Książki dla dzieci - jak wybrać dobre bajki na dobranoc?

Data:

 „Chcę bajeczkę, poczytaj mi”. Ile razy my, rodzice, słyszymy taką prośbę od naszego dziecka, gdy po wieczornej kąpieli kładziemy je do łóżka? A może wieczorne czytanie książek to Wasz stały element każdego wieczoru? Tak, czy inaczej, zawsze w pewnym momencie stajemy przed wyborem, jaką książeczkę poczytać naszemu dziecku przed spaniem, a wcześniej – jaką kupić. Rynek książek dla dzieci jest przeogromny i warto wiedzieć, czym się kierować, gdy kupujemy książkę dla dziecka „na wieczór”.

 

Bajki, tata czyta dzieciom 

1. Po pierwsze – długość

Książeczka, jaką chcemy czytać przed snem, nie może być zbyt długa. Dziecko wieczorem jest zwykle zmęczone, my z kolei chcemy, by zasnęło dość szybko. Warto wcześniej samemu sprawdzić, ile czasu zajmie nam przeczytanie książki i ograniczyć się do pięciu, dziesięciu minut. Oczywiście, nie musimy kupować tylko książeczki, w której jest jedna, krótka bajka. Doskonałym rozwiązaniem będzie również książka podzielona na rozdziały, ale wtedy też warto zwrócić uwagę na to, ile zajmie przeczytanie jednego z nich i czy wszystkie są mniej więcej tej samej długości.

 

2. Po drugie – treść

Musimy zwrócić uwagę na to, o czym czytamy dziecku. W końcu wieczorna bajka ma wyciszać, a więc nie powinna mieć wartkiej akcji, zaskakujących zwrotów wydarzeń itd. Na przykład małe, sympatyczne zwierzątko, które wraca wieczorem do domku, spotykając po drodze przyjaciół, to całkiem niezły pomysł na wieczorną bajkę. Ale jeśli przeczytamy naszemu dziecku bajkę, w której główny bohater musi przed czymś uciekać, albo jeśli przydarza mu się coś złego, to ryzykujemy, że zamiast wyciszyć dziecko, nadmiernie je pobudzimy i nasza pociecha nie zaśnie zbyt łatwo.

 

 

3. Po trzecie – ilustracje

Czy książeczka, jaką kupujemy z myślą o dobranocnym czytaniu powinna mieć ilustracje? Moim zdaniem jak najmniej. Gdy w tekście będą ilustracje, nasz maluch, chcąc je obejrzeć, będzie co chwilę podnosił głowę z poduszki, zerkał na obrazki, a do tego oczywiście odrywał się od zasypiania. Warto również na to zwrócić uwagę. Jeżeli książeczka będzie miała obrazek na przykład tylko na okładce, albo tylko przed każdym z rozdziałów, możemy pokazać dziecku, o czym będzie słuchało, a następnie usiąść gdzieś z boku i zapalić małą lampkę tylko dla nas.

 

I po czwarte, za to chyba najważniejsze – warto czasem po prostu zapytać o wybór czytanki samo dziecko. Często jest tak, że maluch ma od dawna swoją ulubioną książeczkę, którą lubi oglądać lub słuchać – albo akurat ma ochotę na konkretną historię. Tak, czy inaczej wieczorna czytanka może być świetnym sposobem na usypianie dziecka – trzeba tylko pamiętać o tym, by dobrze dobrać książeczkę. Wtedy takie pięć czy dziesięć minut bardzo pomoże nam w usypianiu dziecka i zapewnienia mu spokojnej nocy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © BlueOrange Studio

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
17-2-2020
Ocena:
W moim domu również każdego wieczoru pada pytanie o to czy dzisiaj czytamy, odpowiedź jest jedna: oczywiście, że tak, tylko na co masz ochotę. Tu w odpowiedzi mojej córeczki pada zawsze jeden i ten sam tytuł. Szkoda, bo książeczek na półce mamy sporo, jednak ciężko jest ja zainteresować innymi pozycjami. Ostatnio rewolucją była książka dla dzieci Kto mieszka za meblami. Może z uwagi na taki etap, zainteresowanie różnymi zjawiskami, delikatny strach spowodowany wyobraźnia, a książeczka ciekawa- z ilustracjami, fajną historią z morałem oraz kolorowanką. Pozdrawiam.
5-6-2017
Ocena:
Książki to jedne z lepszych prezentów dla dzieci moim zdaniem. Zdecydowanie wpływają na ich rozwój i późniejszą chęć sięgania po książki. Z mojej strony mogę polecić książkę dla trochę starszych - "Zatrzymać Dzień". Różni się znacznie od zwykłych książek. Po jej przeczytaniu człowiek czuje, że Świat jest o wiele lepszy niż się obecnie może wydawać. Naprawdę warto ją przeczytać!
Pozdrawiam,
Ania :-)