Data publikacji:

Książka "Zgodne Rodzeństwo" - jak wspierać budowanie więzi [RECENZJA]

Autor: Patrycja Wrotek

Każdy kto wychowuje lub planuje wychowywać więcej niż jedno dziecko, niezależnie od tego jak wielkie ma w sobie pokłady cierpliwości, potrzebuje czasem wsparcia. Rozwrzeszczane dzieci, wiecznie obrażone, wyrywające sobie wszystko z rąk … Są takie chwile kiedy ręce nam opadają, a my zwyczajnie mamy DOŚĆ. W jaki sposób wspierać dzieci w ich rozwoju i pomagać im w rozwiązywaniu konfliktów? A może jesteśmy w stanie im zapobiec?

 

 

Pomocna może się okazać lektura „Zgodnego rodzeństwa”

Autorzy książki „Zgodne rodzeństwo”, Natalia Minge i Krzysztof Minge, przekonują, że takie chwile zdarzają się nam wszystkim, bowiem bycie rodzicem samo w sobie nie jest łatwe, a wychowywanie więcej niż jednego dziecka jest po prostu trudne. Do tego wszystkiego dochodzi zmęczenie, które wyolbrzymia każdą sytuację. Natalia i Krzysztof wiedzą o tym doskonale, nie tylko jako psychologowie, ale przede wszystkim z własnego doświadczenie – prywatnie są bowiem rodzicami trójki pociech.

 

Kłótnie, obrażanie się, wymuszanie, agresja wśród rodzeństwa …

Brzmi dla Was znajomo? Takie rzeczy są na porządku dziennym w większości polskich domów i nie oszukujmy się nie, wyeliminujemy ich całkowicie, z resztą nie zawsze kłótnie muszą oznaczać coś złego, o czym dowiemy się z książki.

"Osoby, które wchodzą w jawny konflikt, dążą tak naprawdę do porozumienia. Te zaś, które już się nie kłócą, zazwyczaj straciły nadzieję na porozumienie, zrezygnowały z chęci bycia rozumianym. Nie warto zatem za wszelką cenę unikać sytuacji konfliktowych ..."

Warto przyjrzeć się genezie takich zachowań i jeśli zdecydujemy się zareagować, zrobić to w mądry sposób. Mądry czyli taki, który nie generuje kolejnych problemów, jest dobry zarówno dla rodziców jak i ich dzieci. Mądry, czyli taki który nie tylko nakazuje, czy zakazuje ale uczy dzieci jak samodzielnie rozwiązywać konflikty, zwraca uwagę na emocje innych, rozbudza w rodzeństwie chęć współdziałania i wspierania się nawzajem.

 

Czy da się wychować zgodne rodzeństwo?

Już w najmłodszych latach naszych pociech rodzi się przyjaźń i głębokie przywiązanie między rodzeństwem. Ważną rolą w tym procesie odgrywamy my, rodzice. „Zgodne rodzeństw” w przystępny sposób mówi o tym jak wspierać nasze dzieciaki, jak pomóc im budować trwałe więzi i jednocześnie nie zwariować.

Dla wielu z nas szczególnie interesujące może okazać się spojrzenie autorów przez pryzmat świata dziecka, jego emocji, odczuć i reakcji. Niby wszystko to jest bardzo oczywiste, ale czasami musimy o tym przeczytać, aby sobie uświadomić jak jest to ważne, by nie popełniać błędów wychowawczych. Jednocześnie pocieszają, że każdy rodzic może mieć chwile załamania i zwątpienia. I to jest to całkowicie normalne.

"Zmuszanie do dzielenia się nie prowadzi do budowania pozytywnych odczuć względem osoby, której musiało się oddać cenną rzecz. Wręcz przeciwnie - słysząc, że musi się podzielić, dziecko czuje się oszukane. (...) Usilne namawianie starszego dziecka, by oddało młodszemu swoją zabawkę, niczym nie różni się od zabrania mu jej siłą."

 

Jak przygotować się na przyjście kolejnego dziecka?

Jeśli macie tylko jedno dziecko, a drugie dopiero w drodze, pierwsze rozdziały książki mogą być dla Was szczególnie przydatne. Dowiecie się z nich jak przygotować starszaka na nowego członka rodziny, jak budować więź jeszcze w okresie 9. miesięcy ciąży, a jak tuż po narodzinach rodzeństwa i w pierwszych dniach/tygodniach razem. To wiedza szczególnie przydatna, i wbrew pozorom nie zawsze musi być intuicyjna.

"Niemowlę (...) potrzebuje głównie trzech rzeczy - jedzenia, czystej pieluszki i bliskości mamy. Natomiast starsze dziecko bardzo potrzebuje w tym czasie uwagi i zapewnień, że rodzice nie przestali go kochać, a młodszy domownik nie odebrał należnego mu miejsca."

A zatem? Jeśli dziwi Cię dlaczego Twoje starsze dziecko nie chce ustępować młodszemu, zastanawiasz się dlaczego one znowu się kłócą, spodziewacie się kolejnego członka rodziny, albo po prostu chcesz być „lepszym” rodzicem, zachęcam do lektury „Zgodnego rodzeństwa”. Znajdziesz w niej wiele ciekawych wskazówek. Polecamy!

 

Wydawnictwo: Samo-Sedno 2015

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie główne: Fotolia by © Marzanna Syncerz


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).