Data publikacji:

Pierwszy miesiąc w przedszkolu [felieton]

Autor: Serwis Dzidziusiowo

"Tatusiu, a kiedy znów pójdę do przedszkola?" - pada pytanie i trudno się nie uśmiechnąć. A to przecież tylko dwa dni weekendu i jeden wolny poniedziałek. Więc wyjaśniam z uśmiechem, że jeszcze dzisiaj, jutro i potem we wtorek pojedziemy do przedszkola.

 

Pierwszy miesiąc w przedszkolu

 

Szymon bardzo lubi chodzić do przedszkola. Uczęszcza już drugi rok - a ja nawet nie wiem, kiedy minął ten czas. Ale gdy sięgnę pamięcią do początków przedszkola, też trudno się nie uśmiechnąć. Bo pamiętam dobrze, że nasz syn od samego początku szczerze polubił przedszkole. Być może dlatego, że dla niego przedszkole rozpoczęło się dwa tygodnie później?

Po połowie wakacji, w sierpniu dwa lata temu, Szymon dostał zapalenia stawu biodrowego - wylądował więc w szpitalu na prawie dwa tygodnie, unieruchomiony, a ja wraz z Mamą Sz. na zmianę u niego dyżurowaliśmy. Pod koniec wakacji, dosłownie w ostatnim tygodniu sierpnia, został zwolniony do domu. I wtedy podjęliśmy decyzję, by przez pierwsze dwa tygodnie września został jeszcze u Teściów. Baliśmy się, że gdy pójdzie do przedszkola, będzie od razu biegał i skakał na równi z innymi dzieciakami, a to niosło przecież ryzyko nawrotu choroby - jego bioderko było jeszcze wtedy mocno osłabione.

 

Początki w przedszkolu nie zawsze bywają trudne

I muszę przyznać, że ten pierwszy miesiąc był bardzo udany, zarówno dla nas jak i dla niego. Szymon trafił do grupy fajnych trzylatków, wśród których szybko znalazł swoich najlepszych kolegów do zabawy. Również wychowawczynie jego grupy okazały się bardzo dobrymi i sympatycznymi paniami, które Szymon polubił.

Tym bardziej cieszyło nas, że Szymon pozytywnie przyjął przedszkole również dlatego, że - z uwagi na nasze godziny pracy - przebywał w przedszkolu niestety cały dzień, pełne osiem godzin. Jednak nigdy tak naprawdę - i mam na myśli zarówno pierwszy, jak i już teraz drugi rok - Szymon nie buntował się przed pójściem do przedszkola. Po prostu wie, że my idziemy do pracy, a on właśnie do przedszkola i jest to dla niego coś normalnego, zwyczajnego. Potem jest wspólny powrót do domu i reszta dnia spędzona razem.

 

Szymon – odważny przedszkolak

Z czego jeszcze wynika to, że Szymon nigdy, nawet na samym początku, nie bał się zostawać w przedszkolu? Myślę, że miała na to wpływ opieka Teściów nad nim wcześniej. Odkąd Szymon skończył pół roku, codziennie woziliśmy go właśnie do Teściów, również na cały dzień. Szymon więc już wtedy nauczył się, że rano po prostu wychodzi się z domu. I potem przestawienie się z jeżdżenia do dziadków na jeżdżenie do przedszkola było o wiele łatwiejsze.

Teraz, gdy nasze dziecko ma cztery lata i chodzi do przedszkola już drugi rok, czasami sobie przypominam, jak to było na początku. Biegło się "jak na skrzydłach" do przedszkola po swoje dziecko zaraz po zakończeniu pracy, a potem szukało wzrokiem wśród wszystkich prac wiszących na przedszkolnej gazetce tej jednej, najważniejszej. I zawsze te same pytania: "jak było? Co robiliście? Czy byłeś grzeczny?". Pani przedszkolanka z uśmiechem kiwała głową, na znak że wszystko w porządku, a Szymon z wielkim uśmiechem wybiegał z sali i pokazywał, która praca była jego autorstwa.

Za dwa lata czeka nas kolejny etap - szkoła podstawowa. I pewnie nie unikniemy obaw i strachu o to, jak Szymon sobie poradzi, jak odnajdzie się w nowym środowisku i w nowych warunkach. Ale mamy nadzieję, że - tak, jak było z przedszkolem - również ze szkołą Szymon nie będzie miał problemów.

 

Zdjęcie: Fotolia

Komentarze
30-07-2015
Ocena:
u nas poszło gładko :) zaprowadziłam córkę do Puchatka i już pierwszego dnia mała zlapala dobry kontakt z jedną z opiekunek i nie bała się zostać :) chwała za takie nauczycielki!
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...