We trójkę w łóżku - czy spać z dzieckiem?

Data:

Młodzi rodzice stają przed niemałym dylematem, spać z dzieckiem czy nie spać? Z jednej strony słyszymy, że spanie we trójkę jest błędem i od pierwszych dni trzeba niemowlę przyzwyczajać do własnego łóżeczka, inni specjaliści natomiast przekonują, że nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie - wychowanie dziecka tego wymaga. W decyzji, czy spać z maleństwem, czy od pierwszego dnia mieć przygotowane łóżko dla dziecka, pomoże wam nasze zestawienie!

 

we-trojke-w-lozku-550x350

 

Zalety spania z dzieckiem w jednym łóżku

Dla rodziców spanie we trójkę w jednym łóżku to przede wszystkim wygoda - nie trzeba kilka razy w nocy wstawać do płaczącego niemowlaka, tylko karmi się go prawie "przez sen". Wszyscy dzięki temu są bardziej wyspani i szczęśliwsi. Zwiększa to także poczucie bezpieczeństwa maleństwa, które, budząc się w nocy, od razu widzi rodzicielkę przy sobie. Wielu specjalistów jest zdania, że nic tak nie buduje więzi między dzieckiem a rodzicami. Co więcej, spanie w sterylnym łóżku dla dziecka nie hartuje tak, jak spędzenie nocy z rodzicami, w naturalnym środowisku. Jeśli decydujemy się na spanie z maluchem nie możemy jednak przegapić momentu, w którym dziecko powinno przenieść się do własnego pokoiku. Powinien nastąpić albo wraz z końcem karmienia piersią, albo gdy niemowlę jest już w stanie przespać noc bez ciągłego budzenia - rodzice nie muszą już wstawać kilka razy do pociechy, więc spanie osobno przestaje być męczące.

 

Wady spania z dzieckiem w jednym łóżku

Spanie z dzieckiem przede wszystkim ogranicza bliskość między rodzicami, często zdarza się, że ojcowie przenoszą się na kanapę w salonie. Gdy maleństwo śpi pomiędzy dwojgiem ludzi trudno o intymność. Z drugiej strony niektórzy uważają, że taka pozycja może być niebezpieczna dla niemowlęcia. Dotyczy to rodziców, którzy mają niespokojny sen - mogą przez przypadek uderzyć maleństwo. Może to rodzić kolejny kłopot - będziemy tak uważać, że nie będziemy w stanie głęboko zasnąć. Śpiąc lekkim snem, budząc się na każdy ruch maleństwa, możemy zapomnieć o wypoczynku.

 

Kiedy nie spać z dzieckiem w jednym łóżku?

Decyzja czy spać z dzieckiem należy do rodziców, jednak jest kilka sytuacji, w których spanie z maluchem jest zabronione. Nie można brać niemowlęcia do łóżka, gdy rodzice pili alkohol, zażyli leki nasenne, mają dużą nadwagę lub są chorzy.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.