Przemoc w szkole - jak sobie z nią poradzić?

Data:

Niestety przemoc w szkole jest coraz częstszym zjawiskiem, które pojawia się już nie tylko w gimnazjach czy liceach, ale także w szkołach podstawowych. Rodzice skarżą się, że nauczyciele i dyrekcja szkoły zazwyczaj uciekają od problemu lub próbują go zbagatelizować. W większości przypadków nie są w stanie poradzić sobie z opanowaniem agresji jaka pojawia się wśród dzieci i młodzieży. Co zrobić, kiedy nasze dziecko zostanie ofiarą przemocy?

 

Przemoc w szkole

Zdjęcie: Pixabay.com

W jaki sposób objawia się przemoc?

Przemoc szkolna to nic innego jak wyładowanie złości i frustracji przyniesionych z domu przez dzieci. Problem pojawia się wtedy, gdy złość nie jest jedynym objawem słabego stanu emocjonalnego dziecka, ale prowokuje go do nagannych zachowań i uwalniania negatywnych emocji. Dziecko, które stosuje przemoc wobec innych, wykorzystuje swoją siłę, znęca się nad wybraną przez siebie ofiarą fizycznie lub psychicznie. Niezależnie od formy przemocy, każda z nich może być bardzo przykra, trudna i powodować niepokojące objawy u ofiary. 

 

Przemoc w Polsce

Według Polskich statystyk około 10 proc. uczniów systematycznie jest dręczonych fizycznie lub słownie. Najczęstszą formą przemocy jest dręczenie, które jest stosowane regularnie wobec ucznia lub uczennicy. Jest ono szczególnie niebezpiecznie, ponieważ długotrwałe dręczenie może zostawić trwały ślad w psychice ofiary. W polskich szkołach ofiarami przemocy zostają przede wszystkim chłopcy, którzy zazwyczaj doświadczają więcej różnych rodzajów agresji. Media alarmują, że gimnazja są pod względem przemocy najgorszym typem szkół. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości, przemoc szkolna dotyka głównie uczniów szkół podstawowych, problem w mniejszej skali występuje w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

 

Skutki przemocy

Prześladowanie może dosięgnąć każdego ucznia, niezależnie od tego jak wygląda, jak się uczy, jakie ma umiejętności intelektualne czy fizyczne. Uczniowie mogą wyglądać lub zachowywać się tak, że inni im dokuczają, a to wcale nie jest ich wina. Ofiary przemocy mogą silnie przeżywać to co  wokół nich się dzieje. Często towarzyszą im negatywne emocje takie jak lęk, wstyd, rozpacz oraz smutek. Długotrwałe znęcanie się nad ofiarą może spowodować u niej problemy natury fizycznej i psychicznej. Pierwsze niepokojące objawy, które mogą się pojawić to: wymioty, silne bóle głowy, apatia, brak pewności siebie czy izolowanie się od innych.

 

Gdzie szukać przemocy?

Jak dobrze zareagować na przemoc w szkole? Jakie są jej formy? Gdzie szukać pomocy? Tego wszystkiego dowiecie się z poniżej infografiki:

 

Przemoc w szkole

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.