Smartfony i tablety - szansa czy zagrożenie? [Felieton]

Data:

„Tato, chcę grę, włącz mi tablet” – słyszę od mojego synka, gdy ten podchodzi do mnie i przynosi w rękach wspomniane urządzenie. Patrzę na Szymona z ukosa i zastanawiam się, czy znów pozwolić mu na kilka kolejnych chwil zabawy, czy jednak uznać, że na dzisiaj już mu wystarczy i namówić na zabawę w jego pokoju? Nie da się ukryć, że smartfony i tablety są coraz bardziej ważne dla nas i coraz częściej po nie sięgamy. Ale czy małe dzieci również powinny z nich korzystać?

 Tablet dla dziecka

 

Pokolenie - elektronika

Nie ulega wątpliwości, że pokolenie naszych dzieci zdecydowanie jest już pokoleniem całkowicie „elektronicznym”. Szymon doskonale radzi sobie z zabawą na tablecie i oczywiście uwielbia tak spędzać czas, zarówno z prostymi grami, jak i aplikacjami na przykład do kolorowania lub układania puzzli. I pewnie gdyby nie nasza kontrola, chętnie spędzałby tak całe dnie. No właśnie – gdyby nie nasza kontrola. Tablet czy smarfon jest urządzeniem, które doskonale może pomóc naszemu dziecku w rozwoju lub nauce. Dzięki takiej zabawie maluch może w łatwy i przystępny, a co najważniejsze – atrakcyjny dla siebie sposób nauczyć się liter, cyfr, czy chociażby nazw kolorów. Albo po prostu trochę się pobawi w układanie puzzli, kolorowanie obrazków czy poćwiczy spostrzegawczość. Ale gdy dajemy dziecku taką zabawkę, musimy również pamiętać o tym, by kontrolować czas, jaki nasz syn lub córka spędzą z elektroniczną rozrywką. Taka zabawka jest przecież świetnym sposobem na zabawę w domu, gdy na przykład chcemy mieć kilka chwil dla siebie – chociażby bo to, by w weekendowe przedpołudnie spokojnie wypić kawę. Ale nie może też być tak, że dajemy dziecku elektroniczną zabawkę i „mamy spokój”, bo przy nieograniczonym czasie tablet albo smartfon jest tylko zagrożeniem.

 

Mobilna, przydatna zabawka

To wszystko dotyczy „elektronicznej” zabawy w domu. Ale tablety i smartfony mają jeszcze jedną, wspaniałą zaletę – po prostu można je wszędzie ze sobą zabrać. I od razu w tym momencie przypomina mi się pewna reklama jednego z komórkowych operatorów. W tej reklamie czteroosobowa rodzina podróżowała samochodem na wakacje. Tata-kierowca miał minę totalnie zmęczonego, dokładnie tak samo, jak siedząca obok niego mama, zaś z tyłu samochodu syn i córka szaleli z całych sił, w dodatku raz po raz przeszkadzając kierowcy. W pewnym momencie pędzący samochód minął billboard z reklamą i już kilka chwil później w aucie była zupełna cisza i spokój. Tak, dzieciaki siedzące z tyłu dostały właśnie po tablecie.

I to jest chyba największa zaleta takich urządzeń – ich mobilność. Sami mieliśmy całkiem niedawno okazję przekonać się, jak przydatny jest taki tablet w podróży. W trakcie weekendowego wyjazdu zrobiliśmy prawie sześćset kilometrów samochodem. Oczywiście, baliśmy się trochę reakcji Szymona na kilkugodzinne siedzenie w foteliku w czasie podróży, ale niepotrzebnie. Właśnie tablet nam pomógł, wystarczyło tylko wcześniej pamiętać o doinstalowaniu odpowiednich aplikacji i filmów dla Szymona. Przez każdą dłuższą wycieczką, a tym bardziej na przykład wakacyjnym wyjazdem warto o tym pamiętać – ot po prostu dla większego komfortu podróży.

Jak to jest więc z tymi tabletami? Szansa? Zagrożenie? Myślę, że oba po trochu. Jeżeli wykorzystamy tablety i smartfony z rozsądkiem, bardzo nam pomogą. Musimy jedynie pamiętać, by kontrolować to, co dziecko robi na takich urządzeniach, jakimi aplikacjami się bawi i jak długo. Przy takiej drobnej, rozsądnej kontroli będzie to świetna alternatywa dla klasycznych zabaw i gier. Myślę, że warto pamiętać o tym, że mamy taką „elektroniczną” alternatywę. A jak to jest z tym sprzętem u Was?

 

Zdjęcie: Pixabay

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
1-9-2015
Ocena:
Mogę polecić z czystym sumieniem, portal kinderfun.pl. Miejsce gdzie mamy szansę nauczyć nasze dzieci co w internecie można publikować a co lepiej nie. Miejsce gdzie rodzic ma pełną kontrolę nad tym co robi i z kim się kontaktuje jego dziecko – i wreszcie miejsce gdzie inspiruje się dzieci do zabawy poza komputerem oraz zachęca do prac ręcznych i aktywności fizycznych.
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki. Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.