Data publikacji:

Tata czyta bajkę

Autor: Marek Pisarczyk

Ciekawy, zabawny, kolorowy, pełen przygód i wielobarwnych postaci – oto świat z bajki. Któż z nas nie chłonął interesujących opowieści z pogranicza magii i czarodziejskich wydarzeń? Na samą myśl o ulubionym bohaterze i emocjach, które towarzyszyły lekturze ulubionej książki, mocniej bije nam serce. Gdy stajemy się tatusiami – mamy sposobność doświadczyć ponownie tamtych przeżyć, wystarczy czytać bajki naszym pociechom.

tata-czyta-ksiazka-dziecko-550x350

 

Rola - narrator

Kiedy nasza pociecha jest jeszcze nieświadomym maluszkiem to, co czytamy nie ma dla niej większego znaczenia. Ważne będzie nie to co, ale jak czytamy. Sami wybieramy zatem pozycję, którą chcemy przeczytać (może to być nawet najnowszy „Przegląd Sportowy” ale również pasjonująca bajka). Niezależnie od tego co wybierzemy, czytanie na głos daje nam możliwość sprawdzenia się w roli narratora i oswojenia ze sobą w tej funkcji (dla wielu będzie to szok, bowiem pierwszy raz usłyszą siebie). Przez najbliższe lata będziemy doskonalić swój warsztat lektorski. Sami stajemy się również aktorami a naszemu maleńkiemu widzowi różnymi barwami głosu przekazujemy emocje. Całym sobą starajmy się pokazać dziecku, jak waleczni są wojownicy, o których właśnie czytamy, jak niespodziewane przygody spotykają bohatera, bądź jak niewiele brakuje naszej piłkarskiej reprezentacji by osiągnąć szczyt formy.

 

Czytanie - uczy

Gdy dziecko będzie starsze, samo zadecyduje jaką bajkę chce usłyszeć. Nie niecierpliw się, gdy przyjdzie Tobie czytać po raz setny to samo opowiadanie - zapewniam Cię, że przyjdzie moment gdy i dziecku się ono znudzi.

Pamiętaj, że czytając również wychowujesz i rozwijasz swoje dziecko: wzbogacasz jego zasób słów, uczysz mówienia pełnymi zdaniami, ćwiczysz jego pamięć, zdolność koncentracji, rozwijasz wyobraźnię oraz zwiększasz szanse na to, że Twoja pociecha w przyszłości sama chętnie będzie sięgać po książki. Dlatego warto zadbać o to, by czytanie bajki było codziennym rytuałem, niekoniecznie jedynie wieczornym.

 

 Zdjęcie: Fotolia fot. by © BlueOrange Studio


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.