Asertywność – jak powiedzieć dziecku nie?

Data:

Bycie autorytetem dla dziecka w dzisiejszych czasach, w których króluje "bezstresowe wychowanie" nie jest zadaniem łatwym. Jednak żeby maluch czuł do nas szacunek, trzeba między innymi nauczyć się mu odmawiać. Będzie to miało pozytywny skutek zarówno dla nas, jak i dla dziecka.

 

asertywnosc-550x350

 

Dlaczego mówienie "nie" jest ważne?

Jeśli będziemy na wszystko się zgadzać, malec szybko wejdzie nam na głowę. Niestety to, co w teorii jest oczywiste, ciężko wykonać w praktyce, jak np. widzimy maślane oczy ukochanego szkraba proszące o kupienie batonika czy zabawki. Musimy jednak być ponad tym, ponieważ takie zachowanie ma o wiele groźniejsze, długofalowe skutki. Wychowanie dziecka w przekonaniu, że wszystko przychodzi łatwo i bez wysiłku, jest dla niego szkodliwe. Gdy dorośnie, życie szybko to zweryfikuje i będzie to z pewnością dla niego bolesne. Przyzwyczajanie go od małego, że nie może dostać wszystkiego, na co ma ochotę, pozwoli mu się odnaleźć w późniejszych życiowych sytuacjach. Łatwiej będzie radził sobie z rzeczywistością - w ten sposób kształcimy w nim silny charakter.

 

Jak skutecznie mówić dziecku "nie"?

Jednak, żeby nasze "nie" miało pożądany skutek, musi być wypowiadane właściwie. Musimy nauczyć się asertywności, czyli odmawiać dziecku tak, żeby rozumiało naszą decyzję i nie miało do nas żalu. Starajmy się odmawiać nie używając słowa "nie". Na przykład jeśli dziecko pyta, czy może wyjść na dwór, zamiast "nie możesz teraz wyjść na dwór", powiedzmy mu "możesz iść na dwór, jeśli najpierw odrobisz lekcje" albo "możesz iść na dwór po obiedzie". Poza tym pamiętajmy, żeby zawsze uzasadnić wybór, np. "nie wchodź na stołek, bo zrobisz sobie krzywdę" albo "nie jedz więcej czekolady, bo będzie cię bolał brzuszek". Warto także podać alternatywę, bo dziecko może czuć się zagubione słysząc prosty zakaz. Np. "nie odbijaj piłki, bo tatę boli głowa" uzupełnij "po obiedzie pójdziemy na plac zabaw i wtedy będziesz mógł bawić się piłką".

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © AGphotographer

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.