Data publikacji:

Co zrobić kiedy dziecko nie chce spać?

Autor: Ulanka

Problemy z pójściem spać są dosyć częste u najmłodszych i wcale nie muszą być związane ze stanem zdrowia naszego dziecka. O tym, co zrobić, gdy problem z zasypianiem dotyczy najmłodszych dzieci, przeczytasz w artykule. A jak poradzić sobie z kłopotami w zasypianiu u starszaków? Czasami wystarczy krytycznie przyjrzeć się wieczornym rytuałom naszych pociech.

 

 

Mówimy o potrzebach

Kilkuletnie dzieci najczęściej umieją już dobrze wyrazić swoje potrzeby. Kiedy są głodne lub coś je boli, po prostu mówią o tym rodzicom. A to oznacza, że przyczyną kłopotów ze snem przedszkolaka najprawdopodobniej nie jest bolący brzuszek. Zatem zanim pomyślicie o wizycie u specjalisty, warto przyjrzeć się codziennym nawykom panującym w domu, a także zwrócić uwagę na to, jak wygląda wieczór dziecka. Może jest coś co skutecznie odciąga je od zasypiania, albo powoduje, że jest niepotrzebnie pobudzone?

 

Pod koniec dnia – zwolnij!

Pod koniec dnia jako rodzic powinieneś zadbać przede wszystkim o to, by Twoje dziecko się uspokoiło i wyciszyło – zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Zastanów się więc, co maluch robi przed snem i jakie treści do niego docierają tuż przed pójściem do łóżka:

  • Przyjrzyj się co dziecko ogląda w telewizji. Obecnie oferta programów dla dzieci zdecydowanie różni się od bajek z „naszych czasów”. Fabuła i bohaterowie dzisiejszych bajek potrafią niekiedy przerazić nawet starszych widzów. Kiedy więc następnym razem Twoje dziecko będzie oglądało bajkę, usiądź z nim i przekonaj się, czy aby na pewno jest ona odpowiednia dla jego wieku i wrażliwości.
  • Jakie książki wybieracie na dobranoc. Warto zastanowić się także nad książkami, które czytasz dziecku przed snem. Bajka na dobranoc ma dziecko wyciszyć i przygotować do snu, a nie każda historia realizuje ten warunek. Na przykład Baśnie Braci Grimm, mimo niezaprzeczalnie dużej wartość merytorycznej, raczej będą pobudzać dziecko do myślenia niż zachęcać do spania. Zwróć też uwagę na to w jaki sposób czytasz bajkę wieczorem.
  • Wieczorem zrezygnujcie z zabaw ruchowych. Postaraj się też przygotować organizm dziecka do snu. Wieczorem niewskazane są wszelkie szalone, ruchowe zabawy. Wojna na poduszki? Świetnie! Ale przełóżcie ją na rano.

 

Ile snu potrzebują starszaki?

Starszaki potrzebują zdecydowanie mniej snu, niż niemowlęta – z wiekiem zapotrzebowanie na tę czynność maleje. Dlatego w miarę, jak dziecko dorasta, warto skracać mu popołudniowe drzemki, a w końcu – wyeliminować je całkowicie. Dokładnie z tego samego powodu, rano można zacząć budzić dziecko wcześniej. Pamiętaj, że ważna jest konsekwencja - jeśli jednego dnia budzisz dziecko o ósmej, następnego nie pozwalaj mu spać do dziesiątej.

 

 

Co jeszcze ułatwi zasypianie?

Zdarza się, że maluszek boi się ciemności i wymyślonych – ale dla niego wciąż przerażających – rzeczy (może to wina wspomnianych nieodpowiednich bajek?). Ty oczywiście nie możesz czuwać przy nim przez całą noc, ale spróbuj „zatrudnić” zastępstwo:

  • ulubiony pluszak z pewnością doskonale sprawdzi się jako obrońca przed potworami! ;)
  • zadbaj również o to, by w pokoju dziecka znalazła się lampka z delikatnym, przytłumionym światłem, które uchroni go przed całkowitą ciemnością, ale jednocześnie pozwoli zasnąć.
  • możesz też zostawić uchylone drzwi, żeby maluch był spokojny o to, że w razie czego może Cię zawołać.

Pamiętaj też o tym, żeby porządnie wywietrzyć pokój dziecka – duszne pomieszczenie nie sprzyja zdrowemu zasypianiu. Żeby zachęcić malucha do spania, możesz też zawrzeć z nim pewną umowę: dajesz mu buziaka na dobranoc, a później co 10 minut sprawdzasz, czy już śpi. Zakład, że będzie spał? :)

 

Przeczytaj również:

6 sposobów na ułożenie dziecka do snu >>>

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

chusteczki

Jakie chusteczki dla noworodka? Ranking chusteczek dla noworodków

2021-08-29
Choć pielęgnacja pupy noworodka czy niemowlęcia wydaje się być niewielkim wyzwaniem, może przysporzyć rodzicom pewnych trudności. Jednym z częstszych pytań, które sobie zadają, jest to o najlepsze chusteczki do oczyszczania skóry. Sprawdź, jakie chusteczki dla noworodka warto wybrać, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Na końcu tekstu znajdziesz również ranking najlepszych produktów, stworzony na podstawie współpracy z magazynem Ceneo.
jak ubrać dziecko w marcu

Jak ubierać dziecko wiosną? Na cebulkę!

2020-03-30
Sezon przesilenia zimowego to okres, który nastręcza rodzicom problemów z ubieraniem maluchów przed wyjściem na zewnątrz. Jak ubrać dziecko w marcu, aby nie prz...
nauka mycia rąk dzieci

Naucz dziecko myć ręce – to najlepsza profilaktyka chorób

2020-02-20
Najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmn...
karta dużej rodziny dla kogo

Karta Dużej Rodziny - korzyści, zniżki, jak ją zdobyć

2020-01-08
Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także ...
skórka

Dlaczego nie warto odcinać dzieciom skórek od chleba i miksować jedzenia

2019-04-30
Od kilku lat coraz większą popularność zdobywa BLW -- metoda wprowadzania stałych pokarmów niemowlętom polegająca m.in. na podawaniu jedzenia w kawałkach, zamia...
krem z filtrem dla niemowląt i dzieci

Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci - jak wybrać? - Dzidziusiowo.pl

2018-06-05
Filtry mineralne, brak parabenów i wodoodporność - to cechy dobrego preparatu przeciwsłonecznego dla dzieci...
Wybierz idealne buty na wiosnę.

Buty na wiosnę

2018-02-23
Na półkach skelpowych piętrzą się przepiękne wiosenne buciki. Sandałki, pantofelki, trzewiczki, adidasy. Wszystkie kolorowe i chwytające za serce. Na co zwrócić...