Data publikacji:

Przemoc w szkole - jak sobie z nią poradzić?

Autor: Magdalena Szewczyk

Niestety przemoc w szkole jest coraz częstszym zjawiskiem, które pojawia się już nie tylko w gimnazjach czy liceach, ale także w szkołach podstawowych. Rodzice skarżą się, że nauczyciele i dyrekcja szkoły zazwyczaj uciekają od problemu lub próbują go zbagatelizować. W większości przypadków nie są w stanie poradzić sobie z opanowaniem agresji jaka pojawia się wśród dzieci i młodzieży. Co zrobić, kiedy nasze dziecko zostanie ofiarą przemocy?

 

Przemoc w szkole

Zdjęcie: Pixabay.com

W jaki sposób objawia się przemoc?

Przemoc szkolna to nic innego jak wyładowanie złości i frustracji przyniesionych z domu przez dzieci. Problem pojawia się wtedy, gdy złość nie jest jedynym objawem słabego stanu emocjonalnego dziecka, ale prowokuje go do nagannych zachowań i uwalniania negatywnych emocji. Dziecko, które stosuje przemoc wobec innych, wykorzystuje swoją siłę, znęca się nad wybraną przez siebie ofiarą fizycznie lub psychicznie. Niezależnie od formy przemocy, każda z nich może być bardzo przykra, trudna i powodować niepokojące objawy u ofiary. 

 

Przemoc w Polsce

Według Polskich statystyk około 10 proc. uczniów systematycznie jest dręczonych fizycznie lub słownie. Najczęstszą formą przemocy jest dręczenie, które jest stosowane regularnie wobec ucznia lub uczennicy. Jest ono szczególnie niebezpiecznie, ponieważ długotrwałe dręczenie może zostawić trwały ślad w psychice ofiary. W polskich szkołach ofiarami przemocy zostają przede wszystkim chłopcy, którzy zazwyczaj doświadczają więcej różnych rodzajów agresji. Media alarmują, że gimnazja są pod względem przemocy najgorszym typem szkół. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości, przemoc szkolna dotyka głównie uczniów szkół podstawowych, problem w mniejszej skali występuje w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

 

Skutki przemocy

Prześladowanie może dosięgnąć każdego ucznia, niezależnie od tego jak wygląda, jak się uczy, jakie ma umiejętności intelektualne czy fizyczne. Uczniowie mogą wyglądać lub zachowywać się tak, że inni im dokuczają, a to wcale nie jest ich wina. Ofiary przemocy mogą silnie przeżywać to co  wokół nich się dzieje. Często towarzyszą im negatywne emocje takie jak lęk, wstyd, rozpacz oraz smutek. Długotrwałe znęcanie się nad ofiarą może spowodować u niej problemy natury fizycznej i psychicznej. Pierwsze niepokojące objawy, które mogą się pojawić to: wymioty, silne bóle głowy, apatia, brak pewności siebie czy izolowanie się od innych.

 

Gdzie szukać przemocy?

Jak dobrze zareagować na przemoc w szkole? Jakie są jej formy? Gdzie szukać pomocy? Tego wszystkiego dowiecie się z poniżej infografiki:

 

Przemoc w szkole


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...