Data publikacji:

Nocne moczenie

Autor: Tamara Rosłoń

Zdrowe i prawidłowo rozwijające się dziecko, to prawdziwy powód do radości i dumy dla jego rodziców. Z tego też względu, starają się oni za wszelką cenę, zapewnić mu właściwe warunki do rozwoju i wzrastania. Nie zawsze jednak ich starania przynoszą pozytywne efekty.

 

nocne moczenie

 

Przykładem tego typu problemu, może być moczenie nocne, często wyśmiewane i błędnie odczytywane jako celowe działanie dziecka lub „coś” co minie z wiekiem. Nieleczone i zignorowane może mieć jednak bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Kiedy mówimy o moczeniu nocnym?

Tak zwany problem mokrego łóżka, określany jest w terminologii medycznej, jako moczenie nocne lub też moczenie mimowolne. Polega ono na bezwiednym, powtarzającym się oddawaniu moczu w nocy u dzieci od 4/5-ego roku życia. Przypadłość ta, charakteryzuje się brakiem kontroli nad momentem oddawania moczu w nocy przez dziecko, które umiejętność tą już dawno opanowało. Mogą jej towarzyszyć następujące objawy: moczenie w czasie dnia, bóle brzuszka, ból w czasie oddawania moczu, bardzo częste oddawanie moczu, podwyższona temperatura, biegunka. Moczenie u dzieci , częściej pojawia się i dotyczy chłopców, niż dziewczynek.

 

Przyczyny nocnego moczenia

Przyczyny moczenia u dzieci, można podzielić na kilka głównych kategorii. Są to:

  • Przyczyny genetyczne;
  • Zaburzenia, wady, choroby układu moczowego np.: zaburzenia pracy nerek, infekcje dróg moczowych, niewłaściwa budowa układu moczowego;
  • Zaburzenia psychogenne czyli takie, które dotyczą bezpośrednio środowiska społecznego i wychowawczego dziecka. Nocne moczenie jest wówczas traktowane, jako objaw nerwicy lub też przejaw stanu przeżyć dziecka.

 

Moczenie – jak leczyć i przeciwdziałać

W momencie gdy rodzice zauważą u swojej pociechy tego typu problem, powinni jak najszybciej udać się po fachową poradę do pediatry. Ten z pewnością, zleci podstawowe badania, które pozwolą dokładniej określić przyczyny tej przypadłości oraz dobrać właściwy sposób leczenia. Najczęściej stosowane i wymieniane metody leczenia moczenia u dzieci to:

  • psychoterapia (włącza się do niej także pozostałych członków rodziny);
  • farmakologia;
  • trening kontroli nad oddawaniem moczu;
  • terapia behawioralna (wybudzanie o stałych porach w nocy i prowadzenie do łazienki, prowadzenie „nocnego kalendarza”, w którym zaznacza się suche i mokre noce).

Najlepsze efekty przynosi połączenie wszystkich tych metod. Dodatkowo rodzice mogą posiłkować się, specjalnymi pieluchomajtkami dla przedszkolaków lub na wszelki wypadek zaopatrzyć się w nieprzemakalne (podgumowane) prześcieradła.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Hallgerd All right reserved


Autor

chusteczki

Jakie chusteczki dla noworodka? Ranking chusteczek dla noworodków

2023-03-07
Choć pielęgnacja pupy noworodka czy niemowlęcia wydaje się być niewielkim wyzwaniem, może przysporzyć rodzicom pewnych trudności. Jednym z częstszych pytań, które sobie zadają, jest to o najlepsze chusteczki do oczyszczania skóry. Sprawdź, jakie chusteczki dla noworodka warto wybrać, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Na końcu tekstu znajdziesz również ranking najlepszych produktów, stworzony na podstawie współpracy z magazynem Ceneo.
kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2023-03-02
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.
Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci

Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci – czy działają?

2023-03-01
Obgryzanie paznokci i skórek to problem, który u swoich pociech zauważa bardzo wielu rodziców. Czasem kłopotliwy nawyk utrzymuje się u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto wiedzieć, że onychofagia jest często symptomem poważniejszych problemów, dlatego popularne domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci nie zawsze wystarczą, by się z nią uporać.
Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Jak ubrać dziecko na jesienny spacer? - Dzidziusiowo.pl

2022-09-08
Jesienią pogoda bywa zmienna i niejeden rodzic głowi się, w co ubrać dziecko na jesienny spacer. Czy dziecko nie zmarznie? Czy się nie przegrzeje? Chcemy równie...
jak ubrać dziecko w marcu

Jak ubierać dziecko wiosną? Na cebulkę!

2020-03-30
Sezon przesilenia zimowego to okres, który nastręcza rodzicom problemów z ubieraniem maluchów przed wyjściem na zewnątrz. Jak ubrać dziecko w marcu, aby nie prz...
nauka mycia rąk dzieci

Naucz dziecko myć ręce – to najlepsza profilaktyka chorób

2020-02-20
Najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmn...
karta dużej rodziny dla kogo

Karta Dużej Rodziny - korzyści, zniżki, jak ją zdobyć

2020-01-08
Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także ...