Data publikacji:

Jak nie zgubić dziecka na plaży!

Autor: Magdalena Szewczyk

Lato i wakacje to duże wyzwanie dla rodziców. Trzeba zaplanować wyjazd, zrobić zakupy, spakować się. Obowiązkowo musimy zabrać dobry humor i nadzieję, że będzie piękna pogoda. Jednak jest też coś, o czym możemy pomyśleć wcześniej – ryzyku zagubienia dziecka. Wśród tłumu nawet chwila nieuwagi wystarczy, by dziecko zniknęło nam z oczu. Co zrobić, aby uniknąć tej nieprzyjemnej i stresującej sytuacji?

 

jak nie zgubić dziecka na plaży

 

Wystarczy chwila nieuwagi

Małe dzieci, ale także te starsze są ciekawe świata i pełne energii. Wystarczy moment, aby rodzice zajęci opalaniem nie zauważyli, że ich dziecko nagle znika. Rodziców ogarnia panika, a nasza pociecha na początku niezdająca sobie sprawy z sytuacji, po chwili zaczyna rozumieć, że się zgubiła, nie wie gdzie są jej rodzice i co ma zrobić. W tej trudnej sytuacji nie pomagają parawany, nota bene ustawione na wysokości oczu dziecka. Jak przygotować pociechę i nauczyć ją radzenia sobie w takich okolicznościach?

 

Naucz dziecko jak się nazywa

Warto sprawdzić czy nasze dziecko potrafi powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Już nawet dwulatek jest w stanie przyswoić podstawowe dane o sobie. Oczywiście najlepiej w czasie zabawy. Dziecko szybko się uczy, ale też szybko zapomina, dlatego należy przy każdej możliwej okazji, a już na pewno przed wyjazdem na wakacje - przypominać jakie to ważne. Starszą pociechę możemy także nauczyć numeru telefonu komórkowego do któregoś z rodziców.

 

Odpowiednio przygotuj ubranie

Pomimo tego, pod wpływem stresu nasze dziecko może zapomnieć jak się nazywa. Na wszelki wypadek dobrym rozwiązaniem jest „podpisanie” ubrania. Wystarczy imię dziecka i  numer telefonu do rodzica. Taką wizytówkę można wszyć (metki) lub przyprasować (naprasowanki)  np. do czapeczki, koszulki lub kostiumu kąpielowego.
Dużą pomocą w poszukiwaniu dziecka może okazać się sam sposób ubrania. Starajmy się wybierać charakterystyczne rzeczy lub do stroju dodawać specjalne, wyróżniający z tłumu,  element (np. odblask przyczepiony do czapeczki). Dzięki temu jeśli zgubimy dziecko w tłumie, łatwiej będzie je odszukać lub opisać w przypadku zgłoszenia sprawy na policję.

 

Umówiony punkt spotkań i służby mundurowe

Oczywiście najlepiej by było gdyby taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Niestety nie wszystkim rodzicom udaje się jej uniknąć. Na polskich plażach, jak podaje WOPR, dziennie gubi się około 20 dzieci. Dlatego powiedz dziecku i naucz z kim może rozmawiać, jeśli nie ma przy nim rodziców. Pokaż jak wygląda policjant, ratownik czy strażnik miejski. Najlepiej by było gdybyśmy wytłumaczyli naszemu maluchowi, że musi się nas pilnować i nie oddalać za daleko. Pomocna może okazać się także nauka orientacji w terenie lub umówienie konkretnego punktu spotkania. Wskaż dziecku, że wchodząc na plażę jest budka z lodami i gdyby się zgubiło, niech kieruje się w jej stronę i tam czeka.

 

 

Przydatne gadżety

Jeśli obawiamy się, że powyższe środki nie przyniosą skutku, dobrym pomysłem są gadżety. Pomogą nam one zlokalizować lub poinformować inne osoby, które znalazły dziecko, kto jest jego opiekunem. Warto pomyśleć o zakupie opaski-niezgubka, którą zakłada się na rączkę malucha. Na opasce zapisujemy podstawowe informacje takie jak: adres, imię i nazwisko oraz telefon do rodziców. Na rynku można znaleźć również opaskę elektroniczną, której odbiornik zaczyna piszczeć wtedy, kiedy dziecko oddali się na wyznaczoną odległość.

 

Na koniec pamiętajcie. Jeśli zdarzy Wam się taka sytuacja i dziecko zginie, po jego odnalezieniu nie krzyczmy na niego. Nie dokładajcie mu kolejnego stresu. Ucałuj je, przytul i powiedz jak bardzo się o niego martwiliście. Powiedz maluchowi, że go bardzo kochasz i pójdźcie razem na lody. Kiedy emocje opadną, porozmawiajcie o tym co się stało i spróbujcie ustalić z dzieckiem sposób, aby więcej taka sytuacja się nie powtórzyła.

 

Zdjęcie: pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).