Noszenie dziecka w chuście

Data:

Chusta do noszenia dziecka do długi pas materiału o szerokości 60-70 cm i długości nawet do kilku metrów. Służy do noszenia dziecka z przodu, z boku lub na plecach. Daje rodzicowi wolne ręce, a dziecku masę korzyści - uspokaja, przynosi ulgę w kolkach i stymuluje zmysł równowagi.

 

 

 chusta kółkowa do noszenia dzieci

fot. Patrycja Piwowarska dla Kavka

 

Chusty do noszenia dzieci - co to jest i do czego służy

Chusta do noszenia dziecka to długi pas materiału o  szerokości 60-70 cm, który odpowiednio zawiązany służy do noszenia dziecka. Dziecko można zawiązać sobie na klatce piersiowej, plecach lub z boku ciała. Tradycja noszenia w chustach obecna była nie tylko w kulturze afrykańskiej, azjatyckiej, ale nawet staropolskiej. Instruktażem wiązania dzieci w chusty zajmują się doradcy noszenia na konsultacjach indywidualnych i warsztatach chustonoszenia. Chustę wiąże się w określony sposób. Przykładowe nazwy wiązań chusty do noszenia dzieci to: kieszonka, kangurek, plecak prosty.

Chusta do noszenia przypomina dziecku czas w brzuchu mamy

Pierwsze trzy miesiące życia dziecka nazywane są trzecim trymestrem ciąży. Wyznawcy tej teorii uważają, że ludzkie dzieci rodzą się o 3 miesiące za wcześnie i potrzebują szczególnej opieki, aby dojrzeć poza łonem matki. 40 tygodni ciąży jest czasem, który jest kompromisem pomiędzy dojrzałością płodu i jego gotowością do życia poza łonem matki, a jego rozmiarami. Gdyby dzieci pozostawały w łonie matek dłużej, ich obwód głowy byłby zbyt duży, aby matka mogła je urodzić siłami natury. Przez to po narodzinach ludzki noworodek jest skrajnie niesamodzielny. Dziecko w łonie matki funkcjonuje w idealnym dobrostanie, wszystkie potrzeby, wszystkie jego układy i narządy są regulowane przez organizm matki. Te trzy miesiące po narodzinach to okres adaptacyjny, w którym organizm dziecka uczy się funkcjonować osobno. Jedną z rzeczy, do których niemowlę jest przyzwyczajone jest uczucie kołysania, bliskość mamy i dźwięk bicia jej serca. Noszenie w chuście przypomina mu ten stan. Na dalszym etapie rozwoju, noszenie w chuście sprzyja rozwojowi społecznemu dziecka, stymuluje jego zmysł równowagi, ma korzystny wpływ na rozwój stawów biodrowych, uspokaja, wycisza i ułatwia walkę z kolką niemowlęcą.

Czytaj więcej na temat:

5 największych mitów na temat płaczu niemowlęcia

Dla taty: 5 sposobów na nawiązanie więzi z niemowlęciem

Noszenie dziecka w chuście - jak zacząć?

Jak zacząć nosić dziecko w chuście? Najlepiej skontaktować się z doradcą noszenia dzieci. Takie osoby przeszły specjalne kursy i znają nie tylko odpowiednie wiązania, ale także są przeszkolone w zakresie fizjologii i potrzeb dziecka oraz bardzo dobrze orientują się, gdzie najlepiej i najkorzystniej kupić chustę. Pomogą również w jej doborze: ważna jest długość, rodzaj przędzy i splot. Doradca noszenia w chustach nie tylko przeszkoli rodziców w zakresie wiązania, ale wskaże wartościowe źródła informacji i autoryzowane filmy czy broszury. Większość doradców dojeżdża na konsultacje do rodziny do domu, aby nauka wiązania odbywała się w warunkach maksymalnie komfortowych. Można też trafić na warsztat nauki wiązania w chustach, w którym udział weźmie większa grupa rodziców.

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Chusty tkane

Chusty tkane mogą być wykonane z bawełny lub bawełny z różnymi domieszkami: lnu, jedwabiu, wełny. Powinny być tkane splotem skośno-krzyżowym lub żakardowym. Te rodzaje splotów gwarantują dobre właściwości nośne chusty. Chusty tkane dzielimy na:

  • chusty kółkowe (na jednym końcu mają podwójne kółko, które pozwala na szybką obsługę chusty, jednak ponieważ taka chusta obciąża noszącego asymetrycznie,przeznaczona jest do krótkiego noszenia)
  • chusty długie (długość chusty zależy od gabarytów noszącego oraz wiązań, z jakich będzie korzystać)

Chusty elastyczne

Obecnie odchodzi się od chust elastycznych, które w założeniu miały być prostsze w wiązaniu, ale doradcy noszenia twierdzą, że elastyczny materiał sprężynuje, obciąża noszącego, a z czasem pozycja dziecka zawiązanego w chustę elastyczną zmienia się na niekorzystną. Chustę elastyczną zawiązuje się na sobie, a w gotowe wiązanie wkłada się dziecko, dlatego czasem chustę taką poleca się rodzicom, którzy z powodu jakichś schorzeń lub ograniczeń ruchowych nie mogą sobie poradzić z dociąganiem chusty tkanej.

Jak nosić dziecko w chuście?

Dziecko w chuście nosimy tylko w pionie, ale warto wiedzieć, że dziecko w chuście nie siedzi. Jego ciało ułożone jest w podobnej pozycji, jakby leżało na brzuchu. Jego miednica jest lekko podwinięta, nogi zgięte w kolanach i przyciągnięte do brzucha, ustawione nie szerzej niż na szerokość bioder. Dzięki takiej pozycji ciężka głowa niemowlaka nie obciąża osi kręgosłupa. Chustę mocno się dociąga, więc przejmuje ona ciężar dziecka i dobrze zabezpiecza pozycję. Jednocześnie chusta jest przewiewna, więc noszenie jest komfortowe.

 

Czytaj również:

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście

Komentarze
Dodaj komentarz
14-8-2015
Ocena:
fajny artykuł, ja nosiłam syna przez jakies pół roku, ale miło to wspominam.