Data publikacji:

Mama, tata, dziecko i przyjaciel, którego nie ma

Autor: Joanna Górnisiewicz

Czasem rodzice przedszkolaków martwią się, bo nagle ich dzieci zaczynają rozmawiać z kimś, kogo nie ma. Opowiadają też o tym, co ten ktoś zrobił i czasem dopiero po dłuższym czasie do rodziców dociera, że nie chodzi o żadne znajome, czy poznane w przedszkolu dziecko, lecz o wymyślonego przyjaciela.

 

wymyslony-przyjaciel-550x350

 

Twór bogatej wyobraźni

Tymczasem zjawisko to wcale nie jest rzadkie, związany z tym jest rozwój emocjonalny dziecka. Kilkulatki mają bardzo bogatą wyobraźnię, a przy tym nie do końca widzą różnicę między tym, co prawdziwe, a tym co wymyślone. Dzięki swojej fantazji dzieci wcielają się w różne role, podczas zabawy udają, że gotują obiad czy gaszą pożar. Ta umiejętność ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka, które poprzez zabawę uczy się radzić sobie w różnych sytuacjach, wypróbowywać różne warianty zachowań. Dla dziecka różnica między herbatą „na niby” i wymyślonym kumplem nie istnieje, dlatego z taką samą radością zaserwuje rodzicom fantazyjną kanapkę, której nie ma, jak i będzie grać z wymyślonym przez siebie rówieśnikiem. Ani jedno, ani drugie zachowanie nie powinno budzić obaw rodziców, bo dziecko w ten sposób:

  • rozwija się emocjonalnie i psychicznie,
  • rozwija pamięć,
  • doskonali umiejętność empatycznego widzenia świata,
  • ćwiczy zachowania w różnych sytuacjach społecznych,
  • nazywa i wyraża uczucia,
  • doskonali mowę i precyzyjne wypowiadanie się,
  • radzi sobie ze swoimi obawami i lękami,
  • myśli twórczo, a to cenna umiejętność.

 

Zwalczać, zaakceptować czy ignorować?

Jak ma się jednak zachowywać rodzic w stosunku do „wymyślonej” postaci? Przede wszystkim należy poniechać przekonywania dziecka, że to fikcja. Nie wolno też ośmieszać, wyśmiewać (także opowiadając o tym rodzinie i znajomym). To zrani dziecko i podważy jego wiarę w siebie. Najlepszym sposobem jest zaakceptowanie „obecności” towarzysza dziecka. Wychowanie pociechy wcale nie ucierpi na tym, że rodzic pokaże iż to co ważne dla dziecka, ważne jest też dla innych, kochających go osób. Spokojna akceptacja, bez wyolbrzymiania, ale i ignorowania, sprawi, że wymyślony przyjaciel zniknie lub zostanie zastąpiony realnym dzieckiem.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alexander Semenov


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).