Jak nie zgubić dziecka na plaży!

Data:

Lato i wakacje to duże wyzwanie dla rodziców. Trzeba zaplanować wyjazd, zrobić zakupy, spakować się. Obowiązkowo musimy zabrać dobry humor i nadzieję, że będzie piękna pogoda. Jednak jest też coś, o czym możemy pomyśleć wcześniej – ryzyku zagubienia dziecka. Wśród tłumu nawet chwila nieuwagi wystarczy, by dziecko zniknęło nam z oczu. Co zrobić, aby uniknąć tej nieprzyjemnej i stresującej sytuacji?

 

jak nie zgubić dziecka na plaży

 

Wystarczy chwila nieuwagi

Małe dzieci, ale także te starsze są ciekawe świata i pełne energii. Wystarczy moment, aby rodzice zajęci opalaniem nie zauważyli, że ich dziecko nagle znika. Rodziców ogarnia panika, a nasza pociecha na początku niezdająca sobie sprawy z sytuacji, po chwili zaczyna rozumieć, że się zgubiła, nie wie gdzie są jej rodzice i co ma zrobić. W tej trudnej sytuacji nie pomagają parawany, nota bene ustawione na wysokości oczu dziecka. Jak przygotować pociechę i nauczyć ją radzenia sobie w takich okolicznościach?

 

Naucz dziecko jak się nazywa

Warto sprawdzić czy nasze dziecko potrafi powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Już nawet dwulatek jest w stanie przyswoić podstawowe dane o sobie. Oczywiście najlepiej w czasie zabawy. Dziecko szybko się uczy, ale też szybko zapomina, dlatego należy przy każdej możliwej okazji, a już na pewno przed wyjazdem na wakacje - przypominać jakie to ważne. Starszą pociechę możemy także nauczyć numeru telefonu komórkowego do któregoś z rodziców.

 

Odpowiednio przygotuj ubranie

Pomimo tego, pod wpływem stresu nasze dziecko może zapomnieć jak się nazywa. Na wszelki wypadek dobrym rozwiązaniem jest „podpisanie” ubrania. Wystarczy imię dziecka i  numer telefonu do rodzica. Taką wizytówkę można wszyć (metki) lub przyprasować (naprasowanki)  np. do czapeczki, koszulki lub kostiumu kąpielowego.
Dużą pomocą w poszukiwaniu dziecka może okazać się sam sposób ubrania. Starajmy się wybierać charakterystyczne rzeczy lub do stroju dodawać specjalne, wyróżniający z tłumu,  element (np. odblask przyczepiony do czapeczki). Dzięki temu jeśli zgubimy dziecko w tłumie, łatwiej będzie je odszukać lub opisać w przypadku zgłoszenia sprawy na policję.

 

Umówiony punkt spotkań i służby mundurowe

Oczywiście najlepiej by było gdyby taka sytuacja nigdy nie miała miejsca. Niestety nie wszystkim rodzicom udaje się jej uniknąć. Na polskich plażach, jak podaje WOPR, dziennie gubi się około 20 dzieci. Dlatego powiedz dziecku i naucz z kim może rozmawiać, jeśli nie ma przy nim rodziców. Pokaż jak wygląda policjant, ratownik czy strażnik miejski. Najlepiej by było gdybyśmy wytłumaczyli naszemu maluchowi, że musi się nas pilnować i nie oddalać za daleko. Pomocna może okazać się także nauka orientacji w terenie lub umówienie konkretnego punktu spotkania. Wskaż dziecku, że wchodząc na plażę jest budka z lodami i gdyby się zgubiło, niech kieruje się w jej stronę i tam czeka.

 

 

Przydatne gadżety

Jeśli obawiamy się, że powyższe środki nie przyniosą skutku, dobrym pomysłem są gadżety. Pomogą nam one zlokalizować lub poinformować inne osoby, które znalazły dziecko, kto jest jego opiekunem. Warto pomyśleć o zakupie opaski-niezgubka, którą zakłada się na rączkę malucha. Na opasce zapisujemy podstawowe informacje takie jak: adres, imię i nazwisko oraz telefon do rodziców. Na rynku można znaleźć również opaskę elektroniczną, której odbiornik zaczyna piszczeć wtedy, kiedy dziecko oddali się na wyznaczoną odległość.

 

Na koniec pamiętajcie. Jeśli zdarzy Wam się taka sytuacja i dziecko zginie, po jego odnalezieniu nie krzyczmy na niego. Nie dokładajcie mu kolejnego stresu. Ucałuj je, przytul i powiedz jak bardzo się o niego martwiliście. Powiedz maluchowi, że go bardzo kochasz i pójdźcie razem na lody. Kiedy emocje opadną, porozmawiajcie o tym co się stało i spróbujcie ustalić z dzieckiem sposób, aby więcej taka sytuacja się nie powtórzyła.

 

Zdjęcie: pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.