Data publikacji:

Prawo pacjenta do wglądu w dokumentację

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Prowadzona przez szpital dokumentacja medyczna stanowi jedno z instytucjonalnych praw i gwarancji. Jest ona bowiem nierozłącznie związana z jakością i bezpieczeństwem świadczeń oferowanych przez zakłady opieki zdrowotnej. Pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta mają prawo dostępu do dokumentacji na swój wniosek, przy czym nie jest konieczne podawanie celu/przyczyny takiego wniosku.

 

lekarz_dokumentacja_recepta_wizyta-550

 

Rodzaje dokumentacji medycznej

Dokumentacja medyczna dzieli się na indywidualną, odnoszącą się do poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń medycznych zakładu oraz zbiorczą, odnoszącą się do ogółu pacjentów, korzystających ze świadczeń zakładu (prowadzona jest w formie ksiąg, rejestrów, formularzy lub kartotek).

Z kolei dokumentacja indywidualna dzieli się na dokumentację zewnętrzną (przeznaczoną dla pacjentów - są to np. różnego rodzaju skierowania na badania) i wewnętrzną (przeznaczoną na potrzeby zakładu, np. historia choroby). Prawo dostępu do dokumentacji medycznej odnosi się zarówno do dokumentacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej. A więc, zakład opieki zdrowotnej na każdy wniosek pacjenta ma również obowiązek udostępnić jego indywidualną dokumentację wewnętrzną. Przy czym koszty wykonania kopii ponosi pacjent.

 

Jakie przepisy prawa mówią o prawie do wglądu w dokumentację?

  • Art. 26 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nakłada na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych obowiązek udostępnienia dokumentacji pacjentowi (jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta) na jego wniosek.
  • O prawie do wglądu w dokumentację medyczną stanowią również art. 20 ust. 6 ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz art. 41 ust. 3 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
  • Szczegółowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej oraz jej udostępniania w zakładach opieki zdrowotnej określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania.

 

Przeczytaj koniecznie: Prawa rodziców - noworodek w szpitalu, Poród w szpitalu - prawa rodzącej kobiety.

 

Zdjęcie: Fotolia by © endostock

Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
500 plus wniosek

Jak dostać 500+ na pierwsze dziecko? Terminy, dokumenty, ważne informacje

2019-05-29
Jak dostać 500+ na pierwsze dziecko? Podpowiadamy kiedy i jakie dokumenty trzeba wypełnić. 500+ można obecnie dostać na każde dziecko do 18 roku życia....
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...