Data publikacji:

Tata czyta bajkę

Autor: Marek Pisarczyk

Ciekawy, zabawny, kolorowy, pełen przygód i wielobarwnych postaci – oto świat z bajki. Któż z nas nie chłonął interesujących opowieści z pogranicza magii i czarodziejskich wydarzeń? Na samą myśl o ulubionym bohaterze i emocjach, które towarzyszyły lekturze ulubionej książki, mocniej bije nam serce. Gdy stajemy się tatusiami – mamy sposobność doświadczyć ponownie tamtych przeżyć, wystarczy czytać bajki naszym pociechom.

tata-czyta-ksiazka-dziecko-550x350

 

Rola - narrator

Kiedy nasza pociecha jest jeszcze nieświadomym maluszkiem to, co czytamy nie ma dla niej większego znaczenia. Ważne będzie nie to co, ale jak czytamy. Sami wybieramy zatem pozycję, którą chcemy przeczytać (może to być nawet najnowszy „Przegląd Sportowy” ale również pasjonująca bajka). Niezależnie od tego co wybierzemy, czytanie na głos daje nam możliwość sprawdzenia się w roli narratora i oswojenia ze sobą w tej funkcji (dla wielu będzie to szok, bowiem pierwszy raz usłyszą siebie). Przez najbliższe lata będziemy doskonalić swój warsztat lektorski. Sami stajemy się również aktorami a naszemu maleńkiemu widzowi różnymi barwami głosu przekazujemy emocje. Całym sobą starajmy się pokazać dziecku, jak waleczni są wojownicy, o których właśnie czytamy, jak niespodziewane przygody spotykają bohatera, bądź jak niewiele brakuje naszej piłkarskiej reprezentacji by osiągnąć szczyt formy.

 

Czytanie - uczy

Gdy dziecko będzie starsze, samo zadecyduje jaką bajkę chce usłyszeć. Nie niecierpliw się, gdy przyjdzie Tobie czytać po raz setny to samo opowiadanie - zapewniam Cię, że przyjdzie moment gdy i dziecku się ono znudzi.

Pamiętaj, że czytając również wychowujesz i rozwijasz swoje dziecko: wzbogacasz jego zasób słów, uczysz mówienia pełnymi zdaniami, ćwiczysz jego pamięć, zdolność koncentracji, rozwijasz wyobraźnię oraz zwiększasz szanse na to, że Twoja pociecha w przyszłości sama chętnie będzie sięgać po książki. Dlatego warto zadbać o to, by czytanie bajki było codziennym rytuałem, niekoniecznie jedynie wieczornym.

 

 Zdjęcie: Fotolia fot. by © BlueOrange Studio


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...