Data publikacji:

Jak dostać 500+ na pierwsze dziecko? Terminy, dokumenty, ważne informacje

Autor: Karolina Wojtaś

Informacja o poszerzeniu programu 500+ krążyła po Polsce już od początku roku. Ostatecznie 16 maja dociekania stały się faktem – prezydent podpisał nowelizację ustawy, więc rodzice dostaną 500+ na pierwsze dziecko, a nie, jak do tej pory, tylko na drugie i kolejne. Naturalnie natychmiast namnożyły się pytania: kto może otrzymać pieniądze? Co z kryterium dochodowym? I jak złożyć wniosek? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje wraz z przydatnymi wskazówkami.

 

500 plus wniosek

 

Program 500+: jak było, a jak jest?

Do tej pory świadczenie w kwocie 500 złotych rodzice otrzymywali na drugie oraz każde kolejne dziecko. Uzyskanie pieniędzy na pierwszą pociechę także było możliwe, ale tylko warunkiem, że miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekraczał 800 złotych netto (lub 1200 zł w przypadku niepełnosprawności jednego z dzieci).

Dzięki poszerzeniu programu znika kryterium dochodowe, a świadczeniem objęte są wszystkie dzieci do 18-go roku życia – pierwsze, drugie, trzecie i każde kolejne w danej rodzinie. Pozostaje zatem tylko wyjaśnić, jak dostać 500+ na pierwsze dziecko.

500+ na pierwsze dziecko: wniosek

Wniosek o 500+ na pierwsze dziecko można składać na 4 sposoby:

  1. W placówce pomocy społecznej

W zależności od miejsca zamieszkania, może być to MOPS albo GOPS. Wniosek można pobrać bezpośrednio w urzędzie.

  1. Przez stronę empatia.mrpips.gov.pl

Należy wejść na stronę, założyć konto (jeśli go nie posiadamy) i zalogować się. Logowanie odbywa się poprzez użycie bezpiecznego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. Ten ostatni można uzyskać bez wychodzenia z domu – tylko za pomocą bankowości internetowej. Po zalogowaniu się na stronie należy wybrać zakładkę „złóż wniosek o świadczenie elektroniczne” i wybrać spośród listy dostępnych wniosków, albo kliknąć w „program rodzina 500+”.

  1. Przez stronę internetową banku.

To najprostsza metoda – wystarczy wejść na stronę internetową banku, a następnie kliknąć w „moje finanse”, „oferta lub wnioski” lub inny link prowadzący do wniosku.

  1. Poprzez konto PUE ZUS

To kolejny sposób, aby dostać  500+ na pierwsze dziecko Wniosek należy złożyć na koncie PUE ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że i w tym przypadku należy skorzystać z podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. Ten ostatni można uzyskać poprzez bankowość elektroniczną, o ile oczywiście bank zawarł wcześniej porozumienie z ZUS.

500+ na pierwsze dziecko – terminy

Terminy składania wniosków są w tym przypadku bardzo istotne, bo to od nich zależy, czy dostaniemy świadczenie z wyrównaniem – spóźnialskich czeka „kara” w postaci utraty zaległego 500+.

A zatem: wnioski elektroniczne można składać już od 1 lipca, z kolei te papierowe – od 1 sierpnia. Ostateczny termin składania dokumentów to 30 września. Osoby, które przypilnują dat i złożą wniosek właśnie między lipcem a wrześniem, otrzymają wyrównanie świadczenia, liczone od 1 lipca. Jeśli jednak ktoś złoży wniosek po 30 września, wyrównanie liczy się tylko od miesiąca złożenia dokumentu – świadczenie za poprzednie miesiące przepada.

Poniżej znajdziesz konkretne terminy składania wniosków oraz wypłat 500+ na pierwsze dziecko:

  • Wniosek złożony 1.07.2019 do 31.08.2019: wypłata świadczenia do 31 października 2019. Wyrównanie od 1 lipca.

 

  • Wniosek złożony od 1.09.2019 do 30.09.2019: wypłata świadczenia do 30 listopada 2019. Wyrównanie od 1 lipca.

 

  • Wniosek złożony od 1.10.2019 do 31.10.2019: wypłata świadczenia do 31 grudnia 2019. Wyrównanie od października.

 

  • Wniosek złożony od 1.11.2019 do 30.11.2019: wypłata świadczenia do 31 stycznia 2019. Wyrównanie od listopada.

500+ na pierwsze dziecko – ile to kosztuje?

Rozszerzenie programu o 500+ na pierwsze dziecko w każdej rodzinie będzie kosztowało budżet państwa 11 mld złotych rocznie. To oznacza, że cały program to koszt 31 miliardów złotych na rok. Zostanie nim objęte 6 milionów 800 tysięcy dzieci.

 

 


Autor

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka dziesiątek artykułów ułatwiających Czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje i współpracuje z gabinetami w całej Polsce. Prywatnie szczęśliwa żona i mama.

Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje z dzieckiem, należy mieć

Paszport dla maluszka - Dzidziusiowo.pl

2016-06-27
Jeśli planujesz urlop z dzieckiem za granicami kraju nie zostawiaj wizyty w Biurze Paszportowym na ostatnią chwilę. Formalności związane z wydaniem paszportu w ...