Data publikacji:

Kiedy kobieta staje się mamą? Portrety polskich mam cz. III [wywiad]

Autor: Magdalena Szewczyk

Mama zawsze kojarzy nam się z domem, ciepłem i bezgraniczną miłością. To kobieta, która daje coś niepowtarzalnego - nowe życie, ofiarowując je swojemu dziecku. Czy wiedząc, że jest w ciąży wyobraża sobie jak to nowe życie będzie wyglądało i do kogo będzie podobne?

 

portrety-polskich-mam-ciaza-tata-usg

 

Przeczytaj część pierwszą wywiadu: Co kobieta daje swojemu dziecku?

Przeczytaj część drugą wywiadu: Partnerstwo czy małżeństwo?

Przeczytaj część czwartą wywiadu: O wychowaniu dziecka

 

Będzie podobne do mnie…

Większości mam po porodzie zazwyczaj rzednie mina. Rodzice, teściowie, znajomi i przyjaciele odwiedzający świeżo upieczoną mamę w szpitalu mówią…„Kochanie, ależ maleństwo jest podobne do taty!” To zjawisko potwierdzono antropologicznie – noworodek musiał być podobny do taty aby ten nie mógł się go wyprzeć.

 

Logo Dzidziusiowo

 

- Oczywiście, zastanawiałam się jakie będzie miało włosy, jaki kolor oczu, czy będzie ładne. Gdy dowiedziałam się, że będzie dziewczynka, wyobraźnia poszła w ruch. Już widziałam jak będę ją ubierać – oczywiście w sukieneczki, jak będę ją czesać, jak będziemy sobie rozmawiać o wszystkim. Ale raczej zawsze wyobrażałam sobie moje dziecko jako 3-5 latka. Nie wiem dlaczego? – Asia uśmiecha się ciepło.

 

Beacie w planowaniu, jaki będzie „jej człowieczek” pomagała znajoma: - Mam koleżankę, która narysowała mi, gdy byłam w ciąży, mojego syna (w połowie ciąży dowiedziałam się, że to na 99% chłopak). Na obrazku zobaczyłam małą szkaradę, wszystkie nieciekawe cechy charakterystyczne (odstające uszy męża, mój garbaty nos etc.), które koleżanka jeszcze bardziej podkreśliła. Śmiałam się do rozpuku, ale ani przez chwilę nie przeszło mi na myśl, że taki właśnie będzie naprawdę. Chciałam chłopca i nosiłam chłopca. Cała ciąża była ok, bez żadnych powikłań. Dlatego tak bardzo się cieszyłam i tak daleka byłam od myśli, jaki on będzie i co się stanie po porodzie...

 

- Moje plany były ogromne! Jak moje dziecko będzie wyglądać, jakie będzie miało pokoik, jak je ubierać… Oj masę! – Oliwia wie co mówi. Mając chłopca i dziewczynkę dwa razy, na nowo przeżywała macierzyństwo i różnice związane z innymi płciami dzieci.

 

Pierwszy kopniak – będę mamą!

Kiedy przychodzi czas, gdy na teście pojawiają się dwie kreseczki – planowane czy też nie, wyczekiwane czy z zaskoczenia, jest to ogromne przeżycie dla przyszłej mamy. Nagle zdajemy sobie sprawę, że wydarzyło się coś wielkiego – rośnie w nas nowe życie.

 

Logo Dzidziusiowo

 

- Hmm, ciężko znaleźć jedną rzecz. To chyba raczej był proces, złożony z małych gestów i wydarzeń. Tak jakbym tego macierzyństwa musiała się nauczyć, przejść z opcji jestem ja i tylko ja, na opcję moje dziecko i ja, a później ja i moje dziecko. Oczywiście mówimy o pierwszym dziecku. - Asia potwierdza teorię, że druga ciąża była łatwiejsza…: - Za drugim razem było już zupełnie inaczej. Szlaki przetarte, wszystko znane, po prostu czysta radość macierzyństwa.

 

Beata przyznaje, że dla niej ciąża i sygnały od syna z brzucha były takie nie do końca realne: - Pierwszy sygnał był po tym jak Jaśka zobaczyłam. Po raz pierwszy w życiu miałam w rękach coś/kogoś co należało do mnie w 100% i co zawdzięczało życie m.in. dzięki mnie! Niesamowite uczucie! Dać komuś życie!

 

Oliwia też uważa, że dopiero po porodzie jej dziecko tak naprawdę do niej przemówiło: - Pierwszy sygnał mojego dziecka… Gdy urodziłam Tomka i położyli mi go na piersi, nie uśmiechnął się, nie zapłakał tylko pokazał mi wskazujący palec! Jakby chciał powiedzieć do Matki – po co mnie urodziłaś, tam w brzuchu było mi dobrze, a teraz mi zimno! Chce z powrotem! Dzisiaj się z tego śmieje, ale to mi zostało w pamięci, ten jego malutki paluszek…

 

Pamiętacie jak wyobrażałyście sobie swoje nienarodzone dziecko? Chciałyście chłopca czy dziewczynkę? A może widziałyście buzię dziecka na USG 3D? Pierwszy kopniak, pierwszy dotyk, pierwszy uśmiech … to niezapomniane przeżycia. Zachęcamy do pisania Waszych wspomnień – może macie podobne przemyślenia jak nasze bohaterki?

 

Wywiad z Asią, Beatą i Oliwią przeprowadziła Magdalena Cendrowska.

 

Przeczytaj część pierwszą wywiadu: Co kobieta daje swojemu dziecku?

Przeczytaj część drugą wywiadu: Partnerstwo czy małżeństwo?

Przeczytaj część czwartą wywiadu: O wychowaniu dziecka

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
30-12-2016
Ocena:
git
04-10-2016
Ocena:
Ja przez pierszy miesiąc po porodzie nie mogłam uwierzyć że jestem mamą, a wcale młodo nie rodziłam - 27 lat
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).