Informacja o poszerzeniu programu 500+ krążyła po Polsce już od początku roku. Ostatecznie 16 maja dociekania stały się faktem – prezydent podpisał nowelizację ustawy, więc rodzice dostaną 500+ na pierwsze dziecko, a nie, jak do tej pory, tylko na drugie i kolejne. Naturalnie natychmiast namnożyły się pytania: kto może otrzymać pieniądze? Co z kryterium dochodowym? I jak złożyć wniosek? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje wraz z przydatnymi wskazówkami.
Do tej pory świadczenie w kwocie 500 złotych rodzice otrzymywali na drugie oraz każde kolejne dziecko. Uzyskanie pieniędzy na pierwszą pociechę także było możliwe, ale tylko warunkiem, że miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekraczał 800 złotych netto (lub 1200 zł w przypadku niepełnosprawności jednego z dzieci).
Dzięki poszerzeniu programu znika kryterium dochodowe, a świadczeniem objęte są wszystkie dzieci do 18-go roku życia – pierwsze, drugie, trzecie i każde kolejne w danej rodzinie. Pozostaje zatem tylko wyjaśnić, jak dostać 500+ na pierwsze dziecko.
Wniosek o 500+ na pierwsze dziecko można składać na 4 sposoby:
W zależności od miejsca zamieszkania, może być to MOPS albo GOPS. Wniosek można pobrać bezpośrednio w urzędzie.
Należy wejść na stronę, założyć konto (jeśli go nie posiadamy) i zalogować się. Logowanie odbywa się poprzez użycie bezpiecznego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. Ten ostatni można uzyskać bez wychodzenia z domu – tylko za pomocą bankowości internetowej. Po zalogowaniu się na stronie należy wybrać zakładkę „złóż wniosek o świadczenie elektroniczne” i wybrać spośród listy dostępnych wniosków, albo kliknąć w „program rodzina 500+”.
To najprostsza metoda – wystarczy wejść na stronę internetową banku, a następnie kliknąć w „moje finanse”, „oferta lub wnioski” lub inny link prowadzący do wniosku.
To kolejny sposób, aby dostać 500+ na pierwsze dziecko Wniosek należy złożyć na koncie PUE ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że i w tym przypadku należy skorzystać z podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. Ten ostatni można uzyskać poprzez bankowość elektroniczną, o ile oczywiście bank zawarł wcześniej porozumienie z ZUS.
Terminy składania wniosków są w tym przypadku bardzo istotne, bo to od nich zależy, czy dostaniemy świadczenie z wyrównaniem – spóźnialskich czeka „kara” w postaci utraty zaległego 500+.
A zatem: wnioski elektroniczne można składać już od 1 lipca, z kolei te papierowe – od 1 sierpnia. Ostateczny termin składania dokumentów to 30 września. Osoby, które przypilnują dat i złożą wniosek właśnie między lipcem a wrześniem, otrzymają wyrównanie świadczenia, liczone od 1 lipca. Jeśli jednak ktoś złoży wniosek po 30 września, wyrównanie liczy się tylko od miesiąca złożenia dokumentu – świadczenie za poprzednie miesiące przepada.
Poniżej znajdziesz konkretne terminy składania wniosków oraz wypłat 500+ na pierwsze dziecko:
Rozszerzenie programu o 500+ na pierwsze dziecko w każdej rodzinie będzie kosztowało budżet państwa 11 mld złotych rocznie. To oznacza, że cały program to koszt 31 miliardów złotych na rok. Zostanie nim objęte 6 milionów 800 tysięcy dzieci.
Psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka dziesiątek artykułów ułatwiających Czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje i współpracuje z gabinetami w całej Polsce. Prywatnie szczęśliwa żona i mama.