Data publikacji:

Książki dla dzieci - jak wybrać dobre bajki na dobranoc?

Autor: Tata Szymona

 „Chcę bajeczkę, poczytaj mi”. Ile razy my, rodzice, słyszymy taką prośbę od naszego dziecka, gdy po wieczornej kąpieli kładziemy je do łóżka? A może wieczorne czytanie książek to Wasz stały element każdego wieczoru? Tak, czy inaczej, zawsze w pewnym momencie stajemy przed wyborem, jaką książeczkę poczytać naszemu dziecku przed spaniem, a wcześniej – jaką kupić. Rynek książek dla dzieci jest przeogromny i warto wiedzieć, czym się kierować, gdy kupujemy książkę dla dziecka „na wieczór”.

 

Bajki, tata czyta dzieciom

1. Po pierwsze – długość

Książeczka, jaką chcemy czytać przed snem, nie może być zbyt długa. Dziecko wieczorem jest zwykle zmęczone, my z kolei chcemy, by zasnęło dość szybko. Warto wcześniej samemu sprawdzić, ile czasu zajmie nam przeczytanie książki i ograniczyć się do pięciu, dziesięciu minut. Oczywiście, nie musimy kupować tylko książeczki, w której jest jedna, krótka bajka. Doskonałym rozwiązaniem będzie również książka podzielona na rozdziały, ale wtedy też warto zwrócić uwagę na to, ile zajmie przeczytanie jednego z nich i czy wszystkie są mniej więcej tej samej długości.

 

2. Po drugie – treść

Musimy zwrócić uwagę na to, o czym czytamy dziecku. W końcu wieczorna bajka ma wyciszać, a więc nie powinna mieć wartkiej akcji, zaskakujących zwrotów wydarzeń itd. Na przykład małe, sympatyczne zwierzątko, które wraca wieczorem do domku, spotykając po drodze przyjaciół, to całkiem niezły pomysł na wieczorną bajkę. Ale jeśli przeczytamy naszemu dziecku bajkę, w której główny bohater musi przed czymś uciekać, albo jeśli przydarza mu się coś złego, to ryzykujemy, że zamiast wyciszyć dziecko, nadmiernie je pobudzimy i nasza pociecha nie zaśnie zbyt łatwo.

 

 

3. Po trzecie – ilustracje

Czy książeczka, jaką kupujemy z myślą o dobranocnym czytaniu powinna mieć ilustracje? Moim zdaniem jak najmniej. Gdy w tekście będą ilustracje, nasz maluch, chcąc je obejrzeć, będzie co chwilę podnosił głowę z poduszki, zerkał na obrazki, a do tego oczywiście odrywał się od zasypiania. Warto również na to zwrócić uwagę. Jeżeli książeczka będzie miała obrazek na przykład tylko na okładce, albo tylko przed każdym z rozdziałów, możemy pokazać dziecku, o czym będzie słuchało, a następnie usiąść gdzieś z boku i zapalić małą lampkę tylko dla nas.

 

I po czwarte, za to chyba najważniejsze – warto czasem po prostu zapytać o wybór czytanki samo dziecko. Często jest tak, że maluch ma od dawna swoją ulubioną książeczkę, którą lubi oglądać lub słuchać – albo akurat ma ochotę na konkretną historię. Tak, czy inaczej wieczorna czytanka może być świetnym sposobem na usypianie dziecka – trzeba tylko pamiętać o tym, by dobrze dobrać książeczkę. Wtedy takie pięć czy dziesięć minut bardzo pomoże nam w usypianiu dziecka i zapewnienia mu spokojnej nocy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © BlueOrange Studio


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
17-02-2020
Ocena:
W moim domu również każdego wieczoru pada pytanie o to czy dzisiaj czytamy, odpowiedź jest jedna: oczywiście, że tak, tylko na co masz ochotę. Tu w odpowiedzi mojej córeczki pada zawsze jeden i ten sam tytuł. Szkoda, bo książeczek na półce mamy sporo, jednak ciężko jest ja zainteresować innymi pozycjami. Ostatnio rewolucją była książka dla dzieci Kto mieszka za meblami. Może z uwagi na taki etap, zainteresowanie różnymi zjawiskami, delikatny strach spowodowany wyobraźnia, a książeczka ciekawa- z ilustracjami, fajną historią z morałem oraz kolorowanką. Pozdrawiam.
05-06-2017
Ocena:
Książki to jedne z lepszych prezentów dla dzieci moim zdaniem. Zdecydowanie wpływają na ich rozwój i późniejszą chęć sięgania po książki. Z mojej strony mogę polecić książkę dla trochę starszych - "Zatrzymać Dzień". Różni się znacznie od zwykłych książek. Po jej przeczytaniu człowiek czuje, że Świat jest o wiele lepszy niż się obecnie może wydawać. Naprawdę warto ją przeczytać!Pozdrawiam,Ania :-)
chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...