej kołysce ma możliwość samo odkrywać własny ruch. Poprzez przemieszczanie ciężaru własnego ciała samoistnie wprowadza bujawkę w kołysanie. W ten sposób może zająć się sobą i uczyć własnego ciała.
  • Dzięki „przezroczystości” użytych materiałów dziecko widzi, co się wokół niego dzieje, ma kontakt wzrokowy z mamą i otoczeniem, co rozbudza jego ciekawość świata i uspokaja. Kołyska daje możliwość położenia dziecka na brzuchu i jednoczesnego oglądania przez niego świata podczas kołysania, co stanowi bardzo istotny bodziec rozwoju psychomotorycznego i jest dużą innowacją.


Zdjęcia: Maciek Iłowski

Tekst i projekt kołyski: Agnieszka Wiczuk, www.wiczuk.com

Redakcja tekstu: Agnieszka Kołodziej, Patrycja Słupska


Projekt powstał na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie pod okiem promotora prof. ASP dr hab. Michała Stefanowskiego i otrzymał wyróżnienie rektorskie.

Projekt był konsultowany z dr n. med. Grażyną Banaszak (Klinika Elpis - Wspieranie Rozwoju Dziecka Grażyna Banaszek, Warszawa).

Prototyp powstał we współpracy z firmą Deltim. Obecnie czeka na wdrożenie.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
20-11-2017
Ocena:
Witam serdecznie, czy huśtawka jest w sprzedaży? Jeżeli tak proszę o informacje o cenie. Pozdrawiam
18-11-2014
Ocena:
Witam,gdzie mozna zakupić taka huśtawkę?Bede wdzięczna za odp.