Mama, tata, dziecko i przyjaciel, którego nie ma

Data:

Czasem rodzice przedszkolaków martwią się, bo nagle ich dzieci zaczynają rozmawiać z kimś, kogo nie ma. Opowiadają też o tym, co ten ktoś zrobił i czasem dopiero po dłuższym czasie do rodziców dociera, że nie chodzi o żadne znajome, czy poznane w przedszkolu dziecko, lecz o wymyślonego przyjaciela.

 

wymyslony-przyjaciel-550x350

 

Twór bogatej wyobraźni

Tymczasem zjawisko to wcale nie jest rzadkie, związany z tym jest rozwój emocjonalny dziecka. Kilkulatki mają bardzo bogatą wyobraźnię, a przy tym nie do końca widzą różnicę między tym, co prawdziwe, a tym co wymyślone. Dzięki swojej fantazji dzieci wcielają się w różne role, podczas zabawy udają, że gotują obiad czy gaszą pożar. Ta umiejętność ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka, które poprzez zabawę uczy się radzić sobie w różnych sytuacjach, wypróbowywać różne warianty zachowań. Dla dziecka różnica między herbatą „na niby” i wymyślonym kumplem nie istnieje, dlatego z taką samą radością zaserwuje rodzicom fantazyjną kanapkę, której nie ma, jak i będzie grać z wymyślonym przez siebie rówieśnikiem. Ani jedno, ani drugie zachowanie nie powinno budzić obaw rodziców, bo dziecko w ten sposób:

  • rozwija się emocjonalnie i psychicznie,
  • rozwija pamięć,
  • doskonali umiejętność empatycznego widzenia świata,
  • ćwiczy zachowania w różnych sytuacjach społecznych,
  • nazywa i wyraża uczucia,
  • doskonali mowę i precyzyjne wypowiadanie się,
  • radzi sobie ze swoimi obawami i lękami,
  • myśli twórczo, a to cenna umiejętność.

 

Zwalczać, zaakceptować czy ignorować?

Jak ma się jednak zachowywać rodzic w stosunku do „wymyślonej” postaci? Przede wszystkim należy poniechać przekonywania dziecka, że to fikcja. Nie wolno też ośmieszać, wyśmiewać (także opowiadając o tym rodzinie i znajomym). To zrani dziecko i podważy jego wiarę w siebie. Najlepszym sposobem jest zaakceptowanie „obecności” towarzysza dziecka. Wychowanie pociechy wcale nie ucierpi na tym, że rodzic pokaże iż to co ważne dla dziecka, ważne jest też dla innych, kochających go osób. Spokojna akceptacja, bez wyolbrzymiania, ale i ignorowania, sprawi, że wymyślony przyjaciel zniknie lub zostanie zastąpiony realnym dzieckiem.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alexander Semenov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.