Data publikacji:

Z niegrzecznym dzieckiem warto rozmawiać

Autor: Marek Pisarczyk

Mówi się czasami, że sposobów na „niegrzeczne dzieci” jest tyle, ile jest dzieci. Moim zdaniem nawet więcej – tyle, ilu jest rodziców czy opiekunów. Nie ma bowiem na świecie dwóch takich samych relacji dziecko – rodzic i nie ma jednej uniwersalnej metody.

sposoby-na-niegrzeczne-dzieci-550x350


Nasze mamy i babcie znały uniwersalną metodę na wychowanie dziecka - klaps, pasek, linijka lub cokolwiek było akurat pod ręką. Uważano, że dzieci trzeba trzymać krótko i z dużą dyscypliną. Dziś czasy się zmieniły. Dziecko stało się partnerem traktowanym z szacunkiem, a rodzice musieli szukać innych sposobów na ujarzmienie tego żywiołu. Jakich? Ja chciałbym pokazać Ci swój sposób, na radzenie sobie z dziećmi, ujmijmy to, wymagającymi większej cierpliwości, a mianowicie sztukę rozmowy i negocjacji.


Dlaczego warto negocjować z niegrzecznym dzieckiem?

 

Jedną z podstawowych cech charakteryzujących postęp ludzkości i cywilizacji w ogóle jest rozwój dyplomacji, czyli sztuki negocjacji. O ile dawniej wszelkie poważniejsze spory rozwiązywano przy pomocy maczugi (później szabli czy pistoletu), o tyle z biegiem lat czas pokoju pomiędzy wojnami ulegał wydłużeniu. Towarzyszył temu rozwój dyplomatycznych dróg rozwiązywania konfliktów – czyli takich, które bez użycia siły i „prawa mocniejszego” zapewniały dojście zwaśnionych stron do porozumienia. Dlaczegóż więc w dziedzinie wychowania mielibyśmy obstawać przy - z całą pewnością mało cywilizowanym - „prawie mocniejszego”? Jeśli dojdziecie do porozumienia, koniecznie spiszcie lub powtórzcie ustalone warunki. Będzie to swoisty kontrakt, którego przestrzegania wszyscy będą pilnować

 

Dziecko jako partner

Spróbuj podejść do dziecka jak do partnera biznesowego czy strony w sądzie. Ono przecież też ma swoje argumenty, swoje dziecięce racje i interesy, których czasem bardzo nieudolnie i desperacko broni. Zdobądź się na tyle cierpliwości, aby przeprowadzić z nim poważną rozmowę, postaraj się je przekonać swoimi argumentami, wykaż i uzasadnij jego błędy. Rób to jednak z całym poszanowaniem jego godności i nietykalności.
 

Klapsom mówimy nie

A co do wspomnianego na początku klapsa? Wyobraź sobie, że podczas pertraktacji Twój wspólnik traci cierpliwość i ... z całych sił daje Ci klapsa. Czy w przyszłości (gdy już wróciłby ze szpitala, do którego musiał się po Twojej „ripoście” udać) podejmowałbyś z nim jakąkolwiek dyskusję? Bywa i tak, że klaps nie jest siłowym „argumentem”, lecz jest po prostu wyrazem bezsilności wobec dziecka i własnych złych emocji. Ale to już temat na osobny artykuł.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © AGphotographer


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Moje dziecko na szczęscie jest spokojne. Ale czasami też wymaga sporej cierpliwości. Najważniejsza jest chyba rozmowa i wytłumaczenie pewnych rzeczy na spokojnie. Nerwowość rodzica tylko pogorszy sytuacje.
pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.