Statystyczny maluch spędza w pieluszkach około 25 tysięcy godzin. Towarzyszą mu one dzień i noc przez pierwsze 2-3 lata życia. W nich śpi, bawi się, je i 'spaceruje'. Tylko od nas rodziców· zależy w co ubierzemy dziecięcą pupę.
Na pierwszy rzut oka pieluchy jednorazowe wydają się być świetnym wynalazkiem. Są ogólnodostępne, wygodne w użyciu, lekkie, chłonne i nie przeciekają. Przewinięcie dziecka trwa dosłownie kilka sekund, a zużytą pieluchę po prostu wyrzucamy do śmieci i nie borykamy się z praniem i suszeniem. A może nad wyborem pieluszki warto zastanowić się nieco dłużej?
Pieluchy jednorazowe zawierają około 50 składników chemicznych. Większość z nich może być wchłaniana przez skórę, a ponieważ jednorazówki są wynalazkiem stosunkowo nowym nie znamy jeszcze skutków długoterminowego kontaktu dziecięcego organizmu z tymi substancjami. Ten typ pieluszek zawiera także poliakrylany, czyli absorbenty zamieniające mocz w żel. Składniki te były także używane do produkcji tamponów jednakże w latach 80-tych zostały wycofane, gdyż uznano je· za główną przyczynę Symptomu Szoku Toksycznego. Wiadomo także, że poliakrylany wysuszają skórkę dziecka i mogą uczulać.
Dodatkowo jednorazówki są wybielane chlorem, a produktem ubocznym tego procesu są znane ze swoich·silnych właściwości rakotwórczych dioksyny. Przeprowadzone badania potwierdziły występowanie śladowej ilości tych substancji w układzie moczowym dzieci.
Oprócz wyżej wymienionych składników do produkcji jednej pieluszki jednorazowej wykorzystuje się ½ szklanki ropy. Stosowana w pieluchach· warstwa plastiku, u chłopców· znacznie podnoszą temperaturę moszny u co może wpływać negatywnie· na rozwoju jąder, a w przyszłości na problemy z płodnością.
Na pierwszy rzut oka pieluchy ekologiczne wydają się być kosztowną inwestycją. Jednakże to tylko spory wydatek jednorazowy. Większość pieluszek kupujesz raz i nie musisz ich wymieniać na nowe gdy pojawi się kolejne dziecko. W ogólnym rozrachunku okazują się być średnio o połowę tańsze od tych jednorazowych.
Reasumując dla wielu współczesnych rodziców pieluchy jednorazowe są najwygodniejszym rozwiązaniem. Świadczy o tym choćby ilość kupowanych pieluch. Sami Europejczycy zużywają około 20 miliardów pieluszek rocznie.
Rośnie jednak grupa osób decydujących się na pieluchy wielorazowe.· Także w Polsce pieluchy ekologiczne stają się coraz popularniejsze. Argumentów przemawiających za materiałówkami jest wiele:
Do tego dochodzą kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Więc zanim kolejny raz sięgniemy po pieluchę jednorazową może warto zastanowić się nad wielorazową alternatywą?
Zdjęcie: Fotolia by © AVAVA All right reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.