Nauka rysunku

Data:

Rysując dziecko nie tylko tworzy swoje dzieło. Poznaje kolory i kształty oraz rozwija zdolności manualne i pamięć wzrokową.  Co więcej rysowanie to dobre ćwiczenie koncentracji i skupienia oraz wspaniała okazja do rozwijania wyobraźni małego człowieka.

 

rysunek-kredki-rysowanie

 

Dziecięce rysunki – początki

Mniej więcej w 18. miesiącu życia dziecko potrafi wodzić kredką po papierze. Kredkę trzyma na przemian w prawej lub lewej piąstce, a jego rysunki nic nie przedstawiają. Jedynym celem rysującego malucha jest pokrycie kolorem całego papieru. Do najczęstszych wzorów rysowanych przez dwulatka należą: długie zygzaki, krótkie kreski oraz spirale, okręgi i zawijasy.

 

Rysunki dwulatka

Po drugich urodzinach u rysującego szkraba zachodzi duża zmiana. Dziecko konsekwentnie próbuje narysować domy, zwierzęta i znane mu przedmioty. W tym wieku dziecięca wyobraźnia jest niezwykle mocno rozbudowana dlatego maluch może wielokrotnie zmieniać swoją koncepcję. 

Rysunki dwu, trzylatka coraz bardziej przypominają konkretne kształty. Z plątaniny wzorów zaczynają się wyłaniać linie, trójkąty, kółka i krzyżyki. Maluchy w tym wieku najczęściej rysują ludzi i domy. Z czasem rysunki stają się coraz bardziej precyzyjne i szczegółowe, a ćwiczenie koncentracji przez rysunek zajmuje coraz więcej czasu. Bardzo często kolorowe dzieła powstają w prezencie dla rodziców.

Dwulatkowie najbardziej lubią rysować grubymi, świecowymi kredkami (zwłaszcza w ciemnych kolorach) po dużych arkuszach papieru. Trzylatkowie najchętniej malują ludziki (kółko i cztery kreski), z czasem z coraz większą liczbą szczegółów. A gdy jego rysunek powiesicie w widocznym miejscu, maluch będzie zachwycony. 

 

Kredki, papier i wygodne krzesełko

Jeśli Wasze dziecko lubi rysować, zapewnijcie mu kredki w żywych kolorach, duży karton albo papier na rolce, wygodne krzesełko i stolik. A jeśli już powstanie jakieś dziecięce arcydzieło chwalcie artystę ze wszystkich sił. Bowiem nic nie mobilizuje do działania tak jak słowo uznania. 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Anton Grozdikov All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
26-11-2014
Ocena:
fajne akcesoria do rozwijania umiejętności rysowania u dzieciaczków znalazłam w sklepie Kabum także gdyby ktoś mia ochotę to ja polecam