Zalety pieluch wielorazowych

Data:

Statystyczny maluch spędza w pieluszkach około 25 tysięcy godzin. Towarzyszą mu one dzień i noc przez pierwsze 2-3 lata życia. W nich śpi, bawi się, je i 'spaceruje'. Tylko od nas rodziców· zależy w co ubierzemy dziecięcą pupę.

 

zalety pieluch wielorazowych

 

Na pierwszy rzut oka pieluchy jednorazowe wydają się być świetnym wynalazkiem. Są ogólnodostępne, wygodne w użyciu, lekkie, chłonne i nie przeciekają. Przewinięcie dziecka trwa dosłownie kilka sekund, a zużytą pieluchę po prostu wyrzucamy do śmieci i nie borykamy się z praniem i suszeniem. A może nad wyborem pieluszki warto zastanowić się nieco dłużej?

Pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe zawierają około 50 składników chemicznych. Większość z nich może być wchłaniana przez skórę, a ponieważ jednorazówki są wynalazkiem stosunkowo nowym nie znamy jeszcze skutków długoterminowego kontaktu dziecięcego organizmu z tymi substancjami. Ten typ pieluszek zawiera także poliakrylany, czyli absorbenty zamieniające mocz w żel. Składniki te były także używane do produkcji tamponów jednakże w latach 80-tych zostały wycofane, gdyż uznano je· za główną przyczynę Symptomu Szoku Toksycznego. Wiadomo także, że poliakrylany wysuszają skórkę dziecka i mogą uczulać.

Dodatkowo jednorazówki są wybielane chlorem, a produktem ubocznym tego procesu są znane ze swoich·silnych właściwości rakotwórczych dioksyny. Przeprowadzone badania potwierdziły występowanie śladowej ilości tych substancji w układzie moczowym dzieci.

Oprócz wyżej wymienionych składników do produkcji jednej pieluszki jednorazowej wykorzystuje się ½ szklanki ropy. Stosowana w pieluchach· warstwa plastiku, u chłopców· znacznie podnoszą temperaturę moszny u co może wpływać negatywnie· na rozwoju jąder, a w przyszłości na problemy z płodnością.

 

Zalety pieluch wielorazowych

 • pieluchy wielorazowe nie zawierają tworzyw sztucznych;
 • nie alergizują;
 • 'oddychają';
 • wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych;
 • nie przegrzewają jąderek;
 • nie zawierają składników chemicznych, środków konserwujących i zapachowych;
 • są naturalne, zatem przyjazne dla skóry dziecka.

Pieluchy a ekologia

 • pieluchy jednorazowe rozkładają się od 300-500 lat;
 • siedem milionów drzew rocznie ścina się do produkcji jednorazówek;
 • jedno dziecko średnio zużywa 6 tysięcy pieluszek;
 • do wybielania jednorazówek· zużywa się 37% więcej wody niż do prania pieluch wielorazowych.

 

Ceny pieluch

Na pierwszy rzut oka pieluchy ekologiczne wydają się być kosztowną inwestycją. Jednakże to tylko spory wydatek jednorazowy. Większość pieluszek kupujesz raz i nie musisz ich wymieniać na nowe gdy pojawi się kolejne dziecko. W ogólnym rozrachunku okazują się być średnio o połowę tańsze od tych jednorazowych.

Reasumując dla wielu współczesnych rodziców pieluchy jednorazowe są najwygodniejszym rozwiązaniem. Świadczy o tym choćby ilość kupowanych pieluch. Sami Europejczycy zużywają około 20 miliardów pieluszek rocznie.

Rośnie jednak grupa osób decydujących się na pieluchy wielorazowe.· Także w Polsce pieluchy ekologiczne stają  się coraz popularniejsze. Argumentów przemawiających za materiałówkami jest wiele:

 • brak chemii, plastiku i toksyn;
 • mniejsze ryzyko odparzeń i chorób skóry;
 • pomoc dziecku w poznaniu przyczyn i skutków procesów fizjologicznych, a co za tym idzie szybsze zakończenie okresu pieluszkowania.

Do tego dochodzą kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Więc zanim kolejny raz sięgniemy po pieluchę jednorazową może warto zastanowić się nad wielorazową alternatywą?

 

Zdjęcie: Fotolia by © AVAVA All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
8-9-2016
Ocena:
moj maluch ma juz 2 miesiace wiec az taki calkiem maly nie jest a im wiecej o tych pieluchach wielorazowych czytam tym bardziej jestem do nich przekonana. do tego one sa rzeczywiscie bardzo ladne, a jako kobieta to tez potrafie docenic :)
7-9-2016
Ocena:
Możesz sobie spróbować z kieszonkami mommy mouse. Łatwo się je zakłada, są ładnie i porządnie wykonane, mają ciche i mocno trzymające napki więc generalnie całkiem spoko na początek. No i są one size więc starczą na całe pieluchowanie poza tym okresem kiedy dziecko jest całkiem małe
6-9-2016
Ocena:
rozumiem ze w takim razie sama tych pieluch uzywasz/uzywalas? jestes w ogole w stanie polecic konkretny rodzaj i pieluch i wkladow? jestem nowa w tym temacie i szukam wlasnie jakichs informacji na ten temat. nie chce przerzucac sie od razu calkowicie na pieluchy wielorazowe ale chcialabym kupic kilka na probe
5-9-2016
Ocena:
Jak dla mnie pieluchy wielorazowe wygrywają z jednorazówkami i ze względu na ekologię i na to że są delikatniejsze dla skóry dziecka. Nie słyszałam jeszcze żeby przy takim pieluchowaniu były jakieś odparzenia, no chyba że się tych pieluch nie zmienia tak często jak się powinno. Najbardziej przemawia do mnie fakt, że to naturalne materiały i pielucha nie jest nasączona żadną chemią. Dla nas to kilka prań więcej a dla skóry dziecka jednak dużo większy komfort
28-1-2016
Ocena:
Oprócz zalet oczywistych, jak ekologia, zdrowie i bezpieczeństwo dla maluszka oraz oszczędność pieniędzy dla rodziców, pieluszki wielorazowe mają jeszcze jedną zaletę, którą zdecydowanie górują nad pampersiakami: są dostępne w przeróżnych kolorach i wzorach, często tak ślicznych, że aż chce się takie cudeńka założyć na pupę dziecka! Zobaczcie sami na Amedu.pl, jakie niezwykłe wzornictwo proponują marki GroVia i Close Parent. Może ładny wygląd to najmniej istotna z zalet, ale jednak piękna, kolorowa pieluszka prezentuje się znacznie lepiej, niż biały, nieestetyczny "klops" z jednorazówki ;) Pozdrawiamy wszystkich ekorodziców! :) Rodzice Maćka